Najzdrowsze miejsce w internecie

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej – jakie mają właściwości?

Komórki macierzyste mają niemal magiczną moc odnawiania oraz regeneracji komórek i tkanek. Dotyczy to także komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej. Na czym dokładnie polega ich wyjątkowość oraz jakie choroby można nimi leczyć?
Dziecko po porodzie
Fot. 123RF
Spis treści

Co to są komórki macierzyste? 

Komórki macierzyste to komórki, z których powstaje życie. Mają one zdolność do namnażania się a także umiejętność przeobrażania się w inną tkankę, czy komórkę. Co to w praktyce oznacza? Że komórka macierzysta może przekształcić się w krwinkę czerwoną, płytkę krwi, mięsień (np. mięsień sercowy), nerw, szpik, trzustkę, itp., które zostały uszkodzone. 

Najczęściej słyszy się o komórkach macierzystych pozyskiwanych ze szpiku kostnego. Ale takie komórki można także pobrać z  krwi obwodowej lub z tłuszczu. Źródłem najmłodszych komórek macierzystych jest krew pępowinowa, czyli krew która zostaje w pępowinie po jej przecięciu tuż po porodzie. 

Jakie są rodzaje komórek macierzystych? Wyróżnia się: 

  • komórki macierzyste krwiotwórcze (mogą przemienić się w jakikolwiek składnik krwi); 
  • komórki macierzyste tkankowe (mogą przeobrazić się w inną komórkę mięśniową, chrzęstną, kostną itp.). 

Jakie właściwości mają komórki macierzyste z krwi pępowinowej? 

Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej jak sama nazwa wskazuje można pobrać z krwi pępowinowej. Oznacza to, że można zrobić to tylko i wyłącznie raz w życiu podczas porodu (po urodzeniu dziecka, a przed urodzeniem łożyska). 

Cechą, która wyróżnia ten typ komórki jest jej młodość i łatwość w przekształcaniu się w inne komórki

Kolejny punkt przewagi tych komórek nad innymi związany jest z tym, że jeśli zachodzi potrzeba ich wykorzystania to dużo łatwiej jest je dopasować do biorcy niż w przypadku np. komórek ze szpiku kostnego. W przypadku konieczności leczenia własną krwią pępowinową zgodność genetyczna materiału wynosi 100%, a w przypadku biologicznego rodzeństwa wymaga się zgodności minimum 4/6 antygenów. Szpik kostny wymaga zgodności aż 7/10 antygenów. 

Co można leczyć komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej? 

Leczenie komórkami macierzystymi pobranymi z krwi pępowinowej obejmuje już około 80 schorzeń,- takie leczenie jest refundowane przez NFZ. A lista wciąż jest otwarta, ponieważ naukowcy cały czas znajdują kolejne możliwości wykorzystania tych cennych komórek. Od roku 2017 także w Polsce własne komórki macierzyste z krwi pępowinowej są stosowane z korzyścią dla pacjenta w spektrum autyzmu i mózgowym porażeniu dziecięcym, w ramach medycznych eksperymentów leczniczych. 

Tak szerokie wykorzystywanie krwi pępowinowej w medycynie nadal dla wielu osób jest nowością, dlatego wielu wydaje się, że nie jest ona jeszcze stosowana w leczeniu. Nic bardziej mylnego, na całym świecie ponad 45 000 pacjentów miało podane komórki pozyskane z krwi pępowinowej do leczenia. 

Jak pozyskuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej? 

Jak już wcześniej wspomniano, komórki macierzyste pobiera się z krwi pępowinowej. Procedura pobrania krwi ma miejsce tuż po urodzeniu dziecka i przecięciu pępowiny. Komórki macierzyste pozyskuje się z tej części pępowiny, która łączy się z łożyskiem. To jedyna sposobność na pobranie tych komórek macierzystych. Jeżeli krew pępowinowa nie zostanie pobrana, to wraz z łożyskiem, zostanie ona zutylizowana w szpitalu. 

Warto uspokoić przyszłe mamy, że proces pobrania komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest zupełnie bezbolesny i bezinwazyjny zarówno dla dziecka, jak i mamy. 

Krew pępowinową zbiera przeszkolona położna do zestawu pobraniowego, przekazanego personelowi przez rodziców dziecka. Zestaw do pobrania krwi pępowinowej rodzice otrzymują od banku komórek macierzystych, z którym podpisali umowę o bankowaniu komórek macierzystych. 

Jak przechowuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej? 

Bankowanie komórek macierzystych czyli proces przechowywania tych komórek nie stanowi skomplikowanej procedury. Po pobraniu krwi pępowinowej do sterylnego pojemnika, przewozi się go specjalnym transportem do wybranego przez rodziców banku komórek macierzystych. Na miejscu krew jest poddana dokładnym badaniom. Jeśli nadaje się do przechowania, preparuje się ją, wyodrębnia z niej komórki macierzyste i umieszcza w oparach ciekłego azotu, w temperaturze niższej niż ok minus 190 stopni Celsjusza. 

Ile można przechowywać pobraną próbkę? Uznaje się, że bezterminowo - próbki, które zostały rozmrożone po ok. 24 latach miały dokładnie te same właściwości co przed zamrożeniem, zatem uznaje się, że proces mrożenia nie wpływa na nie negatywnie. 

Czytaj więcej:

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Krew pępowinowa
Przeczytaj artykuł
Program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystymi
Dziecko leżące na łóżku
Przeczytaj artykuł
Przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej
Operacja przeszczepu szpiku kostnego
Przeczytaj artykuł
Zmiany w opiece okołoporodowej. Więcej korzyści dla kobiet ciężarnych
Kobieta w ciąży
Podobne artykuły
Krew pępowinowa
Przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej
Próbka krwi podczas badania w laboratorium
Bank komórek macierzystych – jak wybrać najlepszy?
Ojciec z nowonarodzonym dzieckiem
Krew pępowinowa – najlepszy prezent dla wnuka lub wnuczki
Czerwona krew pępowinowa
Krew pępowinowa – czy to dobra inwestycja?