ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?

Apteczka taktyczna to specjalistyczny sprzęt ratunkowy, który jest przeznaczony do udzielania pomocy przedmedycznej w szczególnych warunkach, takich jak wojna, czy wyprawa w dzikie, niedostępne tereny. Sprawdź, co zawiera apteczka taktyczna i kiedy warto mieć ją przy sobie.
Apteczka taktyczna
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Apteczka taktyczna stanowi rodzaj apteczki pierwszej pomocy.
 • Apteczki taktyczne są stosowane m.in. przez żołnierzy, służby mundurowe, ale także survivalowców i osoby podróżujące po odludnych terenach.
 • Skład takiej apteczki jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, gdzie będzie używana, w jakich okolicznościach i przez kogo.
SPRAWDŹ TEŻ: Wyposażenie apteczki - co zabrać ze sobą na wakacje?
Spis treści

Reklama

Co to jest apteczka taktyczna?

Apteczka taktyczna to specjalistyczny rodzaj apteczki przeznaczonej do wykonywania pierwszej pomocy.

Podobnie jak apteczka turystyczna, domowa, czy samochodowa, służy ona do udzielania pomocy przedmedycznej. Jednak w odróżnieniu od wymienionych, taktyczna apteczka użytkowana jest w specyficznych miejscach i okolicznościach.

Chodzi o możliwość wykorzystania jej w trudnych warunkach polowych, wojennych, survivalowych, ale też turystycznych, szczególnie kiedy wybieramy się w bardziej odludne i dzikie tereny.

Medyczna apteczka taktyczna powinna być wykonana z mocnego materiału, który nie będzie podatny na przetarcia, czy zniszczenia oraz charakteryzuje się wodoodpornością. Z uwagi na swoje szczególne przeznaczenie uszyta jest zazwyczaj z maskujących kolorystycznie tkanin. Najczęściej stosuje się do tego celu m.in. zieleń haki, moro, czy barwę piaskową.

Taki sprzęt ratunkowy zwykle nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ ma być maksymalnie praktyczny dla użytkownika. Z szerokiego wachlarza apteczek taktycznych można wybrać, takie mocowane na pasku, ramieniu, udzie, czy plecaku.

Reklama

Co powinna zawierać apteczka taktyczna z wyposażeniem?

Wyposażenie apteczki taktycznej jest uzależnione od miejsca, które jest celem podróży. Inny skład apteczki taktycznej jest wymagany na froncie wojennym, a inny na biwaku survivalowym.

Standardowo jednak apteczka taktyczna powinna odznaczać się następującym wyposażeniem:

 • środek odkażający i/lub płyn utleniający;
 • sól fizjologiczna (służy m.in. do przemywania oczu);
 • bandaże (np. 10 cm x 4 m i 5 cm x 4 m);
 • plastry (najlepiej z opatrunkiem);
 • kompresy jałowe;
 • chusta trójkątna wraz z agrafką;
 • preparaty przeciwpoparzeniowe (np. opatrunki hydrożelowe na oparzenia);
 • rękawiczki jednorazowe (najlepiej kilka par);
 • opaski uciskowe;
 • stazy taktyczne;
 • nożyczki;
 • pęseta;
 • folia NRC (termiczna).

Kompletna apteczka taktyczna powinna też zawierać farmaceutyki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Wybierając się w słoneczne rejony, warto dodatkowo zabrać do apteczki produkty ochronne przeciw poparzeniom słonecznym.

Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu składu apteczki i wymianie przeterminowanych leków i środków służących do pierwszej pomocy. Żeby zawartość apteczki taktycznej była bezpieczna, powinna być ona wodoszczelna.

Reklama

Apteczka wojskowa taktyczna a osobista?

Skład apteczek taktycznych może się różnić m.in. w zależności od tego, czy używa jej cywil, wojskowy, czy funkcjonariusz policji, bądź inna osoba pełniąca służbę mundurową.

Wojskowa apteczka taktyczna stanowi wyposażenie żołnierskie. W związku z tym, oprócz podstawowych elementów wymienionych wyżej, powinna zawierać takie komponenty jak m.in. maseczka do resuscytacji, skalpel, pasek do zamykania ran oraz specjalny rodzaj bandaży (np. bandaż krepowy), opatrunków (np. taktyczne, hemostatyczne, okluzyjne i wentylowe) oraz plastrów (np. z tlenkiem cynku, które mają na celu przyspieszenie gojenia się rany).

Jeśli z militarnej apteczki taktycznej ma korzystać więcej niż jedna osoba, powinna być ona wyposażona w odpowiednią liczbę leków i sprzętów służących do pierwszej pomocy. Zatem gabarytowo taka taktyczna apteczka polowa jest zazwyczaj większa.

Osobista apteczka taktyczna może być mniejsza, ale powinna dodatkowo zawierać indywidualne medykamenty, które dana osoba przyjmuje na stałe, bądź zażywa w konkretnej sytuacji.

Apteczka policyjna powinna składać się z kolei z takich elementów jak m.in. wodoszczelne i pyłoszczelne opatrunki, bawełniana chusta trójkątna, siatka opatrunkowa, plastry z opatrunkiem i bez, regulowany kołnierz ratowniczy, maska do sztucznego oddychania, szyna, koc izotermiczny, rurki ustno-gardłowe, itp.

Reklama

Apteczka taktyczna na pas, udo i zrywana. Czym się od siebie różnią?

Apteczki taktyczne mogą się różnić od siebie nie tylko wyposażeniem, rozmiarem, kolorem, ale także sposobem mocowania. Często stosowaną w praktyce żołnierskiej jest apteczka taktyczna na pas. Montuje się ją na biodrze, po to by była cały czas łatwo dostępna dla użytkownika.

Apteczka na pas taktyczny jest zazwyczaj kompaktowa, ale pomimo swoich niewielkich rozmiarów mieści w środku mnóstwo potrzebnych preparatów leczniczych i narzędzi ratowniczych.

Zrywane apteczki taktyczne cechuje łatwość i wygoda zdejmowania. Przytwierdza się ją przeważnie do ramienia, za pomocą rzepów lub specjalnych taśm.

Kolejnym wariantem jest apteczka taktyczna na udo, którą także wyróżnia to, iż szybko można się do niej dostać, a przy okazji nie krępuje ruchów ciała. Tę udową apteczkę taktyczną umieszcza się w wybranym miejscu na nodze za pomocą specjalnych, antypoślizgowych pasów.

Jeszcze innym rozwiązaniem są apteczki kieszonkowe, które ze względu na swoje niewielkie gabaryty można zmieścić w przysłowiowej kieszeni. Trzeba się tutaj liczyć z mniejszą ilością i pojemnością znajdujących się w niej ratunkowych komponentów.

Reklama

Gdzie kupić apteczki taktyczne i ile kosztują?

Apteczkę taktyczną można kupić w sklepie militarnym, medycznym, ale także ze sprzętem ratowniczym, BHP i PPOŻ.

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na małą czy dużą apteczkę taktyczną, warto poczytać przed zakupem o jej parametrach (z jakiego materiału jest wykonana, czy jest wodoodporna, w jaki sposób jest mocowana, itd.) oraz o polecanym sprzęcie ratowniczym, stanowiącym jej wyposażenie.

Niektóre apteczki zawierają już gotowe wypełnienie w postaci leków i niezbędnego sprzętu, inne trzeba uzupełnić samodzielnie. W pierwszym wypadku należy zwrócić uwagę na proponowany przez daną firmę skład apteczki oraz jakość jej poszczególnych elementów.

Przeciętna mini apteczka taktyczna z podstawowym osprzętem ratowniczym kosztuje około 90 zł. Za wojskową apteczkę taktyczną zapłacimy od około 140 zł wzwyż.

W zależności od materiału z jakiego jest wykonana, składu etc., za profesjonalną apteczkę taktyczną można zapłacić 600 zł, 800 zł, a nawet 1600 zł.

Cena apteczki udowej oscyluje wokół 150 zł, średni koszt apteczki biodrowej to około 190 zł, do czego należy doliczyć potrzebne wyposażenie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Czerwiński Michał, Makowiec Paweł: Podstawy ratownictwa taktycznego, Wydawnictwo Difin, 2014, ISBN 16507487.
 • Podlasin Anita: Taktyczne ratownictwo medyczne, PZWL, 2015.
 • Kański Andrzej, Thoureen T.L., Scott S.B.: Scenariusze symulacyjne. Medycyna ratunkowa, Edra Urban&Partner, 2013, ISBN 978-83-65835-51-2
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Apteczka
Opatrunek hydrożelowy – na oparzenia i rany
Opatrunek hydrożelowy na ranę
Elastyczny bandaż samoprzylepny a inne rodzaje opatrunków. Jakie ma zastosowanie?
Bandaż elastyczny do opatrywania ran
Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie
Apteczka turystyczna
Podobne artykuły
Plastry na skórę wrażliwą
Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Opatrywanie po oparzeniu skóry
Opatrunek na oparzenia – pierwsza pomoc przy oparzeniach
Opatrywanie rany gazą opatrunkową
Gaza opatrunkowa – jałowa, gaza jałowa a niejałowa

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!