Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kardiowerter: co to jest? Wskazania do wszczepienia i cena

Kardiowerter defibrylator ICD to urządzenie służące do przerywania zagrażających życiu zaburzeń w pracy serca, takich jak arytmia. Ten aparat wszczepia się pacjentom po przebytym nagłym zatrzymaniu krążenia. Jakie są jeszcze inne wskazania do implantacji ICD? Ile kosztuje ta procedura?
Kardiowerter
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest kardiowerter?

Kardiowerter – tym pojęciem określa się wszczepialny kardiowerter defibrylator serca (z języka angielskiego – implantable cardioverter defibrillator, w skrócie – ICD). 

Co to jest kardiowerter? To urządzenie medyczne, które służy do przerywania potencjalnie niebezpiecznych dla życia pacjenta incydentów arytmii, by przywrócić zatokowy rytm serca. Pełni on funkcje elektrostymulacyjne i wysokoenergetyczne.

Kardiowerter działa w ten sposób, że rozpoznaje zaburzenia rytmu serca i reaguje na nie (w zależności od tego jaki dokładnie rodzaj aparatu jest założony u chorego) np. wysyłając serię wewnątrzsercowych impulsów. Pacjent z reguły nie odczuwa tego typu stymulacji kardiowertera. Jeśli ta procedura nie zadziała, wówczas ICD uruchamia wysokoenergetyczny bodziec, który z pewnością zostanie już zauważony przez pacjenta. Jest on opisywany jako silne uderzenie, umiejscowione w okolicy serca. 

Kardiowerter defibrylator znany jest światu dzięki uczonemu polskiego pochodzenia, Mieczysławowi Mirowskiemu. 

Reklama

Wskazania do wszczepienia kardiowertera

Kardiowerter, defibrylator serca to urządzenie wielkościowo porównywane do pudełka zapałek. Pomaga on pacjentom z konkretnymi, określonymi przez medycynę problemami sercowo-krążeniowymi, jednak nie zastępuje leczenia. Chorzy powinni mieć tego świadomość, zatem pomimo wszczepionego im urządzenia, nadal muszą być poddani farmakoterapii oraz szczegółowym wytycznym, określonym przez lekarza.

Dla kogo zatem jest kardiowerter defibrylator? Wskazania do wszczepienia takiego aparatu są następujące, dla:

  • osób po przebytym nagłym zatrzymaniu krążenia albo po epizodzie komorowych zaburzeń rytmu serca (to tzw. wtórna profilaktyka);
  • pacjentów z zaawansowaną skurczową niewydolnością serca (frakcja wyrzutowa lewej komory u tych chorych jest równa lub wyższa niż 35%), ponieważ są oni bardzo narażeni na takie zagrożenia jak częstoskurcz komorowy lub migotanie przedsionków;
  • chorych na kardiomiopatię przerostową, czy arytmogenną kardiomiopatię prawej komory;
  • chorych genetycznie obciążonych zaburzeniami rytmu, np. z zespołem Brugadów, albo z zespołem długiego QT (ci pacjenci są rozpatrywani indywidualnie przez lekarza).

Każdy przypadek medyczny jest indywidualny, dlatego lekarz dopiero po zapoznaniu się z dokumentacją pacjenta, wynikami badań, itp. ostatecznie kieruje pacjenta na zabieg wszczepienia kardiowertera.

Jak wszczepia się kardiowerter?

Na czym polega implantacja ICD? Samo wszczepienie ICD (kardiowertera) wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (sporadycznie stosuje się znieczulenie ogólne, najczęściej w przypadku dzieci). Zabieg określa się jako mało bolesny, niekiedy na życzenie pacjenta podaje się mu dodatkowo leki przeciwbólowe.

W kolejnym etapie procedury, chory otrzymuje znieczulenie ogólne, by zespół lekarski mógł sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo. Wówczas w aparaturze lekarz zapisuje tzw. próg defibrylacyjny, po przekroczeniu którego kardiowerter wyśle serię impulsów, przerywających arytmię. Pacjent przebywa w szpitalu przez okres 2-3 dni i, jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, może zostać wypisany do domu.

Kilka dni po implantacji ICD przeprowadza się test wysiłkowy, by dostroić urządzenie oraz wychwycić jego ewentualne niedomagania systemowe. Dość często po około tygodniu od wszczepienia kardiowertera wykonuje się dodatkową próbę defibrylacji. 

Pacjent powinien pojawiać się na kontrolę działania urządzenia co 3-6 miesięcy, w zależności od rodzaju wszczepionego aparatu.

Reklama

Życie z kardiowerterem

Jak wygląda życie z kardiowerterem defibrylatorem, co pacjent powinien wiedzieć? To jak będzie przebiegało funkcjonowanie osoby z wszczepionym kardiowerterem defibrylatorem zależy m.in. od zaleceń lekarskich oraz częstości występowania interwencji wysokoenergetycznych emitowanych przez urządzenie. Jeśli nie ma ich wiele, pacjent zazwyczaj może prowadzić takie życie jak dotychczas, czyli pracować, podejmować amatorskie aktywności fizyczne, czy kierować samochodem. Niestety, zawodowi kierowcy albo piloci powinni zmienić profesję.

Jeśli chodzi o używanie telefonu komórkowego, to należy podejść do sprawy roztropnie, nie nadużywać tego urządzenia, ale też nie popadać w przesadę. Warto wybrać np. wariant głośnomówiący. Niektórzy lekarze zalecają trzymanie „komórki” po przeciwnej stronie niż wszczepiony kardiowerter. 

Dyskusyjna jest możliwość poddania takiego pacjenta rezonansowi magnetycznemu. W przypadku niektórych kardiowerterów nie jest możliwe przeprowadzenie takiego badania, niekiedy – należy odpowiednio przeprogramować kardiowerter ICD.

Odnośnie wszystkich powyższych czynności pacjent powinien być w ścisłym kontakcie ze swoim lekarzem. 

Reklama

Ile kosztuje kardiowerter?

Niestety zabieg polegający na wszczepieniu ICD z reguły jest odpłatny. Ile kosztuje ICD (kardiowerter)? Cena tego urządzenia jest zależna m.in. od jego parametrów, funkcji, klasy, itp. Średni koszt implantacji dobrej jakości kardiowertera defibrylatora w warunkach szpitalnych wynosi około 28 tysięcy złotych – w przypadku aparatu jednojamowego, a 30 tysięcy złotych – w przypadku urządzenia dwujamowego. Natomiast za model rozrusznika resynchronizującego kardiowerter defibrylator CRT-D trzeba zapłacić około 48 tysięcy złotych.

Co więcej taką aparaturę należy co jakiś czas wymieniać, średnio – co około 10 lat. Okres ten jednak może się znacznie skrócić, zwłaszcza jeśli często dochodzi do wyładowań impulsów, czyli defibrylator ICD musi wywoływać terapię z dość dużą częstotliwością. Jest to oczywiście uwarunkowane osobniczo. Wymiana kardiowertera trwa krócej niż jego implantacja, jednak konieczna jest kilkudniowa obserwacja pacjenta na oddziale szpitalnym.

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Szczeklik Andrzej , Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005, Kraków, s. 226-227, ISBN 83-7430-031-0.
  • 2. Mitręga Katarzyna, Średniawa Beata, Wskazania do wszczepienia stymulatora serca i kardiowertera-defibrylatora, Medycyna pod dyplomie, 2006.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania serca
Na czym polega badanie EKG?
Wyniki badań elektrokardiografem
Scyntygrafia mięśnia sercowego - na czym dokładnie polega?
Serce człowieka
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Podobne artykuły
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Koronarografia serca - na czym polega i ile trwa? Skutki uboczne
Lekarz przygotowuje się do ablacji
Ablacja – co to jest i na czym polega? Życie po zabiegu
Osoba w czasie badania serca
Badania serca – jakie są ich rodzaje i kiedy je wykonać?
Badanie próby wysiłkowej
Próba wysiłkowa - co to jest? Diagnostyka chorób serca i interpretacja wyników
Kobieta w bieliźnie z aparatem holtera na klatce piersiowej
Holter - na czym polega badanie Holtera?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!