Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne

Dzięki postępowi w dziedzinie leczenia endodontycznego, obecnie można zachować zęby, które jeszcze do niedawna były usuwane. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorej miazgi oraz opracowaniu i wypełnieniu kanałów. Miazgę można usunąć po uprzednim zatruciu zęba, czyli dewitalizacji lub w znieczuleniu miejscowym. Która z metod jest obecnie zalecana przez stomatologów?
Dewitalizacja zęba
Źródło:123RF
W skrócie
 • Zatrucie zęba to zabieg nazywany dewitalizacją. Stosuje się go przed leczeniem kanałowym, by miazga zdążyła umrzeć.
 • Zatrucie zęba jest bezpieczne, o ile denstysta odpowiednio zabezpieczy preparat. W innym przypadku może przeniknąć on do kości i doprowadzić do powikłań.
 • Zabieg ten przez pierwsze kilka godzin wywołuje ból, jednak na późniejszym etapie leczenia nic nie czuć. Z bólem można poradzić sobie przyjmując leki przeciwbólowe.
SPRAWDŹ TEŻ: Leczenie kanałowe zęba - na czym bolega i czy boli?
Spis treści

Reklama

Dewitalizacja, czyli zatrucie zęba

Dewitalizacja miazgi, nazywana potocznie zatruciem zęba to jedna z metod leczenia endodontycznego. Leczenie kanałowe jest koniecznością w przypadku chorób miazgi i przyzębia okołowierzchołkowego.

Według dr. Mariusza Lipskiego przeprowadzenie takiego leczenia jest konieczne u każdego dorosłego Polaka i średnio dotyczy 1-2 zębów. Leczenie endodontyczne jest traktowane jako ostania deska ratunku przed ekstrakcją zęba. 

Obecnie gabinety stomatologiczne są wyposażone w endometry, lupy i mikroskopy zabiegowe. Dzięki tym narzędziom stomatolog jest w stanie ocenić długość kanału oraz ustalić, czy wymaga on opracowania i wypełnienia.

Stomatolodzy w czasie leczenia chorób miazgi i przyzębia mają z reguły dwie możliwości. Mogą zachować żywą miazgę (jeśli stan chorobowy jest odwracalny) lub ją usunąć. Miazgę można usunąć po wcześniejszej dewitalizacji, czyli zatruciu zęba. Jest to metoda polegająca na uśmierceniu miazgi.

Dopiero po skutecznym zatruciu, miazga jest usuwana. Inna metoda to ekstyrpacja, czyli wyłuszczenie miazgi w znieczuleniu.

Czy można zatruć zęba w ciąży? Według lekarzy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jeśli stan uzębienia ciężarnej wymaga takiego zabiegu, może on być bez problemów przeprowadzony, jednak uprzednio warto skonsultować się ze stomatologiem wykonującym zabieg i lekarzem prowadzącym ciążę.

Reklama

Jak zatruć zęba?

Do zatrucia zęba stosuje się pasty zawierające paraformaldehyd, który uśmierca i mumifikuje miazgę. Aby zatruć ząb, lekarz musi dostać się do jamy zęba, w której znajduje się miazga. Jama składa się z komory i kanałów.

Aby dostać się do miazgi, trzeba wykonać trepanację komory. Zwykle dzieje się to na skutek usuwania zębiny zniszczonej próchnicą. Następnie przemywa ubytek, wkłada preparat z paraformaldehydem i przykrywa go wacikiem.

Kolejny krok to czasowe zamknięcie ubytku, który musi być szczelnie wypełniony, aby pasta dewitalizacyjna nie wydostała się na zewnątrz i nie doprowadziła do martwicy kości lub nie uszkodziła nerwów.  

Jak natomiast zatruć zęba w domu? Niestety nie można tego zrobić domowymi sposobami. Wszystkie potrzebne preparaty może posiadać jedynie dentysta.

Ile zatem kosztuje taki zabieg zatrucia zęba? Cena waha się od 100 do 200 złotych i zależna jest od gabinetu, w którym będziemy się leczyć. Samo wypełnianie korzenia natomiast zazwyczaj jest tańsze.

Ból zęba po zatruciu

Dlaczego zatruty ząb boli i ile długo trwa ból po zatruciu? Po włożeniu pasty do jamy zęba w większości przypadków pojawia się bardzo silny ból, który może trwać nawet kilkanaście godzin. Dolegliwości bólowe są związane z podrażnieniem miazgi. Dopiero po kilku dniach miazga zostaje uśmiercona.

Ból bywa tak silny, że dostępne w aptekach środki przeciwbólowe nie są w stanie go uśmierzyć, a pacjent wraca do gabinetu stomatologicznego. W takiej sytuacji często lekarze wykonywali znieczulenie miejscowe lub przewodowe i kolejny raz odsłaniali miazgę i zakładali pastę dewitalizacyjną.

Obecnie odchodzi się od dewitalizacji na rzecz ekstyrpacji. 

Reklama

Zatruwanie zęba a ekstyrpacja

Współcześnie stomatolodzy coraz rzadziej korzystają z metody mortalnej. Zamiast stosować zatrucie zęba, wyłuszczają miazgę w znieczuleniu. Metoda wyłuszczenia miazgi w znieczuleniu jest nazywana ekstyrpacją. Polega ona na usunięciu miazgi - tylko komorowej lub także z kanału.

Do wyłuszczenia miazgi używa się tzw. miazgociągów, który wprowadza się do kanału, a następnie obraca, by owinąć na nim miazgę. Na koniec kanały przepłukuje się środkami dezynfekującymi i wypełnienia. 

Ekstyrpacja pozwala zachować żywe tkanki wokół kanału głównego oraz tkanki przyzębia wierzchołkowego. Przeprowadza się ją w czasie jednej wizyty. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. U pacjentów chorych na hemofilię i uczulonych na środki znieczulenia nadal przeprowadza się dewitalizację.

Reklama

Skutki uboczne zatrucia zęba

Wielu pacjentów zastanawia się, czy skoro paraformaldehyd jest w stanie uśmiercić miazgę, to czy nie wywołuje innych skutków ubocznych dla organizmu. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że paraformaldehyd może przenikać do innych tkanek – m.in. do:

 • węzłów chłonnych szyi i głowy, 
 • wątroby, 
 • nerek, 
 • płuc, 
 • mózgu. 

Aby zapobiec przedostaniu się paraformaldehydu do tkanek, stomatolog musi dołożyć wszelkich starań, aby opatrunek tymczasowy był szczelny.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jańczuk Z., Kamczarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014.
 • Krupiński J., Metody i zasady leczenia endodontycznego. Leczenie endodontyczne na jednej wizycie (cz. I.), Poradnik Stomatologiczny Nr 5/2002.
 • R. Górska, Choroby przyzębia, 2017.
 • H. Dziadek, Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa, 2021.
 • M. Zabel, Histologia Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, 2021.z
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?
Wizualizacja korony porcelanowej
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!