Laxol

Reklama

Działanie

Dokuzynian sodowy jest związkiem powierzchniowo czynnym (detergent anionowy) – zmniejsza napięcie powierzchniowe i ułatwia przenikanie wody i tłuszczów w głąb mas kałowych w jelicie grubym, co prowadzi do ułatwienia pasażu. Nie pobudza perystaltyki, ułatwia wypróżnianie przez zwiększenie objętości i zmianę konsystencji stolca. Dokuzynian sodowy wchłaniany jest w przewodzie pokarmowym i wydzielany do żółci, przenika do mleka matki. Preparat ułatwia defekację i zmniejsza bolesność w trakcie oddawania stolca.

Wskazania

Krótkotrwałe stosowanie w zaparciach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zapalne choroby jelita grubego, hemoroidy i szczelina odbytu, niedrożność jelit, ból brzucha o niewyjaśnionej etiologii.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy przyjmować długotrwale, ponieważ może to spowodować atonię okrężnicy i hipokaliemię.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią (brak danych). Preparat przenika do mleka matki i może działać przeczyszczająco u niemowląt karmionych piersią.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: ból i pieczenie odbytu lub jelita prostego, biegunka, obrzęk błony śluzowej jelita prostego, krwawienie z odbytu.

Interakcje

Nie stosować z parafiną płynną.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli i młodzież >12 lat: 1 czopek 2 razy na dobę. Przed użyciem należy rozerwać trójkątny koniec folii, wyjąć czopek z blistra i wprowadzić do odbytnicy.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex