Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne - czy są skuteczne?

Plastry przeciwbólowe redukują dolegliwości związane z licznymi schorzeniami. Plastry przeciwbólowe na kręgosłup łagodzą skutki przeciążeń spowodowanych siedzącym trybem życia. Z kolei te na raka niwelują dolegliwości o niewyobrażalnej skali, występujące w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej.
Taśmy przeciwbólowe
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Plastry przeciwbólowe

Plastry przeciwbólowe to wygodny i bezpieczny środek zaradczy stosowany leczeniu i łagodzeniu skutków wielu dolegliwości, takich jak ból kręgosłupa, urazy kończyn, a nawet  choroby nowotworowe.

Plastry przeciwbólowe podzielić można na:

 • taśmy kinezjologiczne (tejpy)– elastyczne, wykonane z bawełny, nienasączone żadnymi substancjami czynnymi. Sekret ich działania leży w technice aplikacji – plastry nakleja się po rozciągnięciu o określony procent względem początkowej długości, a także po odpowiednim napięciu lub pofałdowaniu skóry,
 • plastry nasączone substancjami czynnymi redukującymi ból, w tym:
  • plastry z substancjami przeciwbólowymi, takimi jak ketoprofen, wydawane bez recepty,
  • plastry znieczulające, o bardzo silnym działaniu, wydawane na receptę
 • plastry rozgrzewające, rozluźniające napięcie mięśniowe, poprawiające ukrwienie
 • plastry chłodzące, hydrożelowe, redukujące obrzęk, 

Reklama

Plastry przeciwbólowe na kręgosłup

Ból kręgosłupa staje się chorobą cywilizacyjną. Głównym powodem dolegliwości pleców jest siedzący tryb życia. Godziny spędzone za biurkiem w bezruchu i w niedostosowanej pozycji powodują przeciążenia, a w dalszej części zmiany zwyrodnieniowe  kręgosłupa

Pomocne na ból pleców mogą być zarówno taśmy kinezjologinczne, jak i różnego rodzaju plastry:

 • znieczulające,
 • przeciwbólowe,
 • rozgrzewające,
 • chłodzące.

Pamiętajmy jednak, że leczenie musi mieć charakter nie tylko objawowy, lecz także przyczynowy. Nie powinno się zatem dobierać środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Do postawienia diagnozy konieczne może być także wykonanie specjalistycznych badań: 

Ponadto, szczególnie w przypadku plastrów kinesio, kluczowy jest sposób naklejania – wskazane jest, by zrobił to wykwalifikowany fizjoterapeuta. Samodzielna i dowolna aplikacja tzw. tejpów może się okazać nieskuteczna, a przez to bezcelowa.

Plastry przeciwbólowe na raka

Zaawansowane stadia chorób nowotworowych wiążą się w występowaniem bólu o bardzo dużym natężeniu. Chorzy w Polsce nie zawsze korzystają z dobrodziejstw współczesnej farmakologiiLekarze powiadają jednak, że rak nie musi boleć. Pacjenci skorzystać mogą z wielu środków zmniejszających cierpienie fizyczne, a zaliczyć do nich można między innymi plastry przeciwbólowe.

W powszechnym użyciu są plastry nasączone substancją czynną o nazwie fentanyl. Jest to syntetyczny lek opiodowy o działaniu nawet 100-krotnie silniejszym, niż morfina. Środek ten działa nie tylko znieczulająco, ale też uspokajająco, co również ma niebagatelne znaczenie w przypadku osób cierpiących na tę groźną, często nieuleczalną chorobę. 

Plastry przeciwbólowe na raka działają przez 3 doby,ale skuteczność w uśmierzaniu bólu osiągają dopiero kilka godzin od aplikacji. Przeznaczone są dla osób w średnim i zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

Reklama

Plastry przeciwbólowe dla sportowców

Ból jest też nieodłącznym towarzyszem osób uprawiających sport. Przeciążenia, obrzęki, niestabilność stawów – to dolegliwości, których skutki także można łagodzić za pomocą plastrów przeciwbólowych. Dla sportowców medycyna oferuje rozwiązanie stosowane od końca lat 80 minionego stulecia, zarówno w profilaktyce jak i leczeniu urazów. To tak zwane plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping.

Wywodząca się z Japonii metoda polega na oklejaniu newralgicznych miejsc na ciele rozciągliwymi taśmami. Nie są one nasączone żadną substancją, natomiast ich odpowiednia aplikacja pozwala na uniesienie naskórka. Efektem jest poprawa krążenia oraz przepływu limfy, a w konsekwencji - zmniejszenie obrzęku i dolegliwości bólowych.

Plastry kinesio stosowane są również do redukcji napięcia mięśniowego czy stabilizacji stawów, co w określonych sytuacjach także działa przeciwbólowo, pomaga zapobiegać kontuzjom oraz ułatwia rehabilitację po odniesionych urazach. 

Reklama

Plastry przeciwbólowe na receptę

Część plastrów przeciwzapalnych i przeciwbólowych sprzedawana jest wyłącznie na receptę. Zaliczają się do nich przede wszystkim silne leki znieczulające, takie jak wspomniany fentanyl. Inną tego typu substancją, którą nasączane są plastry, jest buprenorfina– inny środek opiodowy, również stosowany w leczeniu onkologicznym, a także chirurgicznym. 

Plastry przeciwbólowe o dużej sile działania muszą być przepisywane i przyjmowane pod kontrolą lekarza ze względu na silne oddziaływanie na układ nerwowy pacjenta, w tym – działanie uzależniające.

Reklama

Plastry przeciwbólowe bez recepty

W aptekach dostępne są też plastry przeciwbólowe bez recepty. Bazują one na działaniu takich substancji, jak:

 • lidokaina i prylokaina hamujące przekazywanie impulsów nerwowych,
 • diklofenak, ketoprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • alkaloidy (np. kapsaicyna) i alkohole (np. mentol) o działaniu rozgrzewającym.

Środki te mają działanie o umiarkowanej mocy. Wiele z nich może być przyjmowanych przez pacjentów nie tylko transdermalnie (w postaci plastrów), ale też doustnie w tabletkach (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Bibliografia

 • H. Mosiejczuk, A. Lubińska, M. Ptak, A. Szylińska, E. Kemicer-Chmielewska, M. Laszczyńska, I.Rotter, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences 2016, Pomorski Uniwersytet Medyczny
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!