Najzdrowsze miejsce w internecie

Zioła na kaszel - suchy, astmatyczny i alergiczny. Jakie wybrać?

Zioła od setek lat są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, przebiegających z suchym lub mokrym kaszlem. Sprawdź, po jakie zioła warto sięgnąć, aby złagodzić objawy chorobowe.
Zioła na desce
Źródło: 123RF
W skrócie
  • W leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, objawiających się kaszlem, wykorzystuje się różnego rodzaju rośliny zielne.
  • Zioła przeciwkaszlowe wykazują różnorodne działanie, dlatego należy je dobierać do rodzaju kaszlu.
  • Ze względu na możliwe działania niepożądane oraz przeciwwskazania nie wszystkie zioła na kaszel mogą być podawane dzieciom.
SPRAWDŹ TEŻ: Domowe sposoby i syrop na kaszel suchy i mokry
Spis treści
 

Reklama

Zioła na kaszel

W leczeniu infekcji układu oddechowego, objawiających się kaszlem, od setek lat wykorzystuje się różnego rodzaju rośliny zielne. Zioła na kaszel różnią się między sobą właściwościami, dlatego należy odpowiednio je dobierać do rodzaju dolegliwości. Rośliny zielne, powszechnie stosowane w chorobach dróg oddechowych, mogą bowiem wykazywać działanie:

  • wykrztuśne,
  • spazmolityczne (osłabiające skurcze mięśni oskrzeli),
  • przeciwkaszlowe,
  • osłaniające,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • antyoksydacyjne
  • immunostymulujące.

Zioła mogą zatem sprawdzić się nie tylko w leczeniu kaszlu suchego czy mokrego, ale także stanowią pomoc w walce z refluksem. Wskazane wtedy są m.in. melisa, rumianek oraz imbir.

Jakie zioła na kaszel natomiast pomogą pozbyć się zalegającej w oskrzelach wydzieliny, a jakie będą skuteczne w hamowaniu odruchu kaszlu?

Zioła przeciwkaszlowe

Zioła przeciwkaszlowe stosuje się przede wszystkim w leczeniu suchego, uporczywego kaszlu, ponieważ ich działanie polega na hamowaniu odruchu kasłania.

Do ziół polecanych na suchy kaszel zalicza się siwiec żółty (Glaucinum flavum Cr), należący do rodziny makowatych. Roślina swoje właściwości zawdzięcza glaucynie, która hamuje aktywność ośrodka kaszlu, znajdującego się w mózgu. Z mielonego lub ciętego ziela przygotowuje się napary do picia. Na uporczywy kaszel zaleca się zwykle pić trzy szklanki naparu dziennie.

Należy jednak zaznaczyć, że leki przeciwkaszlowe, działające na ośrodkowy układ nerwowy, mogą wywoływać działania niepożądane, a ponadto istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Bezpieczniejsze w stosowaniu są leki przeciwkaszlowe działające obwodowo.

Należy też pamiętać, że przed spożyciem jakiegokolwiek leku, trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pomóż swojemu dziecku pozbyć się suchego kaszlu. Kliknij tutaj!

Zioła na kaszel krtaniowy

W przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani występuje charakterystyczny suchy, szczekający i napadowy kaszel, określany mianem kaszlu krtaniowego.

Jeżeli chodzi o zioła na kaszel krtaniowy, to zastosowanie znajdują rośliny działające osłaniająco, które powierzchniowo powlekają błonę śluzową żołądka, łagodząc w ten sposób uczucie drażnienia w gardle. Do takich roślin zalicza się kwiat lipy (Tiliae flos).

Kwiatostan lipy zawiera bowiem śluzy, które osłaniają błonę śluzową górnych dróg oddechowych, hamując w ten sposób odruch kaszlu. Z kwiatów lipy przyrządza się napary do picia. Do ich przygotowania można wykorzystać suszone kwiaty. Wystarczy jedną łyżeczkę surowca zielarskiego zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 15 minut.

W aptekach oraz sklepach zielarskich można także kupić gotowe herbatki do zaparzania.

Zioła na kaszel astmatyczny

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba, w której dochodzi do częstych i mocnych skórczów oskrzeli. Często jednak astmę wywołuje alergia. Kaszlu astmowego nie należy leczyć wyłącznie domowymi sposobami, jednak zioła mogą wspomagać terapię.

Na taki rodzaj męczącego kaszlu, który związany jest z astmą, zaleca się stosowanie m.in. tymianek i babkę lancetowatą. Można zrobić z ziół zrobić mieszankę, z której przygotowuje się napar. Herbata z pędów sosny oraz napar z imbiru zwyczajnej także działają łagodząco na kaszel astmatyczny.

Pomóc może również mieszanka składająca się z liścia podbiału, korzenia prawoślazu oraz kwiatu bzu czarnego.

Reklama

Zioła na kaszel alergiczny

Zalecanym ziołem na kaszel alergiczny jest babka lancetowata (Plantago lanceolata), która zawiera fenyloetanoidy, znane z działania przeciwzapalnego. Z liści babki lancetowatej można własnoręcznie przyrządzić syrop. Jak to zrobić?

Wystarczy 100 g liści babki zalać 100 ml przegotowanej wody. Następnie całość trzeba zmiksować, wycisnąć sok i na koniec przesączyć. Później miksturę należy przelać do niewielkiego garnuszka, dodać 100 g cukru i doprowadzić do wrzenia. Przygotowany w ten sposób syrop jest od razu gotowy do użycia. Można go podawać trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.

Gotowy syrop z babki lancetowatej można także kupić w aptece.

Reklama

Zioła wykrztuśne

Podstawowym zadaniem ziół wykrztuśnych jest przyspieszenie usuwania wydzielin z dróg oddechowych poprzez ich rozcieńczenie i upłynnienie. Oznacza to, że zioła wykrztuśne stosuje się na kaszel mokry. Pomóc mogą one również przy kaszlu covidowym.

Wśród ziół polecanych na odkrztuszanie wymienia się m.in. korzeń lukrecji (Radix Glycyrrhizae). Surowiec zielarski zawiera kwas glicyryzynowy, który decyduje o jego właściwościach wykrztuśnych.

Z korzenia lukrecji przygotowuje się odwary do picia. W tym celu wystarczy ½ łyżeczki korzeni zalać szklanką zimnej wody i gotować po przykryciem przez około 7 minut. Przecedzony odwar można pić dwa razy dzienny. Co należy zaznaczyć, naparów z korzenia lukrecji nie należy podawać dzieciom. Zioła na kaszel dla dzieci

Warto pamiętać, że nie wszystkie zioła na przeziębienie i kaszel mogą być podawane dzieciom. Za bezpieczną w stosowaniu roślinę, która jest pomocna w łagodzeniu kaszlu, uchodzi między innymi prawoślaz lekarski (Althaea L.).

Syropy sporządzone z tego surowca zielarskiego można podawać dzieciom powyżej 12 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że do każdego surowca zielarskiego trzeba podejść indywidualnie, gdyż jedna roślina zielna jest zalecana dzieciom powyżej 2 roku życia, a inną można stosować dopiero po ukończeniu 12 lat.

W związku z tym, nie powinno się samodzielnie komponować mieszanek ziół na kaszel. Co więcej, przed podaniem dziecku jakiegokolwiek surowca zielarskiego, powinno się zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.

Reklama

Zioła do inhalacji

Zioła sprawdzają się zarówno na kaszel, jak i na katar, dlatego świetnie sprawdzają się w inhalacji. Docierają wtedy dogłąbnie do układu oddechowego. Ziołami polecanymi do domowej inhalacji:

  • rumianek pospolity.
  • szałwia lekarska.
  • tymianek.
  • goździki.
  • rozmaryn.
  • podbiał
  • koper włoski.

Zioła te mają właściwości nawilżające, dlatego też sprawdzą się dobrze w łagodzeniu tzw. "kaszlu palacza".

Chore dzieci zazwyczaj nie lubią łykać tabletek. Jeżeli u malucha pojawi się suchy kaszel, dobrym rozwiązaniem będzie produkt w postaci syropu. Skuteczna formuła, o malinowym smaku zahamuje kaszel i złagodzi podrażnienia gardła. Warto wiedzieć, że można go podawać już od 2. roku życia. Syrop na suchy kaszel dla dzieci sprawdzisz TUTAJ.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

  • Dorota Szumny, Emilia Szypuła, Maciej Szydłowski, Ewa Chlebda, Monika Skrzypiec-Spring, Antoni Szumny, Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, Dent. Med. Probl. 2007, 44, 4, 507–515.
  • Gerard Nowak, Joanna Nawrot, Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, Herba Polonica Vol. 55 No 4 2009.
  • Zbigniew Doniec, Agnieszka Mastalerz-Migas, Katarzyna Krenke, Henryk Mazurek, Przemysław Bieńkowski, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2016.
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Siwiec_żółty [dostęp 19.10.2021].
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Melisa - właściwości i działanie. Ile razy dziennie pić?
Parzenie melisy
Przeczytaj artykuł
Kaszel mokry - u dzieci i dorosłych. Jak go leczyć?
Rodzic podaje dziecku syrop
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza- jak się objawia? Leki i domowe sposoby
Osoba z kaszlem
Podobne artykuły
Czekolada dobra na kaszel
Herbaty do picia przed snem
Herbata na sen - zielona, ziołowa czy konopna. Jaką wybrać?
Dziecko z kaszlem poinfekcyjnym
Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa?
Chore dziecko z przedszkola
Dwa dni w przedszkolu i infekcja gotowa. Dlaczego dzieci tak często chorują?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj