Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?

Wiele poruszenia w świecie naukowym i nie tylko wywołało doniesienie naukowców z Uniwersytetu Erazma, którzy stwierdzili, że kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn, a różnica w poziomie inteligencji wynosi średnio 3,75 pkt. Czy jest możliwe, aby jakiekolwiek badanie wykazało jednoznaczne różnice między płciami w poziomie inteligencji, biorąc pod uwagę fakt, że istnieje wiele różnych rodzajów inteligencji?
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Źródło: 123RF
Spis treści

Co dokładnie badali naukowcy i dlaczego na podstawie ich badań sformułowano tak radykalny wniosek. Warto się temu przyjrzeć ponieważ wnioski przekazywane  w taki sposób przeczą zasadom etyki i dają podstawę do dyskryminacji kobiet.

Naukowcy z Uniwersytetu Erazma za pomocą rezonansu magnetycznego przebadali mózg 900 kobiet i mężczyzn - stwierdzili, że mężczyźni mają większe mózgi o około 14% od kobiet. Na tej podstawie wykazano, że kobiety ustępują mężczyznom w testach inteligencji (wyniki są niższe o średnio 4 punkty), a szczególnie w testach inteligencji przestrzennej.

Reklama

Wielkość mózgu a inteligencja

Zwolennicy podejścia biologicznego twierdzą, że jeśli myślimy mózgiem, to jego wielkość powinna być proporcjonalna do poziomu inteligencji.

Tego rodzaju rozumowanie jest właściwe jeśli chodzi o różnice międzygatunkowe przy uwzględnieniu masy ciała (np. słoń ma większy mózg od człowieka, ale gdy uwzględnimy proporcje ciała do wielkości mózgu, to okazuje się, że człowiek dysponuje największym mózgiem pośród wszystkich gatunków, oprócz delfinów). Jednym z naukowców, który prowadził badania nad wielkością mózgu, a dyspozycjami poznawczymi człowieka był Philip Ruston.

W swoich badaniach brał pod uwagę związek inteligencji ogólnej (opisywaną jako naczelną zdolność umysłową, a także zdolność do dostrzegania abstrakcyjnych relacji, umiejętność korzystania z doświadczeń, wspólna w wykonywaniu różnych zadań, np. przestrzennych, werbalnych, matematycznych itp.), a wielkością czaszki. Badacz ten wykazał pozytywny związek między wielkością czaszki, a indywidualnym ilorazem inteligencji ogólnej, niezależnie od rasy i płci.

Reklama

Zdolności specyficzne

Badanie zdolności specyficznych np. testy inteligencji przestrzennej, jakie były wykonywane przez naukowców z Uniwersytetu Erazma, czyli badanie poszczególnych wiązek zdolności, nie w pełni uprawnia do wyciągania wniosków na temat inteligencji ogólnej.

Naukowcy reprezentujący podejście biologiczne i prowadzący badania nad powiązaniami dyspozycji poznawczych z czynnikami biologicznymi (takimi jak rasa czy płeć) są bardzo ostrożni w formułowaniu zdecydowanych sądów interpretacyjnych. Wszelkie nieścisłości przekazie wyników badania mogą wzmacniać rasistowskie i seksistowskie poglądy na zdolności człowieka, a nie to jest celem nauki.  

Nauka i wspierające ją nowe technologie rozwijają się bardzo dynamicznie, co prowadzi do szybkich weryfikacji jeszcze nie tak dawno stawianych tez.

W świetle najnowszych badań wydaje się, że koncepcje powiązania wielkości mózgu z inteligencją ogólną także zaczynają się już dezaktualizować. Badania neuroobrazowania mózgu wskazują, że o inteligencji człowieka wcale nie musi decydować wielkość jego mózgu, ale stopień jego złożoności i gęstości połączeń między komórkami nerwowymi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Zamyślone dziecko
Jak polepszyć pamięć? Porady i wskazówki
Wizualizacja pracy mózgu
To zredukuje stres! Poznaj niezawodne sposoby na to, jak pokonać niepokój
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Podobne artykuły
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka a pamięć
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby
Mózg człowieka
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Dziecko w czapce absolwenta
Jak wychować dziecko na geniusza?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!