Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Pole magnetyczne - jak działa w rehabilitacji? Przeciwwskazania i skutki uboczne

Pole magnetyczne stosowane w rehabilitacji ma przede wszystkim korzystny wpływ na gojenie się tkanek. Działa również przeciwzapalnie, będąc jedną z naturalnych metod leczenia. Wykorzystuje niską częstotliwość, a do użytku domowego zalecane są maty magnetyczne, które posiadają neodymowe magnesy.
Osoba leżąca na brzuchu podczas zabiegu z użyciem pola magnetycznego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pole magnetyczne ma wiele zastosowań. Stosuje się je głównie w fizykoterapii, ponieważ działa przeciwbólowo i wspomaga leczenie tkanek.
 • Istnieją pewne przeciwwskazania do używania pola magnetycznego. Taka rehabilitacja nie powinna wywoływać jednak żadnych powikłań.
 • Jeśli lekarz się zgodzi, rehabilitację polem magnetycznym można prowadzić w domu. Potrzebne są do tego specjalne maty, których sposób używania należy sobie wcześniej przyswoić.
SPRAWDŹ TEŻ: Magnetoterapia - rehabilitacja i skutki uboczne
Spis treści

Reklama

Co to jest pole magnetyczne?

Siły w polu magnetycznym wpływają na przemieszczające się ładunki elektryczne, jak również na ciała, które posiadają moment magnetyczny bez względu od ich ruchu. Pole oddziałuje na zmianę funkcji biologicznych tkanek, prowadząc do ich regeneracji. 

Pole magnetyczne to przestrzeń, która w połączeniu z polem elektrycznym tworzy tzw. pole elektromagnetyczne. Wykorzystywane jest ono podczas kuracji fizykalnej. W magnetoterapii stosuje się zmienne pole magnetyczne o równomiernym przenikaniu przez wszystkie części ciała.

Można stosować je także w przypadku dzieci, po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Reklama

Jak działa pole magnetyczne?

Terapia polem magnetycznym w czasie fizjoterapii opiera się na niskiej częstotliwości od 0 do 50Hz. W trakcie zabiegu pole przenika przez ciało, pozytywnie wpływając m.in. na błony komórkowe oraz kolagen.

Kiedy magnes zostaje przyłożony do ciała, tkanki miękkie wydłużają się i relaksują, dzięki wytwarzanemu polu. Podczas rozchodzenia się fal w tkankach dochodzi także do wzbudzenia prądów wtórnych.

Gdy prądy zderzą się z falami magnetycznymi zauważalne są uderzenia cieplne w elektrony w komórkach ciała, które mają korzystne działanie na redukowanie bólu oraz obrzęku mięśni.

Pole magnetyczne działa:

 • przeciwbólowo,
 • przeciwobrzękowo,
 • przeciwzapalnie.

Zwiększa także ruchliwość stawów dotkniętych artretyzmem, jak również usprawnia leczenie naderwanych więzadeł, mięśni i ścięgien. Poprawia krążenie krwi i zwiększa odporność na stany zapalne w organizmie. Niweluje migreny i ból głowy oraz zmniejsza obrzęki.

Zabiegi takie kosztują od kilkunastu o kilkudziesięciu złotych. Cena zależy od rodzaju rehabilitacji. Terapia taka prowadzona może być również na NFZ ze skierowaniem od odpowiedniego lekarza.

Działanie mat magnetycznych

Na rynku dostępne jest urządzenie do leczenia polem magnetycznym, tzw. materac leczniczy z polem magnetycznym. 

Maty magnetyczne wykorzystują technologię, która w całkowicie bezpieczny sposób przedostaje pole magnetyczne, wprost do komórek w ciele.  

Jednym z zabiegów, który wykorzystuje pole magnetyczne jest magnetoterapia. Jej celem jest przede wszystkim redukcja bólu oraz stanu zapalnego, ale i przyspieszenie gojenia się ran. Zwykle stosowana jest ona w czasie rehabilitacji  i jest nieinwazyjną formą leczenia, możliwą do wielokrotnego zastosowania.

Mata Rehabilitacyjna Magnesilver wykorzystuje magnesy neodymowe, umożliwiające bezpieczne przenikanie pola magnetycznego wprost do komórek ciała. Jest rekomendowana do codziennego użytku. Jej używanie pomoże zniwelować takie dolegliwości jak:

Zastosowane w wyrobie naturalne włókno wełniane ma korzystne działanie zdrowotne: utrzymuje stałą ciepłotę ciała przy zmieniających się warunkach termicznych otoczenia, zapobiega niekorzystnemu oddziaływaniu elektrostatycznemu, co wyraźnie zmniejsza napięcia mięśni chorobowo zmienionych.

Włókna wełniane dodatkowo pobudzają zakończenia nerwowe (receptory skóry) powodując działanie przeciwbólowe.

Reklama

Rehabilitacja polem magnetycznym

Pole magnetyczne w rehabilitacji wykorzystywane jest przede wszystkim by złagodzić ból. Z jego użyciem można leczyć m.in. takie choroby, jak:

 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • migrenę,
 • osteoporozę,
 • choroby reumatyczne,
 • owrzodzenia,
 • choroby układu oddechowego,
 • choroby skórne,
 • choroby układu pokarmowego,
 • choroby intymne (np. zapalenie jajników),
 • zanik mięśni.

Rehabilitacja polem magnetycznym stosowana jest również w przypadku złamań, gdyż wpływa korzystnie na zrastanie się kości.

Reklama

Leczenie polem magnetycznym w domu

Pole magnetyczne w rehabilitacji wykorzystywane jest najczęściej podczas turnusów rehabilitacyjnych w ośrodkach uzdrowiskowych, jednak coraz większą popularnością cieszy się także magnetoterapia w domu.

Przede wszystkim poprzez wysokie koszty wykonywania jej w ośrodkach, jak również długie kolejki zabiegów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W domowej terapii bardzo dobrze sprawdzi się Mata Rehabilitacyjna MagneSilver, która jest także częścią programu medycznego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej RehMedica.

Przed zakupem urządzenia do samodzielnego stosowania, należy skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi, iż magnetoterapia w domu jest konieczna, a także poinformuje o możliwych przeciwwskazaniach.

Urządzenie przystosowane jest do używania nawet przez osoby z ograniczeniami ruchowymi, dlatego korzystanie z niego nie powinno przynosić trudności.  

Reklama

Przeciwwskazania do leczenia polem magnetycznym

Warto również wziąć pod uwagę przeciwwskazania do stosowania pola magnetycznego. Podczas konsultacji lekarskiej należy poinformować specjalistę o chorobach przewlekłych czy zażywanych leków.

Główne przeciwwskazania do korzystania z magnetoterapii to:

 • ciąża,
 • padaczka,
 • rozrusznik serca,
 • obecność śrub lub drutów po zabiegach,
 • menstruacja,
 • nowotwory,
 • stosowanie pompy insulinowej.

Magnetoterapii należy także unikać w czasie ostrych infekcji organizmu, jak również groźnych chorób układu krwionośnego.

Reklama

Skutki uboczne pola magnetycznego

Warto wiedzieć, iż pole magnetyczne jest bezpieczne, nie daje skutków ubocznych u osób, które zapoznały się z przeciwwskazaniami. Leczenie polem magnetycznym to zabieg nieinwazyjny, który wykorzystuje niską częstotliwość promieniowania.

Czytaj również

Bibliografia

 • Pisula-Lewandowska A.: Zastosowanie fizykoterapii w leczeniu rwy kulszowej. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2011; (13): 56-61.
 • Sharif-Alhoseini M., Rahimi-Movaghar V.: Surgical treatment of discogenic sciatica. Neurosciences. 2011; 16: 10-17.
 • Sieroń A., Pasek J., Mucha R.: Magnetoterapia. Rehabilitacja w Praktyce 2006; (3): 29-32.
 • Pasek J., Mucha R., Sieroń A.: Magnetostymulacja – nowoczesna forma terapii w medycynie i rehabilitacji. Fizjoterapia 2006; 14: 3-8.
 • Woldańska-Okońska M., Goraj B., Kiwerski J. i wsp.: Terapia impulsowym polem magnetycznym małej częstotliwości wybranych schorzeń kręgosłupa. Post. Rehab. 1991; 5: 21-26
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Sauna Infrared wykorzystywana jest do leczenia bólu
Sauna Infrared – przeciwwskazania. Co warto wiedzieć?
Osoba leżąca na brzuchu podczas zabiegu z użyciem pola magnetycznego
Pole magnetyczne - jak działa w rehabilitacji? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Sauna dobra na serce?
Krioterapia - zimno, zimniej, jeszcze zimniej…

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!