Budowa kości przedramienia
Kości przedramienia (łac. ossa antebrachii) to dwie długie, smukłe kości położone prawie równolegle do siebie. Należą do grupy kości kończyny górnej. Kości przedramiania dzielą się na:
- kość promieniową
- kość łokciową.
Kość promieniowa znajduje się po stronie kciuka, natomiast kość łokciowa po stronie małego palca. Są one połączone zarówno swymi końcami bliższymi jak i dalszymi w sposób zapewniający znaczną ruchomość dzięki czemu można z łatwością odwracać i nawracać rękę.
Kość łokciowa - anatomia
Kość łokciowa (ulna) jest grubsza w końcu górnym, a cieńsza w dolnym. Jest dłuższa od kości promieniowej. Koniec bliższy tworzą dwa wyrostki: łokciowy (olecranon) i dziobiasty (processus coronoideus), które ograniczają wcięcie promieniowe i wcięcie bloczkowe, pokryte powierzchnią stawową dla połączenia stawowego z kością ramienną.
Tylna powierzchnia wyrostka łokciowego jest wyraźnie wyczuwalna przez skórę, szczególnie przy zgiętym przedramieniu i potocznie nazywana jest łokciem.
Koniec dalszy jest znacznie mniejszy od końca bliższego. Tworzy on dwie wyniosłości: znacznie większą, przednią zwaną głową kości łokciowej (caput ulnae) i mniejszą, położoną przyśrodkowo od głowy - wyrostek rylcowaty (processus styloideus ulnae). Głowa kości łokciowej ma dwie powierzchnie stawowe.
Pierwsza z nich - powierzchnia dolna łączy się z krążkiem stawowym oddzielającym kość łokciową od kości nadgarstka, druga, nazywana obwodem stawowym głowy, służy do stawowego połączenia z wcięciem łokciowym kości promieniowej.
Kość promieniowa - anatomia
Kość promieniowa (radius) jest krótsza od kości łokciowej. Jak w każdej kości długiej wyróżnia się na niej trzon i dwa końce. W przeciwieństwie do kości łokciowej jest grubsza w końcu dalszym, a cieńsza w bliższym. Bliższy koniec jest połączony stawowo z kością łokciową poprzez głowę kości promieniowej (caput radii), która jest osadzona na zwężonym odcinku kości – szyjce kości promieniowej (collum radii).
Na górnej powierzchni głowy znajduje się dołek głowy (fovea capitis) służący do połączenia z główką kości ramiennej. Obwód stawowy głowy kości ramiennej przylega do wcięcia promieniowego kości łokciowej, ale tylko w położeniu odwróconym ręki.
Koniec dalszy bocznie ograniczony jest przez wyrostek rylcowaty kości promieniowej (processus styloideus radii). Posiada dwie powierzchnie stawowe - jedna z nich służy do połączenia z kośćmi nadgarstka, natomiast druga z kością łokciową.
Powierzchnia stawowa nadgarstkowa łączy się od strony bocznej z kością łódeczkowatą nadgarstka, a od strony przyśrodkowej z kością księżycowatą.
- Sprawdź też, jak wyglądają: Mięśnie przedramienia