Lactulose-MIP

Reklama

Działanie

Preparat zawiera syntetyczny disacharyd, który po podaniu doustnym jest rozkładany przez florę bakteryjną w jelicie grubym głównie do kwasu mlekowego i octowego. Za działanie przeczyszczające odpowiada bezpośrednie pobudzanie perystaltyki jelit przez kwasy oraz wzrost ciśnienia osmotycznego (powodowanego przez kwasy i cukry), powodujący zwiększenie objętości treści jelitowej, co pośrednio pobudza perystaltykę. Za działanie zmniejszające stężenie amoniaku we krwi opowiada: zmniejszenie pH wewnątrz jelit (co powoduje, że amoniak przechodzi bezpośrednio z krwi do kwaśnej treści jelita oraz prowadzi do jonizacji amoniaku, który w tej formie jest niewchłanialny i nietoksyczny), zmniejszenie aktywności enzymów proteolitycznych na rzecz enzymów sacharolitycznych (na skutek zwiększonego stężenia węglowodanów), deficyt azotu powstający dla całej flory bakteryjnej w okrężnicy na skutek zwiększenia stężenia węglowodanów, który jest kompensowany przez zużycie amoniaku pochodzącego z rozkładu mikroorganizmów. W przypadku encefalopatii wątrobowej laktuloza zmniejsza stężenie amoniaku we krwi o około 25-50. 0,4-2% laktulozy wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej.

Wskazania

Zaparcia. Zapobieganie i leczenie encefalopatii wątrobowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność jelit. Zapalenie przewodu pokarmowego. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dziedziczna nietolerancja fruktozy. Zaburzenia w wydzielaniu laktazy. Galaktozemia. Zaburzenia wchłaniania jelitowego glukozy oraz galaktozy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą. U niemowląt i małych dzieci należy upewnić się, że nie występuje autosomalno-recesywna, dziedziczna nietolerancja fruktozy.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Działania niepożądane

Początkowo, bardzo często mogą wystąpić: ból brzucha, wzdęcie lub bębnica. Po podaniu dużych dawek obserwowano: nudności, wymioty oraz biegunkę z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Podczas leczenia encefalopatii wątrobowej bardzo rzadko występuje hipernatremia.

Interakcje

Laktuloza obniża pH jelita grubego i dlatego może osłabiać działanie leków, których uwalnianie zależy od pH okrężnicy. Może zwiększać utratę potasu spowodowaną przez inne leki (preparaty moczopędne, kortykosteroidy, amfoterycynę B). Może zmniejszać stężenie potasu nasilając działanie glikozydów nasercowych.

Dawkowanie

Doustnie, indywidualnie. Zaparcia: Dorośli:10-15 ml 1-2 razy/dobę. Dzieci:początkowo 10-25 ml (6,5 g do 16,25 g laktulozy) na dobę, przez 2-3 dni. Następnie 5 do 15 ml syropu (3,25 g do 9,75 g laktulozy) na dobę. Encefalopatia wątrobowa: Dorośli: początkowo 10-15 ml 3 razy/dobę, następnie 30-45 ml 3-4 razy/dobę. Dawkowanie należy tak dostosować, aby pacjent wydalał luźny stolec 2-3 razy/dobę. Dzieci - brak danych. Preparat można podawać po rozcieńczeniu wodą lub innymi płynami, niezależnie od posiłków.

Reklama

Uwagi

15 ml syropu zawiera 0,2 jednostek chlebowych. Działanie przeczyszczające może wystąpić po 2-10 h, jeśli dawka jest niewystarczająca do pierwszego stolca może upłynąć 24-48 h. W przypadku encefalopatii wątrobowej działanie lecznicze może wystąpić po upływie kilku godzin lub dni.

Pharmindex