Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania

Koronarografia to inwazyjne badanie, którego zadaniem jest ocenienie przepuszczalności naczyń wyposażających mięsień sercowy. Inna nazwa to cewnikowanie tętnic wieńcowych, a wykonuje się je przede wszystkim w celu rozpoznania choroby niedokrwiennej serca, jak również przed wszczepieniem bajpasów.
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Spis treści

Zabieg koronografii przeprowadzany jest przede wszystkim u osób, u których podejrzewa się poważne zmiany w naczyniach krwionośnych. Jak się przygotować do zabiegu? Przede wszystkim jest to uzależnione od stopnia konieczności jego wykonania. W przypadku, gdy jest on planowany, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przygotowanie do koronografii

Przygotowując się do korononarografii serca należy spełnić następujące kroki:

 • zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
 • wykonać szereg dodatkowych badań,
 • zaprzestać zażywania niektórych medykamentów – najczęściej chodzi o leki przeciwcukrzycowe, jednak należy pamiętać o wcześniejszym ustaleniu tego
  z lekarzem.

Zwykle wykonanie koronografii wiąże się z koniecznością kilkudniowego pobytu w szpitalu. W nagłych sytuacjach, gdy w grę wchodzi zagrożenie życia, zabieg wykonywany jest bez wcześniejszych przygotowań.

Co to jest koronografia?

Co to jest korononarografia? To badanie inwazyjne naczyń wieńcowych. Z reguły pacjent ma do niego określone przez lekarza rodzinnego lub kardiologa wskazania. Badanie wykonywane jest w szpitalu rejonowym.

Korononarografia serca ułatwia ocenę stanu mięśnia sercowego, jak również nasilenie zmian miażdżycowych. Dzięki zabiegowi można również sprawdzić skuteczność prowadzonego do tej pory leczenia, bądź ułatwić spersonalizowaną terapię. Jak wiadomo, niedrożne naczynia
w konsekwencji mogą przerodzić się w stan zawałowy, a ich zwężenie prowadzi do niedokrwienia, co z kolei skutkuje chorobą niedokrwienną serca.

Na czym polega koronografia?

Badanie to polega na wstrzyknięciu do naczyń wieńcowych środka kontrastowego i sfilmowaniu tego wstrzyknięcia kontrastu przez kamerę, która przepuszcza promienie Rentgena przez ciało pacjenta. Te miejsca, gdzie płynie kontrast, bardziej chłoną promienie Rentgena, więc obrazują one naczynia wieńcowe, co pozwala widzieć lekarzowi wewnętrzny obraz tych naczyń.

Jest to badanie inwazyjne. Co to dokładnie oznacza? Lekarz musi podać kontrast, a część chorych jest na to uczulona. Musi też dostać się do naczynia wieńcowego. Z reguły podawany jest przez tętnice promieniowe – to dziś najczęstszy dostęp i większa część kardiologów inwazyjnych preferuje tę drogę. Jest ona wygodniejsza dla pacjenta i daje mu większy komfort w czasie badania i po nim, w przeciwieństwie do drugiego dostępu, czyli przez tętnice udowe. Pacjenci nie lubią, gdy wkłada się im coś w pachwinę, manipuluje, nakłada opatrunek, po badaniu mogą powstać krwiaki – to wszystko utrudnia choremu komfort życia i załatwianie codziennych potrzeb fizjologicznych. Dlatego właśnie pacjenci wolą dostęp przez tętnicę promieniową. Kardiochirurdzy apelują, aby każdy kardiolog inwazyjny wykonywał to badanie przez tętnice promieniowe ręki dominującej.

Wskazania do koronografii

Na koronarografię serca kierowani są chorzy, którzy mają konkretne wskazania. Tacy, u których występuje podejrzenie choroby wieńcowej. Skarżący się na bóle w klatce piersiowej,  tak zwane „zatykanie w piersi” lub uczucie ucisku w klatce piersiowej przy wysiłku.

Na zabieg często kierowane są również osoby, które cierpią na takie dolegliwości, jak:

 • tętniak aorty,
 • zawał serca,
 • ucisk w mostku,
 • niewłaściwy wynik próby obciążeniowej serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • wady zastawek,
 • zastój krążenia z nieznanych przyczyn,
 • bóle w klatce piersiowej z niewiadomych względów,
 • dławica piersiowa,
 • znacznie podwyższony poziom cholesterolu.

Należy pamiętać, iż o konieczności wykonania badania decyduje lekarz.

Ile trwa korononarografia?

Ile trwa zabieg korononarografii? Zwykle nie dłużej niż 35-40 minut. Jest on inwazyjny, ale bezbolesny, gdyż wykonywany w znieczuleniu.

Jak szybko pacjent dochodzi do siebie po zabiegu koronarografii? Po zabiegu bardzo szybko. Jeśli nie ma istotnych problemów wieńcowych, które wymagają natychmiastowej interwencji lub operacji, może wrócić do domu w ciągu kilku godzin. Niekiedy pacjent powinien zostać w szpitalu przez okres 2-3 dni.

Koronografia – powikłania

Przed przystąpieniem do zabiegu warto również dowiedzieć się o możliwych komplikacjach.

Koronografia – ryzyko:

 • pojawienie się zakrzepu, bądź krwiaka w miejscu, które zostało nakłute – może dojść do tego na skutek odczepienia się tzw. blaszki miażdżycowej,
 • wystąpienie uczulenia na podawany kontrast – wysypka, nudności, zawroty głowy.

Dodatkowo osoby, które cierpią na poważne zaburzenia kardiologiczne może dojść do znacznie poważniejszych powikłań, jak:

 • niewydolność krążenia,
 • arytmia mięśnia sercowego,
 • degradacja naczyń tętniczych.

Sprawdź: Co robić, gdy serce bije za szybko

Przeciwwskazania do koronografii

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych, przede wszystkim lekarz powinien poinformować pacjenta o przeciwwskazaniach do wykonywania zabiegu. Przede wszystkim nie należy przeprowadzać go u osób:

 • z anemią,
 • w ciąży,
 • z nieprawidłowościami krzepnięcia krwi,
 • z zapaleniem wsierdzia.

Każdy przypadek definiowany jest indywidualnie, dlatego niezwykle ważny jest szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego należy poinformować o chorobach przewlekłych, infekcjach czy zażywanych lekach.

Cena koronografii

Cena koronograii jest zależna od wyboru placówki, a także od miejscowości, w której zostanie wykonana. Jej średni koszt waha się w granicach 2300 zł.  

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama