To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Kaszel krtaniowy - u dzieci i dorosłych. Co pomaga i jakie domowe sposoby stosować?

Kaszel krtaniowy to charakterystyczny objaw chorób zapalnych krtani. Pojawia się zazwyczaj w nocy, podczas snu. Ten rodzaj kaszlu często nazywany jest także szczekającym. Zazwyczaj towarzyszą mu duszności i świst wdechowy. Dolegliwość zarówno u dziecka jak i dorosłego wymaga konsultacji z lekarzem i diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.
Kaszląca osoba
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kaszel krtaniowy jest niezwykle męczący i może trwać bardzo długo bez odpowiedniego leczenia.
 • Przyczyny są różne, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka.
 • Wspomaganie leków nawilżaniem gardła i nawadnianiem się jest kluczowe, by jak najszybciej pozbyć się kaszlu.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest kaszel i jak odróżnić suchy od mokrego?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Jak brzmi kaszel krtaniowy?

Kaszel krtaniowy, zwany także świszczącym lub szczekającym, to bardzo charakterystyczny rodzaj kaszlu. Jego najczęstsza przyczyna to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Choroba zazwyczaj rozwija się w sposób gwałtowny, a kaszel pojawia się przede wszystkim w nocy. Towarzyszyć mu może wydzielina przy wykrztuszaniu.

Reklama

Przyczyny kaszlu krtaniowego

Problem z krtanią może wystąpić nawet w pierwszych miesiącach życia, choć najczęściej dotyczy nieco starszych dzieci, w wieku do około 8 lat. Gdy zapalenie krtani wystąpi raz, bardzo możliwe, że będzie nawracać w kolejnych latach.

Szczekający, bardzo męczący kaszel, połączony z dusznością wdechową oraz tzw. stridorem - świstem wdechowym, budzi dziecko ze snu i powoduje niepokój rodziców. W takim przypadku trzeba reagować natychmiast. Drogi oddechowe u maluchów są wąskie i nawet niewielki obrzęk może spowodować problemy z oddychaniem.

 • charakterystyczny kaszel może być także objawem zakażenia krtani, do którego w następnych dniach dołączą objawy charakterystyczne dla przeziębienia – katar, podwyższona temperatura, chrypka,
 • kolejną przyczyną tego rodzaju kaszlu może być obecność ciała obcego w krtani, uraz krtani lub choroba refluksowa przełyku. Kaszel pojawia się wtedy nagle, towarzyszy mu stridor, duszności oraz zaczerwienienie twarzy,
 • inna przyczyna schorzenia to obecność wady wrodzonej krtani, np. torbieli krtani czy wiotkości chrząstek krtani. W tym przypadku kaszel pojawia się już w pierwszych miesiącach życia;

Jeśli faktycznie kaszel powoduje ciało obce, konieczne będzie jego jak najszybsze usunięcie, a także (w razie braku możliwości oddychania) uprzednie wykonanie tracheotomii, czyli rozcięcie przedniej ściany tchawicy w celu wprowadzenia do układu oddechowego specjalnej rurki. Zapewni ona dopływ powietrza do płuc z pominięciem zablokowanej górnej części dróg oddechowych.

Jeszcze inną przyczyną, choć niezwykle rzadką, są pasożyty, a konkretnie glista ludzka. Wywołuje kaszel, gdy przechodzi przez płuca. Może także dawać objawy takie jak: duszności i gorączka.

Taki uporczywy kaszel pojawia się także u alergików. Alergia najczęściej objawia się poprzezreakcje skórne bądź katar i łzawiące oczy. Pojawiają się też duszności, a im zazwyczaj towarzyszy kaszel krtaniowy.

Objawy kaszlu krtaniowego

Kaszel to często sygnał, że nasz organizm, a dokładnie układ oddechowy, chce się oczyścić, głównie z zanieczyszczeń, które wdychamy przebywając na powietrzu. Czasem jednak może być symptomem choroby wymagającej leczenia.

Kaszel krtaniowy najczęściej przypomina szczekanie psa, stąd też nazywany jest szczekającym. To kaszel suchy, wyjątkowo męczący, a przez wielu pacjentów określany także wręcz jako duszący. Chorzy, u których wystąpił, nierzadko narzekają także na towarzyszące mu:

 • świsty wdechowe,
 • chrypkę,
 • całkowity brak możliwości mówienia;

Reklama

Leczenie kaszlu krtaniowego

W większości przypadków kaszel ten można leczyć w domu. Małe dzieci, a zwłaszcza niemowlęta, przy gwałtownym nasileniu duszności, powinny być jednak przyjęte do szpitala. Szczególnie jeśli dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, a zmęczenie kaszlem i duszności uniemożliwiają przyjmowanie płynów.

 • osobie cierpiącej na ten rodzaj kaszlu łatwiej będzie oddychać chłodnym, świeżym powietrzem. W czasie zimowych miesięcy najprostszy sposób, to otwarcie okna w pokoju chorego i dokładne przewietrzenie pomieszczenia. Latem przydatny będzie nawilżacz powietrza,
 • należy unikać czynników drażniących, jak zapach farby, olejów czy dym papierosowy,
 • pomóc mogą także inhalacje fizjologiczne roztworu soli oraz odpowiednie nawodnienie organizmu;

Jeśli kaszel krtaniowy jest objawem ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, to ważne jest walczenie z dusznością. W takim przypadku dziecko zazwyczaj otrzymuje od lekarza steroidy drogą wziewną, domięśniową lub dożylną. W najcięższych przypadkach dziecko może wymagać intubacji.

Ciała obce w krtani oraz urazy tego narządu wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, gdyż mogą zagrażać życiu i zdrowiu chorego.

W takim wypadku najważniejsze jest zapewnienie drożności dróg oddechowych, poprzez np. wykonanie tracheotomii, czyli rozcięcie chrząstek tchawicy i umieszczenie w otworze rurki, która umożliwi pacjentowi oddychanie. Jeśli do narządu dostanie się ciało obce, to niezbędny będzie zabieg wykonany przez laryngologa, który przy użyciu specjalnych narzędzi zlokalizuje je i usunie.

Reklama

Jaki syrop na kaszel krtaniowy?

Aby wyleczyć kaszel suchy krtaniowy u dziecka można też stosować domowe sposoby. Wsparcie leczenia zapewni podawanie syropu prawoślazowego. Ten specyfik z prawoślazu lekarskiego działa przeciwzapalnie i nawilżająco. Może być on stosowany zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Błonę śluzową dróg oddechowych złagodzi także miód.

W domu przyrządzić można także syrop z cebuli bądź czosnku. Oba świetnie sprawdzają się w leczeniu kaszlu u dzieci i kobiet w ciąży.

Innym sposobem są nawilżające tabletki do ssania dostępne w aptekach.

Reklama

Kaszel krtaniowy u dorosłego

Kaszel krtaniowy najczęściej jest objawem zapalenia krtani, które występuje przede wszystkim u dzieci. Nie znaczy to jednak, że dorośli są całkowicie wolni od tego schorzenia. Obserwuje się większą zachorowalność pacjentów, którzy cierpią na chorobę refluksową, zaburzenia hormonalne, alergie czy nałogowo palą tytoń.

U osób dorosłych najczęściej występujące zapalenie krtani, czyli ostre nieżytowe zapalenie krtani, które jest chorobą wirusową. Schorzenie może powstać samoistnie lub jako zakażenie zstępujące, np. po infekcji gardła.

Początkowe objawy są charakterystyczne dla przeziębienia, później stan pogarsza się, a kaszel i chrypka mogą prowadzić aż do bolesnego bezgłosu. Choroba trwa zazwyczaj około dwóch tygodni, a pacjentom zaleca się odpoczynek w domu i stosowanie leków przeciwgorączkowych czy przeciwkaszlowych.

Pomoże regularne wietrzenie pokoju, które ułatwi oddychanie i inhalacje parą wodną z dodatkiem np. rumianku. Nie można zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu organizmu.

Aby móc rozpocząć leczenie kaszlu konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. W przypadku dorosłego pacjenta to ważne z uwagi na możliwość wystąpienia zmian nowotworowych, dlatego jeśli kaszel nas niepokoi i utrzymuje się dłuższy czas należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Zapewne zleci on diagnostykę m.in. pod kątem wykluczenia raka. 

Zwłaszcza u kobiet w ciąż konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna. Rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia u ciężarnych jest bardzo ważne. Oczywiście można najpierw spróbować domowych sposobów, jeśli jednak kaszel nie mija, może być konieczne przepisanie leków.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Weinberger S, Lipson DA. Kaszel. Harrison. Pulmonologia i stany nagłe. Wydawnictwo Czelej 2013; 3: 15-22.
 • Chang AB, Landau LI, Van Asperen PP i wsp. Cough in children: definitions and clinical evaluation. Thoracic Society of Australia and New Zealand. Med J Aust 2006; 184: 398-403.
 • Kostowski W, Herman Z. Farmakologia – podstawy farmakoterapii. PZWL, Warszawa 2008; 44: 694-707.
 • Massie J. Cough in children. When does it matter? Pediatr Respir Rev 2006; 7: 9-14..
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Chore płuca ze względu na wodę
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Duszący kaszel u dziecka. Skąd się bierze?
Dziecko trzymające się za gardło
Podobne artykuły
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Syrop na chore gardło i kaszel
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Kobieta mająca świszczący kaszel
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!