ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie

Ból przedramienia to dokuczliwa dolegliwość, która znacząco utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Jej przyczyny mogą być różne, do najczęstszych należą przeciążenia i urazy mechaniczne, zdarza się jednak też, że ból górnej kończyny jest zwiastunem choroby ogólnoustrojowej.
Kobietę boli przedramię
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu przedramienia

Ręce to części ciała, które pozostają w ciągłym ruchu, biorąc udział niemal we wszystkich codziennych aktywnościach człowieka. Dlatego też często ulegają one urazom mechanicznym lub są po prostu zmęczone i przepracowane, co objawia się dolegliwościami bólowymi.

W niektórych przypadkach jednak dolegliwości te są objawem poważniejszej choroby.

Do schorzeń powodujących ból przedramienia należą:

 • choroba de Quervaina– zapalenie pochewki ścięgna i przywodzicieli kciuka, objawia się silnym bólem nadgarstka promieniującym do przedramienia,
 • łokieć tenisisty– choroba, wbrew pozorom dotyka nie tylko sportowców, ale również pracowników fizycznych i biurowych, polega na degeneracji budowy włókien kolagenowych znajdujących się w ścięgnach. Objawia się silnym bólem okolicy łokcia promieniującym do przedramienia lub ramienia. Najczęściej chorują na nią osoby pracujące dużo przy komputerze (np. od intensywnego, codziennego obsługiwania myszki komputera),
 • reumatoidalne zapalenie stawów– choroba o podłożu autoimmunologicznym, której pierwszymi symptomami może być ból stawów kończyn górnych promieniujący do przedramienia, ramienia czy dłoni. Dolegliwościom bólowym towarzyszy często uczucie sztywności stawów oraz zaczerwienienia i opuchlizna,
 • ganglion– galaretowata torbiel umiejscawiająca się przeważnie po grzbietowej stronie nadgarstka,
 • choroby kręgosłupa – ból przedramienia od chorego kręgosłupa jest możliwy, ponieważ przez kręgosłup przechodzi rdzeń kręgowy połączony nerwami z innymi częściami ciała, np. kończynami górnymi; ucisk na nerwy może powodować dolegliwości bólowe w rozmaitych miejscach.

Reklama

Ból mięśni przedramienia

Ból przedramienia może przybierać różną postać. Może być ostry i jednoznacznie zlokalizowany lub tępy i „rozlany” po całej ręce. Określenie przez pacjenta rodzaju bólu bardzo pomaga zdiagnozować jego przyczynę. 

Ten drugi typ często zwiastuje przeciążenie mięśni. Kończyny górne są niezwykle ruchliwe biorą udział we większości aktywności codziennych, sportowych i zawodowych. Często zdarza się, że muszą powtarzać wielokrotnie ten sam ruch, podnosić ciężkie przedmioty itd. 

Sytuacje te mogą prowadzić do nadwyrężenia mięśni objawiającego się rwącym bólem, nasilającym się przy podnoszeniu lub prostowaniu ręki. Przeważnie ból mięśni umiejscawia się w przedramieniu ręki dominującej – prawym u osób praworęcznych i lewym u leworęcznych. 

Ból mięśni bardziej silniejszy jest po wysiłku fizycznym, łagodniejszy natomiast po odpoczynku lub po przebudzeniu. Kiedy dolegliwości nasilają się po nocy, ich przyczyna ma raczej charakter reumatyczny.

Ból mięśnia przedramienia może być także spowodowany zapaleniem. Stan zapalny oprócz bólu powoduje zwykle ogólne pogorszenie samopoczucia, osłabienie, podwyższoną temperaturę ciała, obrzęki.

Reklama

Ból przedramienia po złamaniu

Przedramię zbudowane jest z kości łokciowej i kości promieniowej. Są to elementy szkieletu narażone na częste urazy mechaniczne, w tym złamania. Do ich pęknięcia dochodzi np. w wyniku upadku na wyprostowaną rękę. Złamanie może obejmować obie kości jednocześnie lub tylko jedną z nich. Pęknięcie obydwu naraz wymaga często leczenia operacyjnego i późniejszej rehabilitacji, proces leczniczy jest więc dłuższy i bardziej skomplikowany.

Złamanie jest najbardziej bolesnym urazem, jakim mogą ulec kości przedramienia. Ma charakter nagły i ostry, promieniuje zazwyczaj na całą długość ręki. Odpowiednie unieruchomienie uśmierza ból i zmienia jego postać, jednak dolegliwości mogą utrzymywać się bardzo długi – przez cały proces leczenia, a nawet dłużej. 

Miejsce pęknięcia, nawet całkowicie już wygojone może dawać się we znaki nawet przez lata, na skutek zmęczenia, zmiany pogody itd.

Reklama

Diagnostyka przy bólu przedramion

Ból przedramion powinien zostać skonsultowany z lekarzem, kiedy:

 • jest silny,
 • utrzymuje się dłużej niż kilka dni,
 • nasila się po spoczynku,
 • nie został wywołany przez oczywisty uraz zewnętrzny.

Jeśli dolegliwości bólowe posiadają którąkolwiek z tych cech, należy udać się do lekarza celem ustalenia i wyeliminowania ich przyczyn.

Lekarz rodzinny może postawić diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem i badania ogólnego, często jednak zleca wykonanie:

 • badań krwi pozwalających potwierdzić lub wykluczyć obecność stanu zapalnego,
 • badań obrazowych – USG, RTG, rezonansu magnetycznego itd. pozwalających wykryć choroby lub urazy kości, stawów czy mięśni.

Reklama

Leczenie bólu przedramienia

Leczenie wszelkich dolegliwości bólowych powinno przebiegać dwutorowo:

 • niwelować objawy, czyli w tym przypadku uśmierzać ból oraz
 • leczyć ich przyczynę,

Diagnostyka jest tu niezwykle istotna, ponieważ bez znalezienia przyczyny bólu przedramienia, trudno jest z nim walczyć. Stosowanie środków przeciwbólowych w postaci tabletek lub maści dostępnych bez recepty to tylko rozwiązanie doraźne. Bez wyeliminowania źródła bólu nie można całkowicie się go pozbyć.

Leczenie niektórych urazów odbywa się operacyjnie niekiedy wymaga zabiegów rehabilitacyjnych, przy stanach zapalnych często stosowana jest antybiotykoterapia lub sterydowe leki przeciwzapalne.

Ból rąk w przedramieniu bywa leczony różnie, w zależności od jego pochodzenia. Leczenie tradycyjne może zostać wsparte domowymi sposobami:

 • kompresami chłodzącymi,
 • odpowiednimi ćwiczeniami ruchowymi,
 • opaskami usztywniającymi.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Zastrzyk w kość
Dna moczanowa - przyczyny. Na czym polega leczenie?
Osoba z bólem stopy
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Podobne artykuły
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!