Na czym polega zatrucie zęba? Przeciwwskazania

Dzięki postępowi w dziedzinie leczenia endodontycznego, obecnie można zachować zęby, które jeszcze do niedawna były usuwane. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorej miazgi oraz opracowaniu i wypełnieniu kanałów. Miazgę można usunąć po uprzednim zatruciu zęba, czyli dewitalizacji lub w znieczuleniu miejscowym. Która z metod jest obecnie zalecana przez stomatologów?
Dewitalizacja zęba
Źródło:123RF
Spis treści

Dewitalizacja, czyli zatrucie zęba

Dewitalizacja miazgi, nazywana potocznie zatruciem zęba to jedna z metod leczenia endodontycznego. Leczenie kanałowe jest koniecznością w przypadku chorób miazgi i przyzębia okołowierzchołkowego. Według dra Mariusza Lipskiego przeprowadzenie takiego leczenia jest konieczne u każdego dorosłego Polaka i średnio dotyczy 1-2 zębów. Leczenie endodontyczne jest traktowane jako ostania deska ratunku przed ekstrakcją zęba. 

Obecnie gabinety stomatologiczne są wyposażone w endometry, lupy i mikroskopy zabiegowe. Dzięki tym narzędziom stomatolog jest w stanie ocenić długość kanału oraz ustalić, czy wymaga on opracowania i wypełnienia. Stomatolodzy w czasie leczenia chorób miazgi i przyzębia mają z reguły dwie możliwości. Mogą zachować żywą miazgę (jeśli stan chorobowy jest odwracalny) lub ją usunąć. Miazgę można usunąć po wcześniejszej dewitalizacji, czyli zatruciu zęba. Jest to metoda polegająca na uśmierceniu miazgi. Dopiero po skutecznym zatruciu, miazga jest usuwana. Inna metoda to ekstyrpacja, czyli wyłuszczenie miazgi w znieczuleniu.

Jak zatruć zęba?

Do zatrucia zęba stosuje się pasty zawierające paraformaldehyd, który uśmierca i mumifikuje miazgę. Aby zatruć ząb, lekarz musi dostać się do jamy zęba, w której znajduje się miazga. Jama składa się z komory i kanałów. Aby dostać się do miazgi, trzeba wykonać trepanację komory. Zwykle dzieje się to na skutek usuwania zębiny zniszczonej próchnicą. Następnie przemywa ubytek, wkłada preparat z paraformaldehydem i przykrywa go wacikiem. Kolejny krok to czasowe zamknięcie ubytku, który musi być szczelnie wypełniony, aby pasta dewitalizacyjna nie wydostała się na zewnątrz i nie doprowadziła do martwicy kości lub nie uszkodziła nerwów.  

Ból zęba po zatruciu

Dlaczego zatruty ząb boli? Po włożeniu pasty do jamy zęba w większości przypadków pojawia się bardzo silny ból, który może trwać nawet kilkanaście godzin. Dolegliwości bólowe są związane z podrażnieniem miazgi. Dopiero po kilku dniach miazga zostaje uśmiercona. Ból bywa tak silny, że dostępne w aptekach środki przeciwbólowe nie są w stanie go uśmierzyć, a pacjent wraca do gabinetu stomatologicznego. W takiej sytuacji często lekarze wykonywali znieczulenie miejscowe lub przewodowe i kolejny raz odsłaniali miazgę i zakładali pastę dewitalizacyjną. Obecnie odchodzi się od dewitalizacji na rzecz ekstyrpacji. 

Zatruwanie zęba a ekstyrpacja

Współcześnie stomatolodzy coraz rzadziej korzystają z metody mortalnej. Zamiast stosować zatrucie zęba, wyłuszczają miazgę w znieczuleniu. Metoda wyłuszczenia miazgi w znieczuleniu jest nazywana ekstyrpacją. Polega ona na usunięciu miazgi - tylko komorowej lub także z kanału. Do wyłuszczenia miazgi używa się tzw. miazgociągów, który wprowadza się do kanału, a następnie obraca, by owinąć na nim miazgę. Na koniec kanały przepłukuje się środkami dezynfekującymi i wypełnienia. 

Ekstyrpacja pozwala zachować żywe tkanki wokół kanału głównego oraz tkanki przyzębia wierzchołkowego. Przeprowadza się ją w czasie jednej wizyty. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. U pacjentów chorych na hemofilię i uczulonych na środki znieczulenia nadal przeprowadza się dewitalizację. 

Zatruty ząb a powikłania 

Wielu pacjentów zastanawia się, czy skoro paraformaldehyd jest w stanie uśmiercić miazgę, to czy nie wywołuje innych skutków ubocznych dla organizmu. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że paraformaldehyd może przenikać do innych tkanek – m.in. do:

  • węzłów chłonnych szyi i głowy, 
  • wątroby, 
  • nerek, 
  • płuc, 
  • mózgu. 

Aby zapobiec przedostaniu się paraformaldehydu do tkanek, stomatolog musi dołożyć wszelkich starań, aby opatrunek tymczasowy był szczelny.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj: 

Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.

Bibliografia

  • Jańczuk Z., Kamczarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014.
  • Krupiński J., Metody i zasady leczenia endodontycznego. Leczenie endodontyczne na jednej wizycie (cz. I.), Poradnik Stomatologiczny Nr 5/2002.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama