Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych – leczenie, objawy

Kaszel krtaniowy to charakterystyczny objaw chorób zapalnych krtani. Pojawia się zazwyczaj w nocy, podczas snu. Ten rodzaj kaszlu często nazywany jest także szczekającym. Zazwyczaj towarzyszą mu duszności i świst wdechowy. Dolegliwość zarówno u dziecka jak i dorosłego wymaga konsultacji z lekarzem i diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.
Kaszląca osoba
Źródło: 123RF
Spis treści

Kaszel krtaniowy, zwany także świszczącym lub szczekającym, to bardzo charakterystyczny rodzaj kaszlu. Jego najczęstsza przyczyna to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Choroba zazwyczaj rozwija się w sposób gwałtowny, a kaszel pojawia się przede wszystkim w nocy.

Przyczyny kaszlu krtaniowego

Problem z krtanią może wystąpić nawet w pierwszych miesiącach życia, choć najczęściej dotyczy nieco starszych dzieci, w wieku do około 8 lat. Gdy zapalenie krtani wystąpi raz, bardzo możliwe, że będzie nawracać w kolejnych latach.

Szczekający, bardzo męczący kaszel, połączony z dusznością wdechową oraz tzw. stridorem - świstem wdechowym, budzi dziecko ze snu i powoduje niepokój rodziców. W takim przypadku trzeba reagować natychmiast. Drogi oddechowe u maluchów są wąskie i nawet niewielki obrzęk może spowodować problemy z oddychaniem.

  • Charakterystyczny kaszel może być także objawem zakażenia krtani, do którego w następnych dniach dołączą objawy charakterystyczne dla przeziębienia – katar, podwyższona temperatura  chrypka.
  • Kolejną przyczyną tego rodzaju kaszlu może być obecność ciała obcego w krtani, uraz krtani lub choroba refluksowa przełyku. Kaszel pojawia się wtedy nagle, towarzyszy mu stridor, duszności oraz zaczerwienienie twarzy. Inna przyczyna schorzenia to obecność wady wrodzonej krtani, np. torbieli krtani czy wiotkości chrząstek krtani. W tym przypadku kaszel pojawia się już w pierwszych miesiącach życia.

Jeśli faktycznie kaszel powoduje ciało obce, konieczne będzie jego jak najszybsze usunięcie, a także (w razie braku możliwości oddychania) uprzednie wykonanie tracheotomii, czyli rozcięcie przedniej ściany tchawicy w celu wprowadzenia do układu oddechowego specjalnej rurki. Zapewni ona dopływ powietrza do płuc z pominięciem zablokowanej górnej części dróg oddechowych.

Objawy kaszlu krtaniowego

Kaszel to często sygnał, że nasz organizm, a dokładnie układ oddechowy, chce się oczyścić, głównie z zanieczyszczeń, które wdychamy przebywając na powietrzu. Czasem jednak może być symptomem choroby wymagającej leczenia.

Kaszel krtaniowy najczęściej przypomina szczekanie psa, stąd też nazywany jest szczekającym. To kaszel suchy, wyjątkowo męczący, a przez wielu pacjentów określany także wręcz jako duszący. Chorzy, u których wystąpił, nierzadko narzekają także na towarzyszące mu:

  • świsty wdechowe,
  • chrypkę,
  • całkowity brak możliwości mówienia.

Leczenie kaszlu krtaniowego

W większości przypadków kaszel ten można leczyć w domu. Małe dzieci, przy gwałtownym nasileniu duszności, powinny być jednak przyjęte do szpitala. Szczególnie jeśli dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, a zmęczenie kaszlem i duszności uniemożliwiają przyjmowanie płynów.

  • Osobie cierpiącej na ten rodzaj kaszlu łatwiej będzie oddychać chłodnym, świeżym powietrzem. W czasie zimowych miesięcy najprostszy sposób, to otwarcie okna w pokoju chorego i dokładne przewietrzenie pomieszczenia. Latem przydatny będzie nawilżacz powietrza.
  • Należy unikać czynników drażniących, jak zapach farby, olejów czy dym papierosowy.
  • Pomóc mogą także inhalacje fizjologiczne roztworu soli oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jeśli kaszel krtaniowy jest objawem ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, to ważne jest walczenie z dusznością. W takim przypadku dziecko zazwyczaj otrzymuje od lekarza steroidy drogą wziewną, domięśniową lub dożylną. W najcięższych przypadkach dziecko może wymagać intubacji.

Ciała obce w krtani oraz urazy tego narządu wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, gdyż mogą zagrażać życiu i zdrowiu chorego. W takim wypadku najważniejsze jest zapewnienie drożności dróg oddechowych, poprzez np. wykonanie tracheotomii, czyli rozcięcie chrząstek tchawicy i umieszczenie w otworze rurki, która umożliwi pacjentowi oddychanie. Jeśli do narządu dostanie się ciało obce, to niezbędny będzie zabieg wykonany przez laryngologa, który przy użyciu specjalnych narzędzi zlokalizuje je i usunie.

Syrop na kaszel krtaniowy

Aby wyleczyć kaszel suchy krtaniowy u dziecka można też stosować domowe metody. Wsparcie leczenia zapewni podawanie syropu prawoślazowego. Ten specyfik z prawoślazu lekarskiego działa przeciwzapalnie i nawilżająco. Może być on stosowany zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Błonę śluzową dróg oddechowych złagodzi także miód.

Kaszel krtaniowy u dorosłego

Kaszel krtaniowy najczęściej jest objawem zapalenia krtani, które występuje przede wszystkim u dzieci. Nie znaczy to jednak, że dorośli są całkowicie wolni od tego schorzenia. Obserwuje się większą zachorowalność pacjentów, którzy cierpią na chorobę refluksową, zaburzenia hormonalne, alergie czy nałogowo palą tytoń.

U osób dorosłych najczęściej występujące zapalenie krtani, czyli ostre nieżytowe zapalenie krtani, które jest chorobą wirusową. Schorzenie może powstać samoistnie lub jako zakażenie zstępujące, np. po infekcji gardła.

Początkowe objawy są charakterystyczne dla przeziębienia, później stan pogarsza się, a kaszel i chrypka mogą prowadzić aż do bolesnego bezgłosu. Choroba trwa zazwyczaj około dwóch tygodni, a pacjentom zaleca się odpoczynek w domu i stosowanie leków przeciwgorączkowych czy przeciwkaszlowych.

Pomoże regularne wietrzenie pokoju, które ułatwi oddychanie i inhalacje parą wodną z dodatkiem np. rumianku. Nie można zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu organizmu.

Aby móc rozpocząć leczenie kaszlu konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. W przypadku dorosłego pacjenta to ważne z uwagi na możliwość wystąpienia zmian nowotworowych, dlatego jeśli kaszel nas niepokoi i utrzymuje się dłuższy czas należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Zapewne zleci on diagnostykę m.in. pod kątem wykluczenia raka. 

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Co na kaszel mokry? U dziecka, niemowlaka i dorosłego
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza - objawy. Leczenie i domowe sposoby
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Co na kaszel mokry? U dziecka, niemowlaka i dorosłego
Kaszel palacza - objawy. Leczenie i domowe sposoby
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - na przeziębienie i kaszel
Czekolada dobra na kaszel

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama