Portal rezerwacyjny umożliwiający dokonywanie rezerwacji produktów w wybranej aptece w całej Polsce.
Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Paracetamol Aurovitas, 500 mg, tabletki, 24 szt.

przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, ból głowy, ból zęba

Niedostępne

Działanie i właściwości

Substancją czynną leku Paracetamol Aurovitas jest paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych.

Lek może być stosowany u dorosłych i młodzieży, ale nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Wskazanie do stosowania leku Paracetamol Aurovitas

Lek Paracetamol Aurovitas jest stosowany w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia gorączki.

Tabletki mogą zmniejszać łagodny do umiarkowanego ból i (lub) gorączkę (np. ból głowy i ból zęba).

Dawkowanie. Ile i jak często przyjmować lek Paracetamol Aurovitas?

O wielkości dawki i metodzie leczenia decyduje lekarz prowadzący.

Dorośli

Dorośli, osoby starsze i dzieci w wieku 16 lat starsze (o masie ciała powyżej 55):

  • Należy przyjąć jedną do dwóch tabletek Paracetamol Aurovitas 500 mg na raz, do 4 razy na dobę.
  • Nie należy stosować dawki dobowej paracetamolu większej niż 6 tabletek (3000 mg).

Skuteczna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg mc. na dobę (do 2 g/dobę) w następujących przypadkach:

  • dorośli o masie ciała mniejszej niż 50 kg,
  • łagodna lub umiarkowana niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka),
  • odwodnienie,
  • długotrwałe niedożywienie.

Dzieci

Dzieci w wieku 10-15 lat (o masie ciała 40-55 kg):

  • Należy przyjąć jedną tabletkę Paracetamol Aurovitas 500 mg na raz, do 4 razy na dobę.
  • Nie należy stosować dawki dobowej paracetamolu większej niż 4 tabletki (2000 mg).

Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Sposób podania i czas trwania leczenia

Tabletkę należy połknąć w całości, popijając dużą ilością wody. 

  • Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami powinna wynosić co najmniej 4 godziny.
  • Nie stosować w połączeniu z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
  • Nie przekraczać zalecanej dawki dobowej.
  • Tabletki leku Paracetamol Aurovitas zawierają linię podziału w celu ułatwieniu stosowania leku przez dzieci.

Jak długo przyjmować lek Paracetamol Aurovitas?

  • Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka trwa ponad 3 dni lub następuje pogorszenie objawów lub występują inne objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Zażycie zbyt dużej dawki leku lub jej pominięcie

NATYCHMIAST ZASIĘGNĄĆ PORADY MEDYCZNEJ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA, NAWET JEŚLI PACJENT CZUJE SIĘ DOBRZE, ze względu na ryzyko opóźnionego, poważnego uszkodzenia wątroby.

Objawami przedawkowania paracetamolu są nudności, wymioty i zmniejszone pragnienie. Utrata przytomności zazwyczaj nie występuje.

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W tym przypadku, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze.

Przeciwwskazania. Kto nie powinien przyjmować leku?

Nie należy przyjmować leku Paracetamol Aurovitas, jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Działania niepożądane i skutki uboczne

Podobnie jak inne leki, Paracetamol Aurovitas może wywoływać działania niepożądane, które nie występują u wszystkich pacjentów.


Możliwe działania niepożądane zostały wymienione poniżej:

Rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 osób):

  • Niektóre choroby krwi, w tym agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, zaburzenia dotyczące płytek krwi (zaburzenia krzepnięcia krwi) i zaburzenia dotyczące komórek macierzystych (zaburzenia dotyczące komórek krwionośnych w szpiku kostnym).
  • Reakcje alergiczne.
  • Depresja, splątanie i omamy.
  • Drgawki i bóle głowy.
  • Zaburzenia widzenia.
  • Obrzęk (nieprawidłowe gromadzenie się płynu pod skórą).
  • Ból brzucha, krwawienie z żołądka lub jelit, biegunka, nudności, wymioty.
  • Zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (z objawami takimi jak zażółcenie skóry i oczu), marskość wątroby (martwica komórek wątroby).
  • Wysypka, świąd, pocenie się, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy z objawami, takimi jak obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka.
  • Zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, interakcje z lekami.
  • Przedawkowanie i zatrucie.

Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób):

  • Pancytopenia (zmniejszenie liczby krwinek).
  • Reakcje alergiczne (należy wówczas przerwać leczenie), w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności, spadek ciśnienia tętniczego, wstrząs i anafilaksja.
  • Małe stężenie cukru we krwi.
  • Hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby spowodowane chemikaliami).
  • Mętny mocz oraz zaburzenia nerek.
  • Skurcz oskrzel i (trudności z oddychaniem) u pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę i inne leki przeciwzapalne.
  • Krwiomocz (krew w moczu).
  • Moczenie mimowolne (niemożność oddawania moczu).

Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • Poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasica metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol.
  • Ostra uogólniona osutka krostkowa (wysypka polekowa charakteryzująca się licznymi, małymi, głównie niepęcherzykowymi, sterylnymi krostkami).
  • Ciężka wysypka lub łuszcząca się skóra.
  • Zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba skóry zagrażająca życiu).
  • Obrzęk skóry, pęcherze lub wysypka spowodowane przyjęciem paracetamolu.

Po zaprzestaniu przyjmowania leku objawy te powinny ustąpić. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych, poinformuj o tym lekarza lub farmaceutę.

Stosowanie leku Paracetamol Aurovitas z jedzeniem i piciem

Ulotka nie zawiera wskazówek dotyczących przyjmowania leku Paracetamol Aurovitas w połączeniu z jedzeniem i napojami.

Lek Paracetamol Aurovitas a alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania Paracetamol Aurovitas.

Lek Paracetamol Aurovitas a prowadzenie pojazdów

Lek Paracetamol Aurovitas nie powinien powodować pogorszenia zdolności prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna zwrócić się do lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.

Jeśli to konieczne, Paracetamol można stosować w okresie ciąży.

Należy stosować najniższą możliwą dawkę, która zmniejsza ból i (lub) gorączkę i przez możliwie najkrótszy czas.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli ból i (lub) gorączka nie zmniejszą się lub jeśli pacjentka będzie musiała przyjmować lek częściej.

Paracetamol przenika do mleka matki, ale w niewielkich ilościach.

W zalecanych dawkach, paracetamol może być stosowany krótkotrwale przez kobiety karmiące piersią.

Stosowanie z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Nie stosować leku Paracetamol Aurovitas w skojarzeniu z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania paracetamolu w przypadku stosowania jednego z następujących leków:

  • metoklopramidu lub domperidonu (stosowanych w leczeniu nudności i wymiotów),
  • cholestyraminy (leku obniżającego cholesterol),
  • warfaryny i innych kumaryn (leków rozrzedzających krew), zwłaszcza w przypadku, gdy pacjent ma zażywać paracetamol na co dzień przez dłuższy czas,
  • salicylamidu (leku przeciwbólowego),
  • probenecydu (stosowanego w dnie moczanowej),
  • izoniazydu lub ryfampicyny (stosowanych w leczeniu gruźlicy),
  • lamotryginy lub fenytoiny (leków przeciwpadaczkowych),
  • barbituranów lub karbamazepiny (grupa leków powodujących rozluźnienie i senność),
  • ziela dziurawca (lek przeciwdepresyjny),
  • chloramfenikolu (antybiotyk),
  • zydowudyny (leku stosowanego w leczeniu AIDS),
  • flukloksacyliny (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko nieprawidłowości krwi i płynów (nazywanej kwasicą metaboliczną), którą należy pilnie leczyć.

Jeśli pacjent wie, że będzie przechodził testy laboratoryjne (takie jak badanie krwi, analiza moczu, test alergologiczny itp.), powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu tego leku, ponieważ paracetamol może mieć wpływ na wyniki tych badań.

Co zawiera lek? Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol.

  • Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, hydroksypropyloceluloza (o niskiej lepkości), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), talk, magnezu stearynian.

Ważne informacje i ostrzeżenia przed użyciem

Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Aurovitas należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

  • jeśli u pacjenta występuje choroba nerek lub wątroby (w tym zespół Gilberta lub ostre zapalenie wątroby),
  • jeśli u pacjenta występuje niedobór enzymu o nazwie dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa,
  • jeśli pacjent choruje na niedokrwistość hemolityczną (nieprawidłowy rozpad krwinek czerwonych),
  • jeśli pacjent regularnie spożywa duże ilości alkoholu. Nigdy nie należy przyjmować więcej niż 2000 mg paracetamolu na dobę,
  • jeśli pacjent chorujący na astmę ma nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy,
  • w przypadku odwodnienia lub długotrwałego niedożywienia.

Podczas przyjmowania jakichkolwiek leków w leczeniu padaczki należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem paracetamolu, ponieważ stosowany w tym samym czasie co leki przeciwpadaczkowe paracetamol, może zmniejszać ich skuteczność i nasilać ryzyko uszkodzenia wątroby, zwłaszcza w leczeniu, podczas którego stosuje się duże dawki paracetamolu.

W przypadku wysokiej gorączki, objawów wtórnego zakażenia lub uporczywych objawów przez więcej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bóle głowy spowodowane nadmiernym użyciem leków przeciwbólowych nie powinny być leczone przez zwiększenie dawki. W takich przypadkach należy stosować środki przeciwbólowe po konsultacji z lekarzem.

Nie należy przyjmować większych dawek paracetamolu niż zalecano. Należy zawsze unikać jednoczesnego stosowania tego leku z innymi lekami zawierającymi paracetamol, takimi jak leki przeciw grypie i przeziębieniu, ponieważ duże dawki mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby. Nie należy stosować więcej niż jednego leku zawierającego paracetamol bez konsultacji z lekarzem.

W trakcie stosowania leku Paracetamol Aurovitas należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:

Jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadzące do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie, alkoholizm w fazie przewlekłej lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk). Notowano występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna (nieprawidłowość krwi i płynów) u pacjentów w sytuacjach, gdy stosują oni paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmują paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty.

Jak przechowywać lek Paracetamol Aurovitas?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze, pudełku i butelce po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.


Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.


Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.