Dla Ciebie, na zdrowie!

Choroby mózgu

Zdrowie mózgu to nie tylko dobrze działająca pamięć, koncentracja i kojarzenie, to prawidłowe funkcjonowanie i odbieranie bodźców. Mózg to bardzo delikatny narząd i nawet najmniejszy uraz może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu. W COGNINET znajdziesz informacje o objawach, diagnozie i metodach leczenia najważniejszych chorób mózgu.

    Mózg to bardzo delikatny narząd ośrodkowego układu nerwowego, jest złożony ze zwojów mózgowych i zamknięty w twardej czaszce. Mózg jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy oraz substancje chemiczne zawarte w pożywieniu. Nawet niewielki uraz mózgu, może spowodować chorobę mózgu, która będzie niebezpieczna dla naszego zdrowia lub życia.

    Komu zagrażają choroby mózgu?

    Zagrożenie chorobami mózgu dotyczy wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. Część chorób mózgu występuje oczywiście w określonym wieku, lub są uwarunkowane genetycznie, istnieją jednak czynniki, które podwyższają ryzyko zachorowania.

    Nieprawidłowa dieta, obciążenie genetyczne, toksyczne substancje w środowisku, urazy głowy – to wszystko może być przyczyną chorób mózgu. Choroby mózgu mogą być wywołane przez odkładanie się patologicznych, szkodliwych białek. Powodują one uszkodzenie i zanik komórek nerwowych oraz połączeń między nimi, a w rezultacie chorobę mózgu.

    Szkodliwa dla mózgu jest nieodpowiednia dieta, stres, brak snu czy brak ćwiczeń. Te wszystkie czynniki nie wpływają dobrze na nasz mózg, dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie mózgu.

    Najczęstsze choroby mózgu

    Co powoduje najczęstsze choroby mózgu takie jak Alzheimer, padaczka, tętniak, demencja starcza, Parkinson, czy udar mózgu? W tym dziale znajdziecie odpowiedzi na te pytania

    Choroba Alzheimera

    Jednym z najpoważniejszych schorzeń mózgu jest obecnie choroba Alzheimera. Jej najbardziej typowym objawem jest postępująca demencja. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera tracą pamięć. Nie rozpoznają miejsca, w którym mieszkają ani swoich bliskich.

    Choroba Alzheimera jest niestety nieuleczalna, możemy próbować zahamować jej postęp i jak najbardziej wydłużyć życie chorego, jednak jest to choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci. Najczęstszy wiek, w którym odnotowuje się zachorowanie to 65 lat.

    Udar mózgu

    Równie często występującą chorobą mózgu jest udar mózgu. To zaburzenie pracy mózgu, które spowodowane jest problemami z naczyniami krwionośnymi w mózgu. Najczęściej  to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu.

    Udar mózgu może być krwotoczny, który jest wywołany wylewem krwi do mózgu lub niedokrwienny – ten z kolei wywołuje zatrzymanie dopływu krwi do mózgu.

    Objawy udaru zależą od lokalizacji miejsca uszkodzenia, a jego skutki mogą zagrażać życiu, dlatego każdy kto miał udar wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Połowa pacjentów po udarze odzyskuje praktycznie całkowitą sprawność, reszta potrzebuje pomocy lub stałej opieki.

    Choroba Parkinsona

    Inną chorobą mózgu, która spowodowana jest nieprawidłową interakcją między określonymi strukturami mózgu jest choroba Parkinsona. Osoby chore na Parkinsona nie tracą tak szybko swojej pamięci, jak w przypadku choroby Alzheimera, jednak również i ta choroba wiąże się z degradacją mózgu.

    Choroba Parkinsona częściej dotyka mężczyzn, a wiek, w którym odnotowuje się najwięcej zachorowań to 58 lat.

     

    Jak zapobiec chorobom mózgu?

    Zdrowy styl życia uwzględniający profilaktykę chorób mózgu wspiera zdrowie mózgu. Można obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób mózgu na skutek prawidłowego odżywiania mózgu, uwzględniającego indywidualną farmakoterapię mózgu, a także prowadząc urozmaicone życie umysłowe i regularnie ćwicząc swój intelekt.

    Kluczowe dla przeciwdziałania chorobom mózgu jest monitorowanie kondycji mózgu oraz wykonywanie badań mózgu.

    Nie możemy zapominać o diecie bogatej w zdrowe tłuszcze, nasz mózg nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez niego.

    Powinniśmy też pamiętać o wszelkich badaniach kontrolnych takich jak badania na cholesterol, poziom cukru we krwi, kontrola rytmu serca czy ciśnienia tętniczego.

    Nie bez znaczenia jest także ruch i aktywne spędzanie wolnego czasu. Możemy wybrać jogę, tai chi lub inny sport, który pozwoli się nam zrelaksować i dotlenić.

    Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
    Sprawdź!