Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Oddychanie holotropowe – czym jest i czy jest niebezpieczne? Instrukcja

Oddychanie holotropowe jest techniką pozwalającą dotrzeć do głębokich warstw świadomości, odkryć skrywane lęki i traumy i wyzwolić umysł z napięć. Na czym polega OH? Czy jest skuteczne? Jakie są zagrożenia wynikające z przyspieszonego i pogłębionego oddychania? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Kobieta stosująca metodę oddychania holotropowego
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Oddychanie holotropowe to technika terapeutyczna stosowana w celu dotarcia do głębszych stanów świadomości.
  • OH pozwala odkryć skrywane głęboko lęki i traumy, pozbyć się napięć i uwolnić energię.
  • Oddychanie holotropowe, jeśli jest wykonywane w nieprawidłowy sposób, może jednak być niebezpieczne dla zdrowia.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest świadomy sen i jak go wywołać?
Spis treści

Reklama

Co to jest oddychanie holotropowe?

Oddychanie holotropowe (OH) jest techniką terapeutyczną służącą dotarciu do głębszych stanów świadomości. Termin ten został wprowadzony przez amerykańskiego psychologa czeskiego pochodzenia Stanislava Grofa i jego żonę Christinę.

Pojęcie „holotropowy” wywodzi się od greckich słów holos (całość) i trepein (zmierzanie do czegoś), w luźnym tłumaczeniu oznacza więc „zmierzanie do całości”.

OH polega na przyspieszonym i pogłębionym wdychaniu i wydychaniu powietrza. W połączeniu z czynnikami dodatkowymi, takimi jak transowa muzyka i medytacja, pozwala to – według twórców metody i jej zwolenników – przełamać barierę naturalnych mechanizmów obronnych świadomości i przedostać się do jej głęboko skrywanych pokładów.

W ten sposób pacjenci mają docierać do tłumionych emocji, a następnie znajdywać dla nich ujście. Technika ta ma pomagać w oczyszczaniu sfery emocjonalnej, redukcji negatywnych uczuć, pozbyciu się traum i lęków.

Stosuje się ją u osób z depresją i niektórymi zaburzeniami nerwicowo-lękowymi, w tym między innymi zespołem stresu pourazowego.

Należy jednak pamiętać, że metoda oddychania holotropowego uznawana jest za kontrowersyjną.

Jej przeciwnicy nie tylko powątpiewają w jej skuteczność terapeutyczną, ale również wskazują na potencjalne zagrożenia wynikające ze znacznej i długotrwałej modyfikacji sposobu oddychania. O tym przeczytasz, w dalszej części artykułu.

Reklama

Instrukcja oddychania holotropowego

Na czym dokładnie polega oddychanie holotropowe? Jak ćwiczyć, aby osiągnąć pożądane efekty?

Szczegółowej instrukcji powinien udzielić terapeuta prowadzący zajęcia. Tego typu praktyk nie stosuje się samodzielnie w domu, lecz w czasie specjalnie zorganizowanych seansów, zazwyczaj grupowych.

Oprócz uczestników czynnych, doświadczających „odmiennych stanów świadomości”, w każdym takim spotkaniu udział biorą też obserwatorzy.  

Ich rolą jest asystowanie i monitorowanie oraz czuwanie nad osobami, z którymi są sparowani.

Powinni jednak ograniczać swój udział w sesji do absolutnego minimum, tak by nie ingerować w procesy zachodzące w umyśle partnera.

Technika oddychania holotropowego

Technika oddychania holotropowego sprowadza się do naprzemiennego wykonywania pogłębionych i przyspieszonych wdechów i wydechów.

Nie powinny one jednak być aż tak głębokie, jak w przypadku metody hiperwentylacji, stosowanej między innymi przez nurków w celu usunięcia dwutlenku węgla z płuc.

Oddech holotropowy zazwyczaj wykonuje się w pozycji leżącej, z zamkniętymi oczami. Z głośników dobiega w tym czasie głośna muzyka, która ma pomóc wejść w trans i utrzymać się w tym stanie przez dłuższy czas. Sesje są bowiem bardzo długie, trwają nawet kilka godzin.

Po zakończeniu pogłębionego oddychania, uczestnicy często są proszeniu o rysowanie mandali, motywu graficznego związanego z praktykami buddyjskim, bądź przygotowanie innego obrazu, ilustrującego wydobyte w czasie sesji przeżycia, doznania i emocje.

Reklama

Czy oddychanie holotropowe jest niebezpieczne?

Przeciwnicy tej metody wskazują, że oddychanie holotropowe może być niebezpieczne. Podnosi się w tej kwestii kilka wątków:

  • Nieprawidłowe wykonywanie zadań może doprowadzić do silnej hiperwentylacji, czyli nasycenia pęcherzyków płucnych zbyt dużą ilością powietrza. To zaś może być przyczyną tzw. hipokapnii, czyli obniżonego ciśnienia dwutlenku węgla we krwi. Konsekwencją tego zaś często bywa tak zwana alkaloza, czyli zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu polegające na nadmiernym podniesieniu pH.
  • W czasie sesji uczestnicy mogą doświadczać bardzo nieprzyjemnych doznań, skutkujących nawet atakami paniki. Warto wiedzieć, że efekty holotropowego oddychania często są porównywane z przeżyciami po zażyciu narkotyków o działaniu halucynogennym, takich jak LSD.

Terapia holotropowa nie jest wskazana u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia, a także astmę czy niewydolność oddechową. Przeciwskazaniem jest także ciąża.

Reklama

Warsztaty oddychania holotropowego

Warsztaty oddychania holotropowego są prowadzone przez różne ośrodki na całym świecie, w tym także w Polsce.

Często są organizowane i ogłaszane w formie wydarzeń, na które nabór prowadzony jest na stronach internetowych, czy poprzez media społecznościowe.

Decydując się na uczestnictwo w tego typu zajęciach, dobrze jest wcześniej skonsultować się z lekarzem w kwestii przeciwskazań i ewentualnych zagrożeń.

Osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnym powinny też zasięgnąć porady lekarza psychiatry, tudzież psychoterapeuty działającego w jednym z powszechnie uznanych nurtów.

Należy pamiętać, że oddychanie holotropowe nie jest metodą leczenia, nawet jeśli u niektórych osób przynosi pożądane efekty w postaci pogłębienia świadomości, redukcji napięć, relaksacji, czy poprawy nastroju.

Czytaj również

Bibliografia

  • Stanislav Grof: Psychologia przyszłości, Galaktyka, Łódź 2020.
  • Oddychanie Holotropowe, https://holotropic-association.eu/pl/breathwork, [data dostępu online: 12.02.2022].
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Psychologia na studiach licencjackich – jak wygląda w praktyce i co daje?
Młoda kobieta słucha profesora wykładającego psychologie.
Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?
Zdenerowana dziewczynka
Flegmatyk - kto to jest i jakie ma cechy osobowości? Jaki jest w związku, a jaki w pracy?
Osoba flegmatyczna
Podobne artykuły
Melancholia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Systematyczna desensytyzacja
Systematyczna desensytyzacja w terapii - etapy, techniki
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!