W pierwszej kolejności trzeba jak najszybciej rozpoznać udar mózgu. Do najczęstszych objawów udaru zalicza się:
- niewyraźne mówienie
- trudności w rozumieniu mowy
- zdrętwienie kończyn po jednej stronie ciała
- kłujący ból głowy
- zaburzenia równowagi podczas chodzenia
Powyższe objawy mogą oznaczać udar mózgu dlatego należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Do dodatkowych i podstawowych metod pozwalających rozpoznać udar mózgu jest krótki test. Jak go zrobić? Należy poprosić osobę, u której podejrzewasz udar mózgu, aby:
- uśmiechnęła się (na udar wskazywać będzie, gdy osoba do góry podniesie tylko jedną połowę ust, a druga będzie nieruchoma)
- powiedziała swoje imię i nazwisko (na udar wskazywać będzie, gdy osoba będzie wypowiadać swoje imię i nazwisko w sposób niewyraźny lub całkowicie bełkotliwy)
- podniosła do góry obie ręce (jeśli nie będzie mogła tego zrobić, jest to udar mózgu).
Aby jak najszybciej ratować mózg, wykonanie tego testu powinno zająć maksymalnie 10 sekund. Po tym czasie masz już pewność, że jest to udar mózgu i należy rozpocząć pierwszą pomoc.
Co robić w przypadku udaru mózgu?
- Wezwij pogotowie ratunkowe dzwoniąc na 999.
- Nie podawaj osobie nic do picia ani jedzenia.
- Jeśli osoba jest przytomna, ułóż ją w komfortowej pozycji.
- W przypadku utraty przytomności zastosuj ułożenie w pozycji bezpiecznej – osoba powinna leżeć na boku, mając równocześnie drożne drogi oddechowe, czyli głowę odchyloną do tyłu.
- Sprawdź czy osoba oddycha. Gdyby doszło do utraty przytomności i zatrzymania oddechu rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Przed przybyciem pogotowia przygotuj dokumentację medyczną i listę przyjmowanych leków.
- Ustal możliwie najdokładniej godzinę pojawienia się pierwszych objawów udaru mózgu, utraty przytomności i przekaż ją ratownikom.
Reklama
Udar mózgu – szybka pierwsza pomoc
Po przyjeździe pogotowia, osoba powinna jak najszybciej trafić na oddział neurologiczny. Na oddziale zostanie poddana specjalistycznemu badaniu mózgu.
- Najczęściej jest to tomografia komputerowa, która pozwala zobrazować, jaka część mózgu została dotknięta udarem.
- Jeśli osoba dotknięta udarem jest przytomna, wykonuje się też badanie neurologiczne i sprawdza się poprawność odruchów, ocenia siłę i sprawność mięśni, bada reakcje źrenic na światło.
To wszystko pozwala precyzyjnie wyznaczyć obszar zniszczenia mózgu i wdrożyć specjalistyczną terapię medyczną.
- W rzadszych przypadkach, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia tomografii komputerowej stosuje się punkcję lędźwiową, która pozwoli wskazać z jakim rodzajem udaru mamy do czynienia – udarem niedokrwiennym czy krwotocznym.