Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki

Echo serca to bezpieczne i nieinwazyjne badanie, pozwalające na wykrycie wielu nieprawidłowości w pracy tego bardzo ważnego narządu. Przeprowadzane jest przy pomocy ultrasonografu. Wynikiem badania jest określenie frakcji wyrzutowej serca, który informuje o ilości pompowanej krwi do całego organizmu. Wykonuje się również echo serca płodu w przypadku podejrzenia wad serca lub arytmii.
Osoba w czasie badania echa serca
Źródło: 123RF

Spis treści

Serce to centralny narząd układu krwionośnego zlokalizowany w klatce piersiowej. Jego prawidłowe działanie jest niezwykle ważne dla funkcjonowania organizmu. Niestety wciąż jest zaniedbywane, a choroby serca występują coraz częściej. Jednym z elementów diagnostyki w takich przypadkach jest echokardiografia, czyli echo serca.

Na czym polega echo serca?

Echo serca to obrazowe badanie ultrasonograficzne. Opiera się na emisji i rejestracji fal ultradźwiękowych. Wytwarzana przez urządzenie fala akustyczna dociera w głąb tkanek i odbijając się od nich w zależności od rodzaju tkanki. Sygnał ultradźwiękowy przekształcany jest w energię eklektyczną przekazywana do komputera ultrasonografu, który kształtuje odpowiedni obraz.

Echo serca pozwala określić strukturę serca, jego wielkość, funkcjonowanie zastawek serca,a także wykonać pomiar pracy organu.

Jak wygląda badanie echo serca?

Echokardiografia do bezinwazyjne badanie. Może być wykonane echo serca przezprzełykowe lub przezklatkowe.

Do badania przezklatkowego pacjent zdejmuje ubranie do pasa. Kładzie się na leżance na plecach lub lewym boku. Następnie lekarz przykłada do klatki piersiowej głowicę posmarowaną specjalnym żelem. Głowica przesuwana jest w odpowiednie miejsca, tak aby uzyskać właściwy obraz. Badanie trwa od około 15 do 30 min w zależności od wykrywanych nieprawidłowości i ogólnego stanu pacjenta.

Echo serca przezprzełykowe wykonywane jest przy pomocy bardzo cienkiej sondy ultrasonograficznej prowadzanej do przełyku. Sąsiaduje on bezpośrednio z częścią serca, dzięki czemu zmniejszenie odległości pozwala zebrać dokładniejszy obraz i dane. Pacjent przed wprowadzeniem sondy otrzymuje znieczulenie miejscowe i jeśli jest taka potrzeba to środek uspokajający.

Reklama

Przygotowanie do echokardiografii

Echokardiografia przezklatkowa nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta i może być wykonane nawet przy łóżku pacjenta. Natomiast echo serca przezklatkowe wymaga bycia na czczo.

Wykonuje się je w specjalnie przystosowanej sali. Lekarz wcześniej może zlecić również RTG klatki piersiowej oraz EKG serca i wstawienie się na badanie z wynikami.

Co wykrywa echo serca?

Wskazaniami do wykonania echa serca są:

Echokardiografia przezklatkowa jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i niemalże bezbolesnym. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania tego badania i można je powtarzać wielokrotnie bez szkody dla pacjenta. Jedynym ograniczeniem jest uszkodzenie skóry
w obrębie serca, które uniemożliwia przyłożenie głowicy.

W przypadku echa serca przezprzełykowego przeciwskazaniami są:

  • uszkodzenia przełyku
  • żylaki przełyku
  • znacznie ograniczenie ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym.

W każdym wypadku przez przystąpieniem do ultrasonografii niezbędna jest konsultacja
z lekarzem specjalistą – kardiologiem

Echo serca – normy i wyniki

W trakcie echokardiografii określana jest frakcja wyrzutowa serca, które pozwala określić jak ono pracuje. Wskazywana jest procentowa ilość krwi pompowanej w trakcie jednego skurczu. Prawidłowy wynik to 60-65% objętości końcoworozkurczowej. Wartości poniżej tej normy świadczą o nieprawidłowościach. Mogą być np. to nadciśnienie, nieprawidłowa praca zastawek, a nawet zawał.

Echo serca płodu

Echo serca płodu nie jest obowiązkowe w każdej ciąży. Wykonuje się je u dzieci w przypadku podejrzeń wad serca lub arytmii.

Mogą być zalecone również w przypadku:

  • cukrzycy u matki,
  • wad serca w rodzinie,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • spożywania alkoholu przez matkę w ciąży,
  • fenyloketonurii u matki,
  • przyjmowaniu niektórych leków przez matkę,
  • niektórych infekcji.

Badanie jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Polega na przyłożeniu głowicy pokrytej żelem do brzucha matki. Dzięki wysokiej częstotliwości ultradźwięków możliwe jest uzyskanie danych dotyczących budowy klatki piersiowej dziecka, jego serca, przepływu krwi oraz tętna.

Echo serca płodu pozwala wykryć nieprawidłowości we wczesnych stadiach, co umożliwia interwencję nawet w łonie matki.

 

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->