Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

5 częstych i niebezpiecznych chorób mózgu

Ten najważniejszy organ odpowiedzialny jest za podstawowe funkcje życiowe. Podatny jest jednak na wiele chorób, które doprowadzają do jego uszkodzenia, upośledzając przy tym prawidłową pracę organizmu. Jakie choroby zagrażają mózgowi?
Mózg człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

1. Nowotwory mózgu

Istnieje cała grupa nowotworów rozwijających się w mózgowiu oraz rdzeniu mózgowym. Mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Ich diagnozowanie jest często ograniczone, ponieważ pierwsze objawy pojawiają się w stanie zaawansowanym, utrudniając skuteczne leczenie.

Objawy zależą od lokalizacji guza, tempa jego wzrostu oraz wieku pacjenta. Podczas rozwijania się nowotworu mogą wystąpić nagłe bóle głowy, zasłabnięcia, nudności oraz wymioty, trudności z artykulacją, zaburzenia wzrokowe i czuciowe. Niepokoić powinna również nagła zmiana nastroju, problem z utrzymaniem równowagi, poranne nudności oraz ból głowy po przebudzeniu.

Reklama

2. Tętniak mózgu

Tętniak, zwłaszcza gdy jest mały, nie daje objawów. Dopiero jego rozrost doprowadza do pierwszych symptomów, takich jak bóle głowy, wrażliwość na światło, wymioty. Tętniak wynika ze stanu zapalnego tętnic mózgowych. Jego stopniowy rozrost może doprowadzić do niebezpiecznego dla życia krwawienia.

Najczęściej występującym tętniakiem jest tętniak workowaty, rzadziej – wrzecionowaty. Oba są jednak równie niebezpieczne. Konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Pojawianie się tętniaków w mózgu jest uwarunkowane genetyczne lub wynika z działania czynników zewnętrznych – takich jak palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca.

3. Udar mózgu

Udar mózgu spowodowany jest zaburzeniem krążenia mózgowego. Może mieć charakter krwotoczny, doprowadzając do wylewu krwi lub bezkrwotoczny, blokując przepływ krwi do mózgu. Ryzyko wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, występowaniem nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy, otyłością, nadużywaniem alkoholu i niedoczynnością tarczycy.

Stan chorobowy pojawia się nagle, po silnym wzburzeniu emocjonalnym i wzroście ciśnienia tętniczego. Osoba dotknięta udarem odczuwa silny ból głowy oraz nudności. Może też stracić przytomność. Udar doprowadza do częściowego lub całkowitego paraliżu ciała. W takim przypadku bardzo ważne jest udzielenie choremu pierwszej pomocy. Warto wcześniej zapobiec udarowi mózgu.

Reklama

4. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Istnieje kilka przyczyn oraz rodzajów zapalenia opon mózgowych – bakteryjne, wirusowe, gruźlicze, grzybicze lub pasożytnicze. W każdym z tych przypadków może dojść do śpiączki, a nawet śmierci chorego. Możliwe jest zapobiegania chorobie poprzez prowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych.

Do podstawowych objawów zalicza się ból głowy, wymioty, a następnie zasłabnięcie chorego, wystąpienie wysokiej gorączki, sztywności w okolicy karku, padaczki. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może doprowadzić do śpiączki, a następnie śmierci chorego.

Reklama

5. Stwardnienie rozsiane

To jedna z poważniejszych chorób układu nerwowego, która postępuje powoli i początkowo nie daje żadnych objawów. Nazwa choroby oddaje jej charakter – ogniska choroby są „rozsiane” w układzie nerwowym, powoli się rozwijając. Choroba charakteryzuje się tym, że jest wielofazowa, towarzyszą jej liczne zaostrzenia oraz nawroty.

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Pod uwagę bierze się przede wszystkim czynniki genetyczne. Choroba wynika z uszkodzenia komórek mózgu. Wśród objawów wymienić należy problemy z poruszaniem się, liczne słabnięcia, poczucie zmęczenia, skurcze mięśni, zaburzenia wzrokowe, problemy z utrzymaniem równowagi. Choroba dotyka młodych osób, między 20 a 40 rokiem życia.

Czytaj też: 7 fascynujących faktów o mózgu

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia neurologiczne
Jak zapobiec udarowi mózgu? Czy można się przed nim uchronić?
Przebieg udaru mózgu
Zapalenie nerwu trójdzielnego (neuralgia) - objawy i leczenie
Kobieta uciskająca okolicę przy uchu
Jamistość rdzenia - objawy, przyczyny i leczenie. Jakie rokowania?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Podobne artykuły
Kobieta łapie się za kark, bo cierpi na zespół sztywnego człowieka
Choruje 1 na milion osób. Czym jest zespół sztywnego człowieka?
Człowiek z obrzękiem mózgu
Obrzęk mózgu - objawy, leczenie i rokowania
Drżenie rąk
Drżenie samoistne (choroba Minora) - przyczyny. Jak leczyć?
Mózg człowieka
Wstrząśnienie mózgu - jakie są objawy wstrząsu mózgu
Zespół Guillaina-Barrégo – objawy, leczenie i ćwiczenia
Zespół Guillaina-Barrego – jak radzić sobie z tą podstępną chorobą o autoimmunologicznym podłożu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!