Znajdź lek

FortransFortrans to lek przeczyszczający przeznaczony dla osób dorosłych oraz seniorów. Zadaniem preparatu jest oczyszczenie okrężnicy, a tym samym przygotowanie pacjenta do badań endoskopowych lub radiologicznych, a także niektórych chirurgicznych. Sprawdź działanie, dawkowanie i skutki uboczne preparatu. 

 

 

 

Spis treści

Działanie

Osmotyczny lek przeczyszczający. Makrogole o dużej masie cząsteczkowej (4000) są długimi, liniowymi polimerami, które wiążą się z cząsteczkami wody za pomocą wiązań wodorowych. Po podaniu doustnym powodują zwiększenie objętości płynów jelitowych. Objętość niewchłoniętego płynu jelitowego warunkuje przeczyszczające właściwości roztworu. Zawartość elektrolitów w przygotowanym roztworze jest taka, że wymiana elektrolitów między jelitami i osoczem praktycznie nie zachodzi. Badania farmakokinetyczne potwierdzają brak wchłaniania jelitowego i przemian metabolicznych makrogolu 4000 po podaniu doustnym.

Wskazania

Oczyszczanie okrężnicy w przygotowaniu pacjentów: do badań endoskopowych lub radiologicznych; do zabiegów chirurgicznych na okrężnicy. Preparat przeznaczony jest dla dorosłych i osób starszych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężki stan ogólny, np. odwodnienie lub ciężka niewydolność serca. Zaawansowane stadium choroby nowotworowej lub jakakolwiek inna choroba okrężnicy prowadząca do nadmiernej kruchości błony śluzowej. Pacjenci z ryzykiem wystąpienia lub występującą niedrożnością przewodu pokarmowego. Pacjenci z perforacją przewodu pokarmowego lub zwiększonym ryzykiem perforacji przewodu pokarmowego. Zaburzenia opróżniania żołądka (np. gastropareza). Niedrożność jelit. Zapalenie okrężnicy lub toksyczne zapalenie okrężnicy.