Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?

Plaster do opatrywania ran powstałych na skórze wrażliwej musi być miękki, delikatny, hipoalergiczny, nie przywierać do ran i łatwo się odklejać. Zobacz, czym charakteryzuje się skóra wrażliwa, czym i w jakich sytuacjach objawia się jej nadreaktywność, a także – jak dobrać właściwy opatrunek w przypadku jej zranienia.
Plastry na skórę wrażliwą
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Skóra wrażliwa 

Skóra wrażliwa to taka, która wykazuje się nadreaktywnością na działanie czynników zewnętrznych. Reakcje patologiczne mogą mieć związek z wysoką pobudliwością zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze, które w bardzo intensywny sposób reagują na wszelkiego rodzaju bodźce. Ale nie jest to jedyna potencjalna przyczyna. Tego typu właściwości wykazuje w szczególności skóra cienka i sucha, o słabo wykształconym i niedostatecznie funkcjonującym płaszczu lipidowym. Nie zapewnia ona wystarczającej bariery naskórkowej, umożliwiając przenikanie w głąb substancji drażniących z otoczenia. Istotną predyspozycję stanowi też skóra naczyńkowa. Dodatkowo należy wiedzieć, że bardzo często problem nadwrażliwości współwystępuje z takimi zaburzeniami, jak:

Reklama

Objawy wrażliwej skóry 

Objawy nadwrażliwości skóry są zróżnicowane i zindywidualizowane osobniczo. Część z nich obiektywnie występuje w sposób fizyczny na powierzchni skóry i jest zauważalna gołym okiem, część zaś wiąże się z subiektywnymi odczuciami pacjenta. Do najczęstszych dolegliwości, które implikuje wrażliwa skóra należą: 

 • rumień i innego rodzaju zaczerwienienie
 • przesuszenie skóry, 
 • łuszczenie się skóry, 
 • obrzęk, 
 • wyprysk, owrzodzenie, 
 • stan zapalny, 
 • ból, świąd, pieczenie, 
 • uczucie ściągania, 
 • nadwrażliwość na dotyk. 

Większość z wymienionych symptomów stanowi dużą uciążliwość i wydatnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Skóra wrażliwa na dotyk, leki, kleje 

Skóra może wykazywać wrażliwość na różnego rodzaju bodźce. Przez wieki głównym źródłem zagrożenia były czynniki fizykalne, związane głównie z aurą: gorące/zimne powietrze, wiatr, wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe. Z czasem paleta rozszerzona została o zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu i glebie, a także substancje chemiczne, które w otoczeniu człowieka pojawiły się wraz z rewolucją przemysłową.

XX wiek przyniósł intensywny rozwój przemysłu kosmetycznego, a wraz z nim nowe stymulanty dla skóry wrażliwej, takie jak SLS i inne detergenty, konserwanty, barwniki, czy syntetyczne zapachy zawarte w składzie mydeł, szamponów, odżywek, dezodorantów, środków do makijażu, proszków do prania etc. Do tego doliczyć należy różnego rodzaju alergie, których konsekwencją może być nadwrażliwość skóry. W tym kontekście wymienić można uczulenie na pyłki, roztocza kurzu domowego, alergeny pokarmowe, czy kontaktowe, takie jak nikiel. Powodem nadwrażliwości może też być nadmierna ekspozycja na stres, a także czynniki hormonalne, w tym między innymi zmiany w organizmie związane z cyklem menstruacyjnym, czy menopauzą.

Reklama

Opatrunek dla skóry wrażliwej 

Skóra wrażliwa reagować może w niewłaściwy sposób na najlżejszy nawet dotyk, czy kontakt z neutralnymi z pozoru substancjami. Przysparza to wielu problemów, w szczególności dotyczących pielęgnacji, a także opatrywania ran i innego typu urazów. W ostatnim z wymienionych przypadków, źródłem dyskomfortu może być ucisk, jaki wywiera opatrunek na skórę, a także alergizujące działanie materiałów, z których jest wykonany lub które służą do jego przytwierdzenia.

Dlatego osoby zmagające się z problemem skóry wrażliwej potrzebują opatrunków szczególnego rodzaju. Na szczęście tego typu środki są dostępne na rynku. Zobaczmy, czym powinny się charakteryzować i jak wybrać najlepszy?

Reklama

Jaki plaster dla skóry wrażliwej? 

Plaster, który ma znaleźć zastosowanie w opatrywaniu skóry wrażliwej, spełniać powinien określone kryteria. Przede wszystkim musi być: 

 • oddychający, zapewniający stały dostęp powietrza dla rany i skóry wokół niej, 
 • hipoalergiczny, niezawierający substancji alergizujących, zwłaszcza kleju, 
 • miękki, elastyczny, dopasowujący się do kształtu ciała, 
 • nieprzywierający i nieprzyklejający się do rany, 
 • łatwo odrywający się od rany i niepozostawiający na skórze śladów, 
 • zapewniający wysoką chłonność.

Plaster do skóry wrażliwej wykonany powinien być z delikatnej włókniny, która nie będzie drażnić ciała, nawet w przypadku, gdy opatrunek zostanie przyklejony w miejscu stale pracującym, na przykład w okolicach stawu kolanowego, czy łokciowego. 

Reklama

Plastry dla skóry wrażliwej coraz bardziej potrzebne 

Prowadzone na świecie badania wskazują, że problem skóry wrażliwej dotyka, w mniejszym lub większym stopniu, coraz większą część populacji. Szacuje się, że w USA, Wielkiej Brytanii i Francji dolegliwości interpretowane w kategoriach nadreaktywności skóry wskazuje około 60 procent kobiet i 40 procent mężczyzn, zwłaszcza w niższych kategoriach wiekowych. Oznacza to rosnącą potrzebę stosowania specjalnych, hipoalergicznych opatrunków, a także naturalnych kosmetyków, czy odzieży wykonanej z przewiewnych, niesyntetycznych tkanin. Wszystko po to, by maksymalnie obniżyć dyskomfort odczuwany w codziennym życiu, które źródłem jest wyjątkowo wrażliwa skóra. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Katarzyna Prystupa- Chalkidis, Skóra wrażliwa, objawy, przyczyny, postępowanie, Dermatologia i Uroda Jesień-Zima 2013, za: https://medph.pl
 • https://www.hartmann24.pl/1274/plastry-z-opatrunkiem/dermaplast-sensitive
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Apteczka
Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?
Plastry na skórę wrażliwą
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Apteczka taktyczna
Opatrunki na rany - jaki opatrunek na oparzenia, zadrapania i stłuczenia?
Opatrywanie rany
Podobne artykuły
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Apteczka turystyczna
Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie
Wyposażenie apteczki – co zabrać ze sobą na wakacje?
Opatrywanie rany gazą opatrunkową
Gaza opatrunkowa – jałowa, gaza jałowa a niejałowa

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!