Badania serca

Regularna diagnostyka serca pozwala wykryć wiele chorób we wczesnym etapie, a części z nich zapobiec. Nieleczone choroby serca mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Sprawdź, jakie są rodzaje badań serca, kiedy warto je wykonać oraz na czym polegają.

  Nieleczone choroby serca mogą prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, dlatego w razie zauważenia u siebie niepokojących objawów, warto przeprowadzić wskazane przez specjalistę badanie serca, by wykluczyć chorobę lub zacząć jej eliminowanie na wczesnym etapie. Sprawdź, które badania kardiologiczne warto wykonywać i kiedy się na nie zdecydować.

  Dlaczego warto badać serce?

  Bardzo często pacjenci dowiadują się o chorobie serca, kiedy w ich organizmie wystąpią już niekorzystne zmiany o charakterze sercowo-naczyniowym. Regularne wykonywanie badań i kontrola stanu zdrowia może zapobiec wystąpieniu niekorzystnych zmian a tym samym ich poważnych konsekwencji, jak, najczęstszy z nich, czyli zawał serca. 

  Wskazania do badań serca

  Badania serca powinny wykonywać regularnie ooboy po 40. roku życia, a szczególnie takie, znajdujące się w tzw. grupach ryzyka. Najczęstszymi czynnikami, które predysponują do wykonywania regularnych badań serca są:

  • otyłość i nadwaga,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • siedzący tryb życia, 
  • brak lub mała aktywność fzyczna,
  • palenie papierosów.

  Skierowanie na badania serca

  Badania serca, a zwłaszcza ich wyniki, konsultowane są z kardiologiem. Diagnostyka mięśnia sercowego chroni nie tylko ten organ, ale również tętnice wieńcowe, których właściwe działanie jest niezbędne do życia.

  Skierowanie na badanie serca należy uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu, który w pierwszej kolejności powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, a następnie przeprowadzić tzw. badanie fizykalne składające się z następujących etapów:

  • osłuchiwanie pacjenta,
  • opukiwanie,
  • oglądanie.

  Badania na serce dzielą się na inwazyjne (np. koronografia, scyntygrafia, cewnikowanie), obrazowe (np. RTG klatki piersiowej, ECHO serca) oraz czynnościowe, jak EKG, próby wysiłkowe czy holter. Co to jest badanie holterowskie? Pozwala ono rejestrować pracę serca przez całą dobę. W ten sposób można wykryć takie zaburzenia, które nie wskaże ani EKG, ani echo serca.

  Rodzaje badań serca

  Echo serca (UKG serca)

  Ultrasonografia serca (echo serca) to badanie obrazowe, które pozwala na zobaczenie wielkości oraz kształtu narządów wewnętrznych. Opiera się ono na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości.

  Badanie echo serca jest nieinwazyjne i bezbolesne, a umożliwia ocenę pracy serca, zwłaszcza u osób, które mają dolegliwości związane z tym narządem. Wykonuje się je z użyciem urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe.

  Jak wygląda badanie echo serca? Tradycyjne echo odbywa się w cichym pomieszczeniu. Pacjentowi podczas leżenia na plecach aplikowany jest żel na skórę, który ułatwia rozchodzenie fal ultradźwiękowych. Samo badanie odbywa się głównie w leżeniu na lewym boku. Gdy już pacjent będzie w tej pozycji to lekarz przykłada do ciała głowicę. Sprzęt ten przez fale dźwiękowe odbiera echo. Na monitorze widoczny jest obraz serca, który wskazuje nieprawidłowości. Ile trwa echo serca? Badanie trwa zwykle kilka minut.

  EKG serca

  Badanie EKG, czyli elektrokardiograficzne polega na umieszczeniu elektrod na skórze w danych miejscach. Impulsy elektryczne mające związek z pracą serca są rejestrowane i zapisywane w formie wydruku papierowego.

  Jak czytać EKG? Wynik najlepiej przeanalizować z kardiologiem, który jest specjalistą w tej dziedzinie i z pewnością prawidłowo zinterpretuje wynik zapisu z urządzenia oraz wskaże rekomendacje dalszych działań.

  Koronografia

  Kolejnym z badań jest koronografia serca. Co to jest? To radiologiczny zabieg diagnostyczny, który umożliwia ocenę drożności naczyń, które zaopatrują mięsień sercowy.

  Koronografia to badanie, którego celem jest pokazanie zwężenia tętnic wieńcowych, które mogą doprowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego, a także do zawału.

  Ile trwa koronografia? Badanie jest bezbolesne, ponieważ wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Trwa ok. 30 minut, a w trudnych przypadkach nawet ponad godzinę. Zabieg ten wykonuje się zwykle w pracowniach badań naczyniowych.