Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Ambrosol Teva

Spis treści

Ambrosol Teva - skład

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę.

Reklama

Ambrosol Teva - działanie

Lek mukolityczny. Ambroksol zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zwiększa wytwarzanie surfaktantu płucnego i poprawia czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. Efektem działania jest ułatwianie odkrztuszania i łagodzenie kaszlu. Wchłanianie wszystkich doustnych postaci ambroksolu o natychmiastowym uwalnianiu jest szybkie i prawie całkowite. Maksymalne stężenie we krwi jest osiągane w ciągu 0,5-3 h. Ambroksol wiąże się z białkami osocza w ok. 90%. Przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki. Około 30% dawki podanej doustnie jest wydalana podczas pierwszego przejścia przez wątrobę (efekt pierwszego przejścia). CYP3A4 jest izoenzymem odpowiedzialnym za metabolizm ambroksolu. Ambroksol jest także metabolizowany przez sprzęganie w wątrobie. Wydalany jest przez nerki. T0,5 w końcowej fazie eliminacji wynosi 10 h.

Reklama

Ambrosol Teva - wskazania

Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.

Reklama

Ambrosol Teva - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ambroksol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczne, rzadko występujące stany nietolerancji substancji pomocniczych. Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat.

Reklama

Ambrosol Teva - ostrzeżenia

Szczególną ostrożność zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (ryzyko kumulacji powstałych w wątrobie metabolitów ambroksolu) lub z ciężką niewydolnością wątroby. W razie wystąpienia nowych zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych w trakcie leczenia, należy przerwać stosowanie ambroksolu i przeprowadzić diagnostykę zmian, ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich zmian skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona lub zespół martwica toksyczno-rozpływna naskórka (TEN). Ze względu na zawartość laktozy, tabletek nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Ambrosol Teva - ciąża

Ambroksol przenika przez barierę łożyskową. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. Na podstawie dużego doświadczenia klinicznego u kobiet ciężarnych po 28. tyg. ciąży nie wykazano szkodliwego działania na stan zdrowia płodu. Pomimo tego, należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania leku u kobiet w ciąży. Zwłaszcza w I trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania. Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Chociaż nie powinno to być szkodliwe dla noworodków karmionych mlekiem matki, nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Ambrosol Teva - efekty uboczne

Często: zaburzenia smaku (np. zmiana smaku), nudności, niedoczulica gardła i jamy ustnej. Niezbyt często: wymioty, biegunka, niestrawność i bóle brzucha, suchość w jamie ustnej. Rzadko: wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: zespół Stevensa-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd i inne reakcje nadwrażliwości, suchość w gardle.

Ambrosol Teva - interakcje

Nie zgłaszano klinicznie istotnych niepożądanych interakcji z innymi lekami.

Ambrosol Teva - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku >12 lat: przez pierwsze 2-3 dni 1 tabl. 3 razy na dobę; dawkę można zwiększyć do 2 tabletek 2 razy na dobę. W długotrwałym leczeniu (powyżej 10 dni) dawka może być zmniejszona do 1 tabletki 2 razy na dobę. Preparatu w postaci tabletek nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat dostępny jest syrop zawierający tą samą substancję czynną. Lek należy przyjmować w trakcie posiłku, popijając dużą ilością wody.

Ambrosol Teva - uwagi


Podobne leki
ACC
Aflegan
AmbroHEXAL
Ambroksol Takeda

Reklama

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!