Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Alergia na słońce - co ją wywołuje i jak się objawia? Leczenie oraz domowe sposoby

Zastanawiasz się czy to alergia na słońce? Zdarza ci się zapomnieć latem o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych? Jeśli po kontakcie twojej skóry z promieniami słonecznymi pojawia się na niej wysypka, może to świadczyć o uczuleniu. Sprawdź, jak się ono objawia. Na czym polega leczenie?
Kobieta z alergią na słońce pośród słoneczników zasłania się ręką
Źródło: Freepik
W skrócie
 • Alergia na słońce istnieje i choć najlepszym rozwiązaniem, aby wyeliminować jej objawy byłaby zupełna rezygnacja z kontaktu z promieniami UV, można z nią żyć zachowując odpowiednie działania zabezpieczające i będąc w kontakcie z dermatologiem.
 • Przyczyn nadwrażliwości na słońce jest wiele. Reakcje alergiczne może powodować zbyt mała ilość melaniny w organizmie; niektóre leki, kosmetyki i zioła; substancje zapachowe, wystąpienie podobnych przypadków w rodzinie., itd.
 • Objawy uczulenia na słońce są tym silniejsze, im mocniejsze jest promieniowanie oraz im dłużej ciało wystawione jest na jego oddziaływanie. Skutki alergii na słońce są uzależnione od przyczyny, jaka je wywołała.
 • Gdy po ekspozycji na słońce pojawia się wysypka, aby zapobiec pogłębiania się alergii niezbędne jest podjęcie leczenia w ramach którego stosuje się fotochemioterapię oraz przyjmuje leki przeciwmalaryczne i beta-karoten.
Spis treści

Alergia na słońce, choć brzmi to nieco dziwnie, faktycznie istnieje. I choć idealnym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z kontaktu z promieniami UV, to z taką alergią da się żyć. Odpowiednie działania prewencyjne, a także kontrolowanie alergii pod opieką dermatologa mogą okazać się niezwykle skutecznie w zmniejszaniu dokuczliwych objawów.

Reklama

Przyczyny nadwrażliwości na słońce

Przyczyn powstawania alergii słonecznych może być kilka. Różnią się one objawami.

Fotodermatoza idiomatyczna

Fotodermatoza idiomatyczna najczęściej daje objawy podczas pierwszych mocno słonecznych dni zwłaszcza, kiedy po okresie zimowym nasze ciało nie zmagazynowało wystarczająco dużo melaniny.

Reakcja fototoksyczna

Reakcja fototoksyczna zazwyczaj jest wywołana przez kosmetyki (np. perfumy, dezodoranty w sprayu), leki (np. niektóre antybiotyki, środki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe) i zioła (np. dziurawiec). Niestety reakcja alergiczna w tym przypadku może pojawić się u każdego, jeśli zbyt dużo promieni światła wejdzie w reakcję z substancjami chemicznymi.

Reakcja fotoalergiczna

W przypadku reakcji fotoalergicznej reaguje układ odpornościowy poddany działaniu fotohaptenu lub promieniowaniu UV. Niestety „zapamiętuje” on działanie substancji uczulających i wywołuje reakcje obronną przy każdym następnym kontakcie. Substancjami fotoalergicznymi są:

 • niektóre leki (np. sulfonamidy),
 • substancje roślinne (np. zawarty w czosnku diallilodisiarczek),
 • substancje zapachowe (np. piźmo ambratowe).

UWAGA: Pokrzywka od słońca częściej dotyka osoby z bielactwem, toczniem rumieniowatym, osoby cierpiące np. na porfirie, a także osoby z jasną karnacją (fototyp I, II i III). Podwyższone ryzyko zachorowania na alergię na słońce dotyczy również osób, które miały podobne przypadki w rodzinie, zwłaszcza wśród rodziców.

Reklama

Objawy uczulenia na słońce

Objawy alergii na słońce nasilają się przede wszystkim podczas poddawania skóry na działanie promieni UV, czyli im więcej światła i im dłużej na nim przebywamy, tym objawy będą silniejsze. Zmiany skórne w wielu przypadkach występują na przedramionach, ramionach, szyi, dekolcie i stopach, na twarzy bardzo rzadko.

Objawy fotodermatozy idiomatycznej

Objawy fotodermatozy pojawiają się już w kilka minut po kontakcie z promieniami UV, tylko w miejscach odsłoniętych na słońce. Na początku widoczne są bąble: małe, czerwone, swędzące. Objawami fotodermatozy są:

 • pokrzywka słoneczna,
 • osutki świetlne,
 • opryszczki ospówkowate,
 • świerzbiączka letnia,
 • młodzieńcza osutka wiosenna.

Objawy reakcji fototoksycznej 

Objawy pojawiają się od kilku minut do kilku godzin po kontakcie z substancją alergiczną i słońcem, tylko w miejscach narażonych na kontakt z promieniami UV. Reakcja jest tymczasowa i z czasem sama ustępuje:

 • rumień,
 • obrzęk,
 • pęcherze,
 • pieczenie,
 • świąd.

Objawy reakcji fotoalergicznej

W tym przypadku objawy nazywane są fotoalergicznym wypryskiem kontaktowym. Powstają około 24 do 28 godzin po kontakcie ze słońcem, najpierw na niewielkim obszarze, a z czasem rozszerzają się na całość miejsca narażonego na kontakt promieniami UV:

 • piekące lub swędzące wypryski i grudki.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

W przypadku, gdy pojawia się wysypka po słońcu leczenie jest niezbędne. Tego typu alergia nie ustępuje samoistnie, a nieleczona i niekontrolowana z czasem może się pogłębiać, dlatego wizyta u dermatologa jest nieunikniona.

Jeśli alergia spowodowana jest czynnikami fototoksycznymi lub fotoalergicznymi należy jak najszybciej usunąć alergizujący czynnik. W leczeniu stosuje się również fotochemioterapię, czyli naświetlanie skóry falami o odpowiedniej długości.

Ponadto skuteczne w leczeniu osutek świetlnych są leki przeciwmalaryczne i beta-karoten, jednak trzeba przyjmować je przez wiele miesięcy.

Reklama

Domowe sposoby na uczulenie na słońce

Alergia na słońce powinna być przede wszystkim leczona pod opieką lekarza dermatologa. Jednak, jeśli na wizytę musimy poczekać, a objawy się nasilają możemy zastosować kilka domowych rozwiązań.

Leczenie uczulenia na słońce:

 • maść z cynkiem – działa osuszająco na miejsce dotknięte zmianami,
 • preparaty po opalaniu – warto je stosować w sytuacjach, gdy skóra się łuszczy ponieważ mają działanie nawilżające,
 • wapno – które ma działanie odczulające i wyciszające objawy,
 • kremy z filtrami (najlepiej przeciw promieniom UVA i UVB, filtr minimum 25) – dobrze jest stosować je prewencyjnie zwłaszcza, jeśli mamy jasną karnację lub w poprzednim sezonie pojawiły się objawy alergii,
 • beta-karoten i selen – należy zażywać je minimum przez dwa tygodnie, zwłaszcza, jeśli wiemy, że w najbliższym czasie będziemy mocno narażeni na silne słońce.
ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Leki bez recepty na uczulenie na słońce

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym smarować uczulenie na słońce? W pierwszej chwili warto schłodzić ciało specjalnymi kosmetykami zalecanymi po opalaniu. Zawierają one substancje nawilżające i łagodzące objawy uczulenia na słońce np. aloes.

Oprócz kosmetyków pielęgnacyjnych możemy sięgnąć po sprawdzone leki bez recepty. Chodzi o leki antyhistaminowe. W przypadku wystąpienia wysypki lub pokrzywki zalecane jest także picie wapna. Pomocne mogą być też pianki regenerująco-łagodzące zawierające panthenol.

Reklama

Uczulenie na słońce u dzieci

Podczas kilkugodzinnej ekspozycji słonecznej, nawet po zastosowaniu kremu z filtrem może pojawić się alergia na słońce u dzieci. Według ekspertów alergię na słońce ma nawet co dziesiąty Polak. Ten odsetek jest wyższy wśród dzieci.

Wysypka od słońca u dziecka, czyli rumień posłoneczny jest bowiem reakcją skóry na działanie promieni UVB. Nasilenie zależy od grubości skóry oraz zawartości melaniny. Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna, niż skóra dorosłego człowieka, dlatego są one bardziej narażone na wystąpienia uczulenia po słońcu.

Co na uczulenia od słońca dla dzieci? Posmaruj całe ciało kremem z filtrem – najlepiej SPF 50, czyli tzw. blokerem. Powtarzaj tą czynność co 2-3 godziny i po każdej kąpieli.

Stosuj kremy przeznaczone dla dzieci, które nie podrażniają delikatnej skóry.

Zapewnij dziecku zacienione miejsce na plaży, żeby nie przebywało cały czas na słońcu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Radosław Śpiewak, Alergia kontaktowa i alergiczny wyprysk kontaktowy, Alergologia Polska, 2014
 • Karolina Kujawska-Dębiec,Grażyna Broniarczyk-Dyła, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2008
 • Łopatniuk Paulina, Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie, Wydawnictwo Poznańskie, 2020
 • Jonathan Galland, Leo Galland, Wylecz alergię, 2016
 • Danuta Myłek, Oswoić alergie. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, Wydawnictwo Słowne, 2018
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje alergii i alergeny
Jak objawia się uczulenie na jajka i czy białko jest groźniejsze od żółtka?
Jajecznica
Alergia na słońce - co ją wywołuje i jak się objawia? Leczenie oraz domowe sposoby
Kobieta z alergią na słońce pośród słoneczników zasłania się ręką
Alergia krzyżowa - co to jest? Tabela reakcji krzyżowych
Osoba uczulona na owoce
Podobne artykuły
Kobietę swędzi nos
Swędzenie nosa - w środku, z lewej i prawej strony. Co oznacza?
Dziecki mają często alergię na koty i psy
Jakie objawia się alergia na kota i kiedy jest powód do niepokoju?
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Jabłka
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!