Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

30 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga

30 tydzień ciąży stanowi siódmy miesiąc, a jednocześnie trzeci trymestr ciąży. Waga dziecka oscyluje wokół 1500 g, a miara wokół 39 cm. Waga ciężarnej także rośnie, w tym czasie znacznie szybciej niż we wcześniejszych etapach ciąży.
Kobieta w 30 tygodniu ciąży w różowej sukience opiera się o słomę
Źródło: 123RF
Spis treści

30 tydzień ciąży – który to miesiąc?

30 tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży, a zatem trzeci trymestr ciąży. Ciężarną może w tym czasie rozpierać energia, ale może ona też odczuwać w pełni uzasadnione zmęczenie, przeciążenie i inne charakterystyczne dolegliwości ciążowe.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Siódmy miesiąc ciąży to okres, w którym kobieta spodziewająca się dziecka odczuwa silną potrzebę wyszykowania mieszkania na przyjście wyczekiwanego potomka. Rodzą się pomysły remontowe, czy dotyczące przemeblowania domu. Przygotowując się na te wielkie zmiany, zwykle wybieramy rozwiązania, które będą dla dziecka najbezpieczniejsze.

To świetny moment dla przyszłej mamy na skompletowanie wyprawki dla dziecka. W późniejszym etapie ciąży może nie być na to siły, ani możliwości bo na przykład ciężarna ze względu na problemy zdrowotne będzie musiała leżeć w domu, bądź w szpitalu.

Reklama

30 tydzień ciąży – waga

Waga dziecka w 30 tygodniu ciąży osiąga wartość około 1400 – 1500 g. Maluch staje się coraz większy osiągając długość około 40 cm wg miary od główki do stopy przy wyprostowanych nóżkach.

Przez spore rozmiary płodu ruchy dziecka mogą być ograniczone. Dziecko ma przecież coraz mniej miejsca na swoją gimnastykę. Ilość płynu owodniowego nie zwiększa się, przez co malec nie ma takich możliwości jak wcześniej na akrobatyczne ewolucje. Poza tym dziecko stale obrasta w tkankę tłuszczową, która pełni funkcje grzewcze, a to także waży.

Jeśli ruchy płodu nagle zanikną i nie będą się pojawiały pomimo upływu czasu, zjedzenia posiłku i odpoczynku, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub od razu udać się do szpitala, w którym jest możliwość monitorowania płodu. Podobnie należy się zachować jeśli ruchy dziecka stają się bardzo nerwowe.

Waga w ciąży, a ściślej w trzecim trymestrze ciąży, niestety nie śpi, a wzrasta najszybciej w stosunku do całej ciąży. Możliwe, że ciężarna będzie przybierała na masie w tym czasie nawet o około 0,5 kg na tydzień.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

30 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Jak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży? Ciało płodu staje się coraz bardziej proporcjonalne. Dziecko ma w pełni wykształcone oczy, które pełnią już swoją najważniejszą funkcję – widzenia. Maluszek ma brwi, rzęsy oraz włoski na głowie, a jego narządy płciowe wykształciły się. Na palcach dłoni i stóp rosną miękkie paznokcie, a skórę okrywa bielsza i gładsza tkanka. W dziąsłach natomiast wykształcają się mleczaki, które zaczną wyrzynać się w kilka miesięcy po urodzeniu malucha.

Masa mięśniowa płodu przybiera na sile, wzmacnia się także jego układ kostny. To pracowity czas dla mózgu i całego układu nerwowego, który doznaje obecnie intensywnego rozwoju. Również płuca funkcjonują coraz lepiej, lecz jeszcze nie są do końca wykształcone. W 30 tygodniu ciąży wzmacnia się układ odpornościowy.

O tym jak wygląda dziecko w siódmym miesiącu ciąży oraz czy rozwija się prawidłowo można przekonać się wykonując badanie USG.

Lekarz przeprowadzający to badanie szacuje rozmiar dziecka oraz jego wagę, oceni rozwój płodu w celu wykluczenia ewentualnych anomalii zdrowotnych, poza tym przyjrzy się płynowi owodniowemu oraz środowisku wewnątrzmacicznemu kobiety ciężarnej. Podczas tego badania możecie potwierdzić z lekarzem czy są jakieś przeciwskazania do zabezpieczenia krwi pępowinowej dziecka.

Reklama

30 tydzień ciąży – dolegliwości ciążowe

Objawy ciąży takie jak m.in. zgaga, niestrawność, zaparcia, hemoroidy, bóle głowy, nieżyt nosa – wciąż mogą dokuczać ciężarnej.

Poza nimi kobieta w ciąży może również odczuwać bóle kręgosłupa, co jest spowodowane dźwiganiem pokaźnego ładunku 24 godziny na dobę.

Przez duży brzuch ciężarna cierpieć na bezsenność, a przynajmniej jakość snu zazwyczaj bardzo się teraz pogarsza. Kobieta często wybudza się w nocy nie mogąc się wygodnie ułożyć, męczą ją koszmary (nierzadko mające związek ze zbliżającym się terminem porodu). Warto te niedostatki snu nocnego nadrabiać drzemkami w ciągu dnia. Do końca ciąży zostało jeszcze trochę czasu, zatem brzuch jeszcze powiększy się, a po urodzeniu dziecka nie ma co liczyć na odespanie obecnie zarwanych nocy.

Kobieta w 30 tygodniu ciąży może mieć także problem z obrzękiem nóg. Dobrze jak najczęściej układać się w pozycji leżącej lub półleżącej z nogami w górze.

Ponadto ciężarna w tym okresie może narzekać na tkliwość żeber, które są coraz boleśniej traktowane przez rozpychające się dziecko.

Z piersi ciężarnej może wyciekać już „siara” czy pierwsze, najwartościowsze mleko, którym należy w miarę możliwości jak najszybciej nakarmić dziecko po urodzeniu.

Reklama

Poród w 30 tygodniu ciąży

Poród w 30 tygodniu ciąży, choć ryzykowny, może być zwieńczony sukcesem, gdyż dziecko, które przyjdzie na świat w tym czasie ma aż 95 do 97 procent szans na przeżycie.

To jak szybko wcześniak dojdzie do siebie po porodzie zależy od wielu czynników, takich jak np. wrodzona genetycznie wydolność małego organizmu, przebieg ciąży, dieta i zachowanie ciężarnej (palenie papierosów, picie alkoholu, nad wyraz aktywny tryb życia, itp.), masa dziecka po porodzie, poziom opieki medycznej zagwarantowanej maluchowi po urodzeniu, kangurowanie dziecka po porodzie (a jeśli to niemożliwe – mówienie do niego, śpiewanie mu przy inkubatorze, itp.).

Dziecko urodzone w 30 tygodniu ciąży najczęściej musi być podłączone do respiratora, gdyż nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Bardzo często także musi być karmione dożylnie. Jednak dzięki zaawansowanemu postępowi nauki i medycyny wiele wcześniaków szybko nadrabia straty w stosunku do kolegów urodzonych w terminie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
Kobieta w 10 tygodniu ciąży leży na łóżku ze swoim partnerem
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!