Troponina T i I (troponiny sercowe) – badanie serca w kierunku zawału

Troponina jest białkiem, które uwalnia się w momencie uszkodzenia serca. W takiej sytuacji przeprowadza się badanie na troponinę, którego największą wadą jest jego niewielka czułość zaraz po rozpoczęciu badania. Jest to efektem opóźnionego podwyższenia ich poziomu. Diagnozowanie zawału serca wymaga cierpliwości i jest przeprowadzane w 6 oraz 12 godzinie od momentu przyjęcia pacjenta.
Serce człwieka
Źródło: 123RF

Spis treści

Troponiny sercowe składają się z trzech rodzajów: troponiny T, troponiny I oraz troponiny C. To nic innego jak enzymy sercowe, które rekomendowane się w badaniu oraz ocenie rokowania u osób z przypuszczeniem zawału serca, czyli ostrego zespołu wieńcowego. Ich zwiększone normy występują także przy innych chorobach, takich jak: niewydolność serca lub nerek, migotanie przedsionków, uszkodzenia okolicy mięśnia sercowego, zatorowość płucna czy hipowolemia, czyli redukcja ilości krwi krążącej w organizmie.

Troponina – norma

Najczęstszym powodem podwyższonego uwalniana się troponin jest zaburzenie między tkankowym zapotrzebowaniem na tlen, a zdolnościami jego przetransportowania do komórek serca.

Zalecane normy:

 • Troponina T – nie więcej niż 0,1 ng/ml (nanogramów na mililitr)
 • Troponina I - 0,012-0,4 mcg/l (mikrogramy na litr)

Troponina – jak wygląda badanie na jej poziom?

W celu zbadania stężenia troponin sercowych przeprowadza się badanie o wysokiej czułości, tzw. hs (high sensitive), które jest precyzyjniejsze i skuteczniejsze od klasycznego testu. To całkowicie zautomatyzowane badanie, które ma wysoką dokładność. Najczęściej wykonywane jedynie prywatnie. Niestety tego badania nie przeprowadza się w Polsce rutynowo, a jedynie klasyczny test. Polega on na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Zazwyczaj sprawdza się jedynie stężenie jeden z troponin i robi się to od razu po przywiezieniu pacjenta na oddział. Badanie powtarza się po 6 oraz po 12 godzinach od momentu przyjęcia osoby.

Trombina

Trombina uczestniczy w tworzeniu skrzepów w naczyniach wieńcowych, co może prowadzić do zawału serca. Osoby, które mają odnotowany podwyższony poziom trombiny, mogą borykać się z chorobą niedokrwienną serca (wieńcową).

Trombina przekształca się w włókna fibryny, tworząc gęstą sieć, w którą przedostają się komórki krwi, budując właśnie skrzep. Nie przepuszcza on krwi do serca, powodując odcięcie dopływu, a w konsekwencji zawał.

Stężenie troponiny – analiza wyników

Wyniki mają różnorakie znaczenie, w zależności od takich zmiennych, jak:

 • płeć,
 • wiek,
 • metody oznaczenia,

Ogólnie przyjętą normą jest nie większa niż 0,1 ng/ml. Oczywiście zanalizować wyniki badania powinien specjalista. Jej podwyższony poziom może oznaczać:

 • uraz serca,
 • zapalenie serca,
 • niewydolność serca lub nerek,
 • rozwarstwienie aorty,
 • zatorowość płucną,
 • nadciśnienie płucne,
 • migotanie przedsionków

Jeśli dojdzie nawet do niewielkiego wzrostu stężenia poziomu troponiny to pewnie jest uszkodzenie serca. Im jego ilość jest większa, tym uszkodzenie poważniejsze. Najwyższe stężenie troponin sercowych oznacza, że pacjent przeszedł zawał mięśnia sercowego.

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!