Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?

Opatrunek zastawkowy to specjalistyczny opatrunek, którym zabezpiecza się otwarte rany klatki piersiowej. Określa się go też jako opatrunek wentylowy, czy Ashermana. Stosowany jest głównie w wojsku, ale na wyposażeniu powinno go mieć też pogotowie ratunkowe, straż pożarna oraz policja. Dowiedz się, w jaki sposób założyć opatrunek uciskowy i w jakiego typu ranach sprawdzi się najlepiej.
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Opatrunek zastawkowy, zwany też opatrunkiem wentylowym, Ashermana, to rodzaj opatrunku, który stosuje się na otwarte rany klatki piersiowej.
 • Wykorzystuje się go również przy odmie otwartej i profilaktycznie przy odmie prężnej.
 • Opatrunki zastawkowe są używane głównie przez wojsko. Na wyposażeniu mają je służby ratownictwa medycznego, a także policja i straż pożarna.
Spis treści

Reklama

Co to jest opatrunek zastawkowy?

Opatrunek zastawkowy to rodzaj specjalistycznego opatrunku, którego przeznaczeniem są otwarte rany w obrębie klatki piersiowej.

Najczęściej opatruje się nim rany postrzałowe oraz kłute, a także urazy penetrujące, powstałe w rejonie klatki piersiowej.

Opatrunek zastawkowy to bardzo pomocne narzędzie do przeciwdziałania otwartej odmie opłucnowej oraz do zapobiegania odmie prężnej.

Inne nazwy tego sprzętu ratownictwa przedmedycznego to opatrunek wentylowy oraz opatrunek Ashermana (ACS czyli Ashemran Cest Seal).

Opatrunek wentylowy z zastawką znajduje się na wyposażeniu wojska, straży pożarnej, policji oraz pogotowia ratunkowego. Ten rodzaj opatrunku stanowi standardowy element w torbie ratowniczej R1.

Ciekawostką jest, że opatrunek zastawowy został wprowadzony jako niezbędny element pakietu polskiej armii w 2012 roku.

Stało się to za sprawą Roberta Sosnowskiego, który w 2008 roku stacjonując jako cywilny ratownik medyczny podczas misji w Afganistanie zauważył, że taki rodzaj sprzętu ratującego życie jest niezbędnym elementem wyposażenia żołnierzy.

Reklama

Kiedy stosujemy opatrunek zastawkowy?

Kiedy opatrunek zastawkowy jest niezbędny? Przede wszystkim w sytuacjach zagrażających życiu człowieka, w których dochodzi do otwartej rany klatki piersiowej.

Opatrunek zastawkowy umieszcza się na klatce piersiowej w przypadku ran postrzałowych, kłutych oraz przy innych urazach penetrujących.

Opatrunek zastawkowy ma również zastosowanie przy otwartej odmie opłucnowej. Zakładany jest także, kiedy zachodzi sytuacja zagrożenia odmą prężną w urazach klatki piersiowej.

Trójstronny opatrunek zastawkowy stosujemy przy ranach klatki piersiowej po to, aby zablokować dostęp powietrza do jamy opłucnej oraz umożliwić pozbycie się gazu z klatki piersiowej poszkodowanego.

Opatrunek wentylowy jest wykorzystywany przez wojsko, służby ratownictwa medycznego, straż pożarną i policję.

Reklama

Opatrunek wentylowy BCS a ACS i inne rodzaje

Czy opatrunek wentylowy dzieli się na różne rodzaje? Czasem to jedynie kwestia różnego nazewnictwa podobnych akcesoriów, a niekiedy można dostrzec drobne różnice.

Opatrunek wentylowy ACS (Asherman Chest Seal) umożliwia opatrywanie ran postrzałowych i kłutych, jest samoprzylepny, posiada system chroniący zastawkę przed otwarciem lub zamknięciem.

Opatrunek Ashermana ACS ma jednokierunkowy schemat zastawkowy, co oznacza, że wyprowadza powietrze i krew z płuca, a jednocześnie nie pozwala im wrócić.

Opatrunek wentylowy BCS (Battle Chest Seal) jest wyposażony w kanały wentylacyjne, które umożliwiają pozbycie się powietrza zgromadzonego w klatce piersiowej osoby poszkodowanej, a przy tym stopują wdarcie się ciśnienia atmosferycznego do wnętrza pacjenta przez otwartą ranę.

Trójstronny opatrunek zastawkowy charakteryzuje się płaską konstrukcją zaworu.

Opatrunek okluzyjny wentylowy służy do opatrywania ran penetracyjnych. Został tak skonstruowany, że można wielokrotnie przyklejać go i odklejać (co jest przydatne np. w razie konieczności wentylowania rany), poza tym ma bardzo dużą zdolność do wchłaniania płynów (czyli np. krwi, potu, itp.).

Reklama

Jak założyć opatrunek zastawkowy?

Procedura założenia opatrunku wentylowego na rany klatki piersiowej wygląda następująco:

 1. Najpierw należy oczyścić i osuszyć obszar ciała wokół rany (najlepiej wykonać to sterylnym gazikiem).
 2. Następnie należy ostrożnie zdjąć naklejkę z opatrunku wentylowego Ashermana.
 3. Dalej należy umieścić opatrunek na zranionym obszarze stroną przylepną do ciała pacjenta, tak żeby zawór znalazł się bezpośrednio na ranie.
 4. Na koniec należy docisnąć podstawę opatrunku do skóry, by uszczelnić ranę.

Oczywiście najlepszą sytuacją jest taka, kiedy mamy do dyspozycji gotowy opatrunek wentylowy na rany otwarte. A co w sytuacji, kiedy go nie posiadamy, jak zrobić opatrunek wentylowy samodzielnie?

Jednym ze sposobów na zrobienie opatrunku zastawkowego jest wykorzystanie folii i czterech plastrów samoprzylepnych.

Z folii wycina się kwadrat lub prostokąt, który w całości zasłoni ranę oraz jej okolicę, a następnie opatrunek przymocowuje się do skóry plastrami.

Jeden róg folii należy zostawić wolny, będzie on pełnił funkcję zastawki. Chodzi o to, by zachować mechanizm działania opatrunku wentylowego, który ma na celu z jednej strony nie dopuścić do przenikania powietrza do klatki piersiowej poszkodowanego, a z drugiej - umożliwić pozbycie się gazu z wnętrza jamy opłucnowej.

Reklama

Ile kosztują opatrunki wentylowe i gdzie je kupić?

Opatrunki wentylowe są dostępne w stacjonarnych, ale też internetowych aptekach i profesjonalnych sklepach, zajmujących się sprzedażą specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Cena opatrunku zastawkowego BCS wynosi około 70 zł, jednak w zależności od sklepu i parametrów produktu, możemy zapłacić za niego nawet około 150 zł i więcej.

Z kolei cena opatrunku wentylowego okluzyjnego waha się w okolicy 160 zł. Za opatrunek zastawkowy Ashemaran ACS zapłacimy około 60 zł.

Warto nadmienić, że opatrunek zastawkowy służy utrzymaniu funkcji życiowych pacjenta, aż do momentu przyjazdu służb ratunkowych.

Nie jest to natomiast opatrunek, który tamuje krew, czy wspomaga leczenie rany.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kwintal B., Rany kłute i postrzałowe – jak pomóc poszkodowanemu?, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych.
 • Trott Alexander, Jawień Arkadiusz, Rany i obrażenia. Zaopatrywanie i pielęgnacja ran w stanach nagłych, Edra Urban & Partner, 2013, ISBN 978-83-7609-883-8.
 • Garcia-Gil, Mensa, Dominguez, Banitez, Postępowanie lecznicze w stanach nagłych, 217, ISBN 879-83-64737-89-3.
 • https://ratownicy24.pl/obrazenia-klatki-piersiowej-odma-oplucnowa/ [dostęp: 23.11.2022]
 • https://i.pl/robert-sosnowski-stworzyl-nowy-pakiet-medyczny-dla-polskich-zolnierzy-otrzymal-medal-zdjecia/ar/10082612 [dostęp: 23.11.2022.].
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Apteczka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Elastyczny bandaż samoprzylepny a inne rodzaje opatrunków. Jakie ma zastosowanie?
Bandaż elastyczny do opatrywania ran
Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie
Apteczka turystyczna
Podobne artykuły
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Opatrunek hydrożelowy na ranę
Opatrunek hydrożelowy – na oparzenia i rany
Opatrywanie rany gazą opatrunkową
Gaza opatrunkowa – jałowa, gaza jałowa a niejałowa
Opatrywanie po oparzeniu skóry
Opatrunek na oparzenia – pierwsza pomoc przy oparzeniach

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!