Próba wysiłkowa - jak przebiega wysiłkowe badanie EKG

Wysiłkowe badanie EKG jest podstawową metodą diagnozowania choroby wieńcowej. W trakcie próby wysiłkowej, gdy pacjent maszeruje na bieżni lub jeździ na rowerze stacjonarnym, kontrolowana jest praca serca i ciśnienie krwi. Zobacz, ile trwa próba wysiłkowa i jak interpretować jej wynik.
Badanie próby wysiłkowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Serce inaczej pracuje w stanie spoczynku, inaczej, gdy organizm jest narażony na wysiłek. Dlatego, żeby dokładnie zbadać, jak działa ten istotny organ nie wystarczy zwykłe badanie EKG, trzeba także regularnie wykonywać próbę wysiłkową, czyli wysiłkowe badanie elektrokardiograficzne. Okazuje się bowiem, że pod wpływem wysiłku ujawniają się niektóre schorzenia kardiologiczne. Dlatego badanie jest konieczne u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i choroba wieńcową, ale powinni je regularnie robić także sportowcy.

EKG wysiłkowe wskazanie

Skierowanie na próbę wysiłkową powinien otrzymać pacjent, u którego występują niepokojące objawy towarzyszące chorobie wieńcowej:

Dodatkowym wskazaniem w takich sytuacjach jest palenie papierosów i występujące u bliskich krewnych choroby serca.

Próbę wysiłkową wykonuje się także w diagnostyce i leczeniu choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca, w rehabilitacji pozawałowej, gdy trzeba ocenić wydolność układu krążenia. Badanie jest konieczne również przed planowaną koronografią i po operacji wszczepienia by-passów.

Jak wygląda próba wysiłkowa?

EKG wysiłkowe nie jest inwazyjnym badaniem, choć nie u każdego pacjenta można je wykonać. Przed badaniem do klatki piersiowej przyklejane są elektrody, a na ramieniu zakładany jest mankiet do mierzenia ciśnienia. W pierwszej kolejności bada się EKG w stanie spoczynku. Potem wykonuje się pomiary w trakcie marszu na bieżni lub jazdy na rowerze stacjonarnym.  Próba wysiłkowa trwa około 20 minut i w tym czasie systematycznie zapisywane jest ciśnienie tętnicze krwi i EKG.

Na bieżni wykonywany jest tzw. protokół Bruce’a, w trakcie którego co 3 minuty wzrasta obciążenie,  zmienia się prędkość i nachylenie bieżni. W trakcie jazdy na rowerze stacjonarnym prędkość stale jest taka sama, wzrasta natomiast obciążenia.

Badanie wysiłkowe przygotowanie

Przed badaniem należy ogolić skórę klatki piersiowej w miejscach naklejania elektrod. Ostatni posiłek pacjent powinien zjeść 3 godziny przed EKG (cukrzycy powinni mieć ze sobą coś do jedzenia). Trzeba jednak ze sobą zabrać wodę do picia. Przez 4 godziny badany powinien powstrzymać się od palenia papierosów. Dzień przed badaniem i w dniu EKG wysiłkowego zakazane jest picie alkoholu. Badanie najlepiej wykonywać w wygodnym stroju i obuwiu.

Na badanie nie należy przychodzić w ostatniej chwili, dobrze jest zarezerwować sobie pół godziny, żeby mieć czas na odpoczynek.

EKG wysiłkowe – kiedy trzeba przerwać badanie?

W trakcie próby wysiłkowej lekarz cały czas pyta pacjenta o jego stan zdrowia, może się bowiem okazać, że pod wpływem wysiłku pogorszy się stan badanego i EKG trzeba będzie przerwać. Jest to konieczne, gdy pojawiają się m.in.:

  • nagły ból w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • podejrzenie, że pacjent może zemdleć
  • bladość lub zasinienie skóry
  • zmiany w EKG
  • migotanie przedsionków
  • częstoskurcz komorowy

Próba wysiłkowa wyniki

Jeśli w trakcie próby wysiłkowej nie pojawiły się żadne niepokojące objawy i zapis EKG jest prawidłowy, próba wysiłkowa daje wynik ujemny, co oznacza, że pacjent jest zdrowy. Powodem do zmartwień jest próba wysiłkowa dodatnia, bo może ona świadczyć o rozwoju choroby wieńcowej.

Próba wysiłkowa przeciwwskazania

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa nie jest badaniem, które można wykonać u każdego pacjenta. Nie wykonuje się EKG wysiłkowego przez pierwsze dwa dni po zawale, jeśli pacjent ma niestabilną chorobę wieńcową, właśnie przeszedł zawał płuca, wykazuje objawy zwężenia zastawki aortalnej, zaburzenia rytmu serca, ma ostre zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia i ostre rozwarstwienie aorty.

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama