Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Koronarografia serca - na czym polega i ile trwa? Skutki uboczne

Koronarografia to inwazyjne badanie, którego zadaniem jest ocenienie przepuszczalności naczyń wyposażających mięsień sercowy. Inna nazwa to cewnikowanie tętnic wieńcowych, a wykonuje się je przede wszystkim w celu rozpoznania choroby niedokrwiennej serca, jak również przed wszczepieniem bajpasów.
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
W skrócie
 • Koronarografia serca jest przeprowadzana przede wszystkim u osób, u których podejrzewa się poważne zmiany w naczyniach krwionośnych. Z reguły pacjent ma wykonywany zabieg po wcześniejszych wskazaniach od lekarza rodzinnego lub kardiologa.
 • Badanie koronarografii polega na wstrzyknięciu do naczyń wieńcowych środka kontrastowego i sfilmowaniu tego wstrzyknięcia kontrastu przez kamerę, która przepuszcza promienie. Miejsca, gdzie płynie kontrast, bardziej chłoną promienie Rentgena, więc obrazują one naczynia wieńcowe. To pozwala lekarzowi ocenić wewnętrzny obraz tych naczyń.
 • Koronarografia zwykle trwa nie dłużej niż 35-40 minut. Jest to zabieg inwazyjny, ale bezbolesny, ponieważ wykonywany jest po podaniu pacjentowi znieczulenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie badania serca wykonać?
Spis treści

Reklama

Co to jest koronarografia?

Zabieg koronarografii (angiografii wieńcowowej) przeprowadzany jest przede wszystkim u osób, u których podejrzewa się poważne zmiany w naczyniach krwionośnych.

To badanie inwazyjne naczyń wieńcowych. Z reguły pacjent ma do niego określone przez lekarza rodzinnego lub kardiologa wskazania. Badanie wykonywane jest w szpitalu rejonowym.

Koronarografia serca ułatwia ocenę stanu mięśnia sercowego, jak również nasilenie zmian miażdżycowych. Dzięki zabiegowi można również sprawdzić skuteczność prowadzonego do tej pory leczenia, bądź ułatwić spersonalizowaną terapię. Jak wiadomo, niedrożne naczynia w konsekwencji mogą przerodzić się w stan zawałowy, a ich zwężenie prowadzi do niedokrwienia, co z kolei skutkuje chorobą niedokrwienną serca.

Kardiolog w celu sprawdzenia stanu naczyń wieńcowych u pacjenta może zlecić badanie koronarografii. Warto wspomnieć, że jest to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów diagnostycznych, pozwalających na ocenę drożności naczyń krwionośnych.

Reklama

Na czym polega koronarografia?

Badanie to polega na wstrzyknięciu do naczyń wieńcowych środka kontrastowego i sfilmowaniu tego wstrzyknięcia kontrastu przez kamerę, która przepuszcza promienie Rentgena przez ciało pacjenta. Te miejsca, przez które płynie kontrast, bardziej chłoną promienie Rentgena, dzięki czemu obrazują naczynia wieńcowe, co pozwala dostrzec lekarzowi ich wewnętrzny obraz. 

Jest to badanie inwazyjne. Co to dokładnie oznacza? Lekarz musi podać kontrast, a część chorych jest na niego uczulona. Substancja musi się dostać do naczynia wieńcowego.

Zabieg koronarografii

Z reguły kontrast podawany jest przez tętnice promieniowe – to dziś najczęstszy dostęp i większa część kardiologów inwazyjnych preferuje tę drogę. Jest ona wygodniejsza dla pacjenta i daje mu większy komfort w czasie badania i po nim, w przeciwieństwie do drugiego dostępu, czyli przez tętnice udowe.

Pacjenci odczuwają dyskomfort podczas manipulowania w okolicy pachwiny, a po badaniu mogą powstać krwiaki. To i nałożony opatrunek mogą utrudnić banademu funcjonowanie i załatwianie codziennych potrzeb fizjologicznych. To sprawia, że osoby poddające się badaniu wolą dostęp przez tętnicę promieniową. Kardiochirurdzy apelują, aby każdy kardiolog inwazyjny wykonywał to badanie przez tętnice promieniowe ręki dominującej.

Reklama

Wskazania do koronarografii

Na koronarografię serca kierowani są chorzy, którzy mają konkretne wskazania. Tacy, u których występuje podejrzenie choroby wieńcowej. Osoby skarżące się na bóle w klatce piersiowej, tak zwane „zatykanie w piersi” lub uczucie ucisku w klatce piersiowej przy wysiłku.

Na zabieg często kierowane są również osoby, które cierpią na takie dolegliwości, jak:

 • tętniak aorty,
 • zawał serca,
 • ucisk w mostku,
 • niewłaściwy wynik próby obciążeniowej serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • wady zastawek,
 • zastój krążenia z nieznanych przyczyn,
 • bóle w klatce piersiowej z niewiadomych względów,
 • dławica piersiowa,
 • znacznie podwyższony poziom cholesterolu.

Należy pamiętać, iż o konieczności wykonania badania decyduje lekarz.

Reklama

Przygotowanie do koronarografii

Jak się przygotować do zabiegu koronarografii? Przede wszystkim jest to uzależnione od stopnia konieczności jego wykonania.

Przygotowując się do koronarografii serca należy spełnić następujące zalecenia:

 • zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
 • wykonać szereg dodatkowych badań,
 • zaprzestać zażywania niektórych medykamentów – najczęściej chodzi o leki przeciwcukrzycowe, jednak należy pamiętać o wcześniejszym ustaleniu tego
  z lekarzem.

Zwykle wykonanie koronarografii wiąże się z koniecznością kilkudniowego pobytu w szpitalu. W nagłych sytuacjach, gdy w grę wchodzi zagrożenie życia, zabieg wykonywany jest bez wcześniejszych przygotowań.

Reklama

Ile trwa koronarografia?

Ile trwa zabieg koronarografii? Zwykle nie dłużej niż 35-40 minut. Jest on inwazyjny, ale bezbolesny, gdyż wykonywany w znieczuleniu.

Jak szybko pacjent dochodzi do siebie po zabiegu koronarografii? Bardzo szybko. Jeśli nie ma istotnych problemów wieńcowych, które wymagają natychmiastowej interwencji lub operacji, może wrócić do domu w ciągu kilku godzin. Niekiedy pacjent powinien zostać w szpitalu przez okres 2-3 dni.

Reklama

Ryzyko przy koronarografii

Przed przystąpieniem do zabiegu warto również dowiedzieć się o możliwych komplikacjach.

Ryzyko przy koronarografii obejmuje:

 • pojawienie się zakrzepu, bądź krwiaka w miejscu, które zostało nakłute – może dojść do tego na skutek odczepienia się tzw. blaszki miażdżycowej,
 • wystąpienie uczulenia na podawany kontrast – wysypka, nudności, zawroty głowy.

Powikłania po koronarografii

Dodatkowo u osób, które cierpią na poważne zaburzenia kardiologiczne może dojść do znacznie poważniejszych powikłań, jak:

 • niewydolność krążenia,
 • arytmia mięśnia sercowego,
 • degradacja naczyń tętniczych.

Przeciwwskazania do koronarografii

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych, lekarz powinien poinformować pacjenta o przeciwwskazaniach do wykonywania zabiegu. Przede wszystkim nie należy przeprowadzać go u osób:

 • z anemią,
 • w ciąży,
 • z nieprawidłowościami krzepnięcia krwi,
 • z zapaleniem wsierdzia.

Każdy przypadek definiowany jest indywidualnie, dlatego niezwykle ważny jest szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego należy poinformować o chorobach przewlekłych, infekcjach czy zażywanych lekach.

Cena koronarografii

Cena koronarografii jest zależna od wyboru placówki, a także od miejscowości, w której zostanie wykonana. Jej średni koszt waha się w granicach 2300 zł. 

Badanie można wykonać również w ramach NFZ po okazaniu odpowiedniego skierowania. Trzeba się jednak wówczas liczyć ze zdecydowanie dłuższym czasem oczekiwania na badanie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Rużyłło W. Badanie hemodynamiczne i angiokardiograficzne w chorobie niedokrwiennej serca. W: Jasiński K. (red.). Choroba niedokrwienna serca. PZWL, Warszawa 1987: 215–242.
 • Piljs N.H., van Gelder B., van der Voort P. i wsp. Fractional Flow Reserve: A useful index to evaluate the influence of an epicardial coronary stenosis on myocardial blood flow. Circulation 1995; 92: 3183–3193.
 • Beręsewicz A., Undas A. Choroba niedokrwienna serca. W: Szczeklik A. red. Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010: 160–161.
 • Kasprzak J.D. Choroby układu krążenia: Badania diagnostyczne. Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa i inwazyjne badania czynnościowe tętnic wieńcowych. W: Szczeklik A. red. Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010: 69–70.
 • Pracoń R., Pręgowski J. Nowoczesne metody obrazowania ranliwej blaszki miażdżycowej. Post. Kardiol. Interw. 2008; 4, 1: 20–30.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania serca
Na czym polega badanie EKG?
Wyniki badań elektrokardiografem
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Kardiowerter: co to jest? Wskazania do wszczepienia i cena
Kardiowerter
Podobne artykuły
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Koronarografia serca - na czym polega i ile trwa? Skutki uboczne
Lekarz przygotowuje się do ablacji
Ablacja – co to jest i na czym polega? Życie po zabiegu
Badanie próby wysiłkowej
Próba wysiłkowa - co to jest? Diagnostyka chorób serca i interpretacja wyników
Osoba w czasie badania serca
Badania serca – jakie są ich rodzaje i kiedy je wykonać?
Kobieta w bieliźnie z aparatem holtera na klatce piersiowej
Holter - na czym polega badanie Holtera?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!