Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Uczulenie na pierze - jakie są objawy i leczenie?

Uczulenie na pierze potrafi być dolegliwością przykrą i utrudniającą spokojny sen, a różnorodność powodowanych nim objawów sprawia, że bywa trudne do rozpoznania. Jakie symptomy powinny niepokoić i jak sobie z nimi radzić?
Gęsi pierz powodujący alergię
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Alergię na pierze powoduje zawarta w ptasich piórach keratyna. Kontakt z tym białkiem u niektórych osób powoduje nadmierne wydzielanie histaminy.
 • Uczulenie na pierze może dawać różne symptomy. Najczęściej objawia się zmianami skórnymi i dolegliwościami ze strony układu oddechowego.
 • Leczenie takiej alergii może polegać na stosowaniu środków o działaniu miejscowym lub przyjmowaniu doustnych leków na alergię. Najlepiej jest jednocześnie ograniczyć kontakt z alergenem.
Spis treści

Reklama

Przyczyny uczulenia na pierze. Czy zdarza się często?

Bezpośrednią przyczyną każdej alergii jest nadwrażliwość organizmu na daną substancję i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na kontakt z alergenem.

Na skutek tego kontaktu dochodzi do pobudzenia tzw. Komórek tucznych, które wydzielają histaminę - hormon odpowiedzialny właśnie za powstawanie reakcji alergicznych.

Przyczyną uczulenia na pierze jest kontakt organizmu z keratyną - białkiem obecnym w piórach ptasich (w tym piórach kaczych czy gęsich, używanych do wyrobu pościeli i kurtek puchowych).

Alergia na pierze nie występuje często, a przeważnie dotyka osoby narażone na częsty i długotrwały kontakt w piórami, np. pracujących przy produkcji kołder czy hodujących ptaki.

Co jednak ważne - może powodować alergiczne reakcje krzyżowe - głównie ze spożywanym żółtkiem jaja kurzego. Oznacza to, że objawy uczulenia na pierze w poduszce czy kurtce puchowej mogą nasilić się po zjedzeniu jajka.

Uczulenie na pierze może występować także na skutek kontaktu człowieka z żywymi ptakami, również tymi, które trzyma się w domu, jak choćby papugami czy kanarkami.

Reklama

Objawy uczulenia na pierze

Uczulenie na pierze bywa trudne do rozpoznania, ponieważ po pierwsze - daje objawy podobne do objawów innych alergii, po drugie - jego symptomy mogą być rozmaite (od zmian skórnych po dolegliwości ze strony układu oddechowego).

Jak zatem wygląda uczulenie na pierze? U dorosłych pacjentów z nadwrażliwością na pióra ptasie mogą pojawić się:

 • wysypka - może mieć postać drobnych krostek, czyli tzw. pokrzywki,
 • inne zmiany skórne - zaczerwienienia, podrażnienia,
 • świąd skóry - towarzyszy zmianom skórnym lub występuje samodzielnie,
 • katar - w formie wodnistej, przezroczystej wydzieliny z nosa,
 • kaszel - podrażnione alergenem oskrzela wywołują ataki suchego kaszlu o charakterze napadowym.

Uczulenie na pierze u dorosłych osób może zatem być mylone z innymi alergiami (pokarmowymi i wziewnymi), ponieważ jego objawy nie są charakterystyczne.

Warto zwrócić uwagę na momenty, w których symptomy się nasilają. Jeśli ma to miejsce nocą lub nad ranem, można podejrzewać, że chodzi o uczulenie na pierze w poduszce lub kołdrze.

Podobne objawy jednak daje alergia na roztocza w kurzu, których również najwięcej jest z reguły w łóżku.

Czy osoby z uczuleniem na pierze kacze mogą bezpiecznie używać pościeli z puchu gęsiego lub na odwrót? Niestety keratyna zawarta jest w piórach ptaków właściwie wszystkich gatunków. Jeśli to ona odpowiada za reakcję alergiczną, taka zmiana wypełnienia nie spowoduje ustąpienia dolegliwości.

Uczulenie na pierze u dzieci

Różnego rodzaju uczulenia częściej niż u osób dorosłych występują u dzieci. Wiąże się to z niepełnym jeszcze wykształceniem układu odpornościowego i większą nadwrażliwością na rozmaite substancje.

Alergia na pierze u dzieci daje podobne objawy, co u dorosłych. Na skutek nadwrażliwości pojawiać się mogą przede wszystkim:

 • zmiany skórne, w tym wysypka, zaczerwienienia, podrażnienia,
 • uporczywe swędzenie skóry,
 • objawy ze strony układu oddechowego - głównie napady suchego, męczącego kaszlu,
 • katar - wodnista, bezbarwna wydzielina zwana katarem siennym.

Uczulenie na pierze może pojawić się nawet u niemowląt lub noworodków, choć zdarza się to sporadycznie.

U dzieci najmłodszych z reguły pierwszym objawem tego rodzaju reakcji są zmiany skórne w postaci wysypki.

Nie należy ich lekceważyć i trzeba zawsze skonsultować je z lekarzem. Organizmy niemowląt są niezwykle delikatne, dlatego nie zaleca się podejmowania żadnego leczenia bez porady u pediatry.

Jak rozpoznać alergię na pierze?

Jak już zostało wspomniane - niekiedy, by rozpoznać alergię, potrzeba czasu i wnikliwych obserwacji. Często najtrudniej jest rozpoznać alergię u dziecka, a w szczególności u niemowlaka, który nie potrafi jeszcze sygnalizować swoich dolegliwości.

Na szczęście współcześnie diagnostyka alergii pozwala na rozpoznanie bardzo wielu jej rodzajów, a wykonywane testy alergiczne z krwi są wysoce dokładne i miarodajne.

Jak wykryć alergię? Wystarczy standardowe pobranie próbki krwi żylnej, która następnie poddawana jest badaniom laboratoryjnym.

Badania na alergię z krwi stosowane są zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Co ważne - można je wykonać bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia NFZ, pod warunkiem, że posiada się skierowanie od lekarza.

Jak zdiagnozować alergię na ptasie pióra? Uczulenie na puch i pierze zaliczane jest do alergii wziewnych i jako takie diagnozuje się również przy pomocy badań z krwi.

Poddając się testom, pacjent może zweryfikować, czy zaobserwowane symptomy rzeczywiście wywoływane są przez keratynę obecną w piórach, czy może inny czynnik wywołuje nadwrażliwość (np. roztocza, dany pokarm lub pyłki roślin).

Reklama

Jak leczyć alergię na pierze?

Najlepszym sposobem na leczenie wielu rodzajów alergii jest odczulanie. To metoda długofalowa, którą zaleca się przede wszystkim w sytuacjach, w których odizolowanie czynnika drażniącego nie jest możliwe (np. przy alergii na kurz domowy, pyłki traw itd.).

Jak natomiast leczyć alergię na pierze? Przede wszystkim należy spróbować unikać kontaktu z piórami ptaków. Jeśli z jakiego powodu unikanie alergenu jest utrudnione lub niemożliwe (np. pojawia się on w środowisku pracy), można zastosować leczenie uczulenia na pierze - z zastosowaniem środków o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowo działających leków na alergię.

Kiedy alergia na pierze objawia się zmianami skórnymi, pomocne mogą być maści, kremy lub żele o działaniu przeciwalergicznym. Katar sienny można łagodzić kroplami lub sprayami do nosa np. z chlorowodorkiem azelastyny.

Warto także przepłukiwać zatoki roztworem soli fizjologicznej, by pozbyć się z nich zalegających substancji drażniących.

Doustne leki na alergię to środki hamujące wydzielanie histaminy i tym samym niwelujące przykre objawy uczulenia. Substancją o takim działaniu jest m. in. dichlorowodorek cetyryzyny, w niższych dawkach dostępny w aptekach bez recepty.

ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Zapobieganie uczuleniu na pierze

Czy zapobieganie alergii w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej, a polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z czynnikami drażniącymi zwanymi alergenami.

Jeśli ktoś uczulony jest na sierść psa, powinien zrezygnować z posiadania czworonoga w domu. Osobom uczulonym na pyłki traw nie zaleca się spędzania urlopu na łonie natury itd.

Zapobieganie uczuleniu na pierze w wielu przypadkach nie nastręcza problemów. Profilaktyka tego rodzaju alergii polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z żywymi ptakami.

Jeśli to możliwe, należy zrezygnować z hodowania gołębi, trzymania w domu papug czy kanarków. Należy także w miarę możliwości ograniczyć kontakt w piórami w kurtkach, poduszkach czy kołdrach.

Pościel oraz elementy odzieży z wypełnieniem z pierza lub puchu należy zastąpić tymi z wypełnieniem sztucznym, przeznaczonym dla alergików.

Warto zaznaczyć, że nie każda pościel syntetyczna jest w pełni bezpieczna dla osób z nadwrażliwością. Pacjenci ze skłonnością do uczuleń powinni zaopatrzyć się w typową pościel antyalergiczną niezawierającą substancji drażniących.

W ramach profilaktyki warto też używać hipoalergicznego proszku do prania pościeli, odzieży, ręczników. Ryzyko wystąpienia zmian skórnych rośnie w kontakcie z silnymi detergentami, kosmetykami o ostrym zapachu itp.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bilska N., Diagnostyka laboratoryjna chorób alergicznych, wyd. NZOZ Medica Radom, 2018/09
 • A. Rey, M. Chełmińska, Ogólne zasady postępowania w chorobach alergicznych w praktyce lekarza rodzinnego, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2019, tom 13, nr 4, 170-175
 • M. Świerczyńska-Krępa, Alergia, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia [data dostępu: 04.01.2024]
 • M. Świerczyńska-Krępa, Pokrzywka: przyczyny, objawy i leczenie, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/58880,pokrzywka [data dostępu: 04.01.2024]
 • B. Horak, Alergia na roztocza kurzu domowego, w: Wiadomości Parazytologiczne T. 41 (3) 1995: 355-368
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje alergii i alergeny
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy
Jabłka
Alergia na słońce - co ją wywołuje i jak się objawia? Leczenie oraz domowe sposoby
Kobieta z alergią na słońce pośród słoneczników zasłania się ręką
Alergia krzyżowa - co to jest? Tabela reakcji krzyżowych
Osoba uczulona na owoce
Podobne artykuły
Kobietę swędzi nos
Swędzenie nosa - w środku, z lewej i prawej strony. Co oznacza?
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Dziecki mają często alergię na koty i psy
Jakie objawia się alergia na kota i kiedy jest powód do niepokoju?
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Jajecznica
Jak objawia się uczulenie na jajka i czy białko jest groźniejsze od żółtka?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda