Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie

Pakując walizkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy pamiętać o zabraniu ze sobą apteczki turystycznej. Jej zawartość warto dostosować do charakteru miejsca, w jakie się wybieramy oraz do planowanych form wypoczynku. Sprawdź, co powinno się znaleźć na wyposażeniu apteczki turystycznej.
Apteczka turystyczna
Źródło: 123RF
Spis treści

Apteczka turystyczna

Apteczka turystyczna – warto o niej pamiętać, pakując walizki na wakacyjny wyjazd. Zwykle, kiedy szykujemy się na długo wyczekiwany urlop, nie zastanawiamy się nad tym, jakie zagrożenia mogą na nas czyhać w czasie wypoczynku. Warto jednak zabrać ze sobą podstawowe środki medyczne, aby w razie konieczności móc udzielić sobie lub bliskim pomocy, kiedy dopadnie nas choroba lub doznamy urazu.

Kompletując zawartość apteczki turystycznej powinniśmy wziąć pod uwagę charakter miejsca, w jakie się wybieramy, planowane formy wypoczynku, a także stan naszego zdrowia i współtowarzyszy podróży.

Wyposażenie apteczki turystycznej

Co powinno się znaleźć na wyposażeniu apteczki turystycznej, żebyśmy mogli wyjechać na wakacje z poczuciem, że w razie potrzeby udzielimy sobie i bliskim pierwszej pomocy? Bezwzględnie konieczny jest zestaw opatrunków, który umożliwi nam opatrzenie każdej rany. Będziemy potrzebować opatrunku uciskowego, który pomoże zatamować krwawienie. Dobrze zabrać ze sobą roztwór soli fizjologicznej, aby móc przemyć ranę oraz środki antyseptyczne do jej odkażenia, najlepiej na bazie oktenidyny. Niezbędne będą także opatrunki osłaniające, a tych można wyróżnić całe mnóstwo. Do apteczki turystycznej powinniśmy zabrać rzeczy najpotrzebniejsze, takie jak:

 • bandaż elastyczny,
 • bandaż dziany do podtrzymywania opatrunków,
 • wyjałowiona gaza,
 • tradycyjne plastry z opatrunkiem przeznaczone do niewielkich ran i skaleczeń.

Wybierając plastry z opatrunkiem do apteczki turystycznej, warto poszukać hypoalergicznych, odpornych na brud i wodę oraz oddychających. Jeśli zabieramy w podróż dzieci, zaopatrzmy się dodatkowo w plastry ozdobione motywem zabawnych zwierzątek czy postaci z bajek.

W czasie wakacji możemy też ulec poparzeniu, dlatego dobrze zabrać ze sobą opatrunek hydrożelowy, który zapewni ranie wilgotnie środowisko i przyspieszy trudny proces gojenia. Najlepiej wybrać opatrunek uniwersalny, przeznaczony do różnych rodzajów oparzeń, który dodatkowo zmniejszy ryzyko powstania blizny oraz zredukuje ból.

Oprócz tego będziemy potrzebować opatrunku obłożeniowego, który służy do usztywnienia kończyn. Powinniśmy zabrać go ze sobą zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy w góry i planujemy aktywnie spędzić urlop. W czasie górskich wycieczek przydatne będą także plastry na odciski, które przyniosą ulgę w bólu poprzez bezpieczne osłonięcie rany oraz osłabienie ucisku na skórę.

Jeśli natomiast wyjeżdżamy nad morze, w naszej apteczce nie powinno zabraknąć kremów do opalania z filtrem. Jeśli zabieramy ze sobą dzieci, powinniśmy zabrać krem do opalania przeznaczony dla nich, najlepiej z filtrem 50. Warto wyposażyć się także w balsam po opalaniu oraz piankę na oparzenia z dexpanthenolem. Zawartość apteczki na wyjazd możemy uzupełnić także o  podstawowe lekarstwa na przeziębienie oraz na dolegliwości żołądkowo-jelitowe – biegunkę, zatwardzenie, nudności i wymioty.

Apteczka na wyjazd samochodem

Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, dla poprawy własnego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników dróg, zabierzmy ze sobą apteczkę samochodową. Pamiętajmy, że jeśli staniemy się świadkami wypadku na drodze, dzięki dobrze wyposażonej apteczce będziemy w stanie uratować komuś życie. Ponadto nieudzielenie pomocy osoby poszkodowanej jest w Polsce przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Nie oznacza to oczywiście, że przepisy wymagają od nas heroizmu oraz znajomości zagadnień medycznych. Jeśli nie mamy doświadczenia w udzielaniu pierwszej pomocy, wystarczy, że zapytamy poszkodowanego o jego stan i w razie potrzeby wezwiemy pomoc.

Zawartość apteczki a przepisy

Warto wiedzieć, że apteczka samochodowa nie jest w Polsce obowiązkowa. Zgodnie z aktualnymi przepisami, prywatni kierowcy muszą mieć na wyposażeniu samochodu gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy, natomiast apteczka nie jest wymagana. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jedynie kierowcy autobusów, taksówek oraz innych pojazdów przewożących ludzi są zobligowani do wożenia apteczki.

Apteczka samochodowa powinna znajdować się także w pojazdach nauki jazdy i przeznaczonych do egzaminowania. Jednak to, że przepisy nie obligują prywatnych kierowców do posiadania apteczki, nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z wożenia jej w samochodzie. Pamiętajmy, że dzięki niej możemy uratować komuś życie.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Polskie przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku wożenia w samochodzie apteczki, a także nie określają co miałoby się w niej znajdować. Jeśli jednak wyjeżdżamy za granicę, sprawdźmy, czy w kraju, do którego jedziemy nie ma obowiązku posiadania apteczki. Niektóre kraje mają bardzo precyzyjne przepisy odnośnie tego, co powinno się znaleźć w apteczce. W sklepach możemy kupić apteczki samochodowe z wyposażeniem wymaganym w większości krajów Unii Europejskiej. W składzie apteczki z reguły znajdziemy:

 • bandaże dziane do podtrzymywania opatrunków,
 • plastry z opatrunkiem,
 • plastry bez opatrunku,
 • elastyczne opaski i bandaże,
 • wyjałowione gazy,
 • trójkątna chusta,
 • nożyczki,
 • lateksowe rękawiczki,
 • maseczka do sztucznego oddychania,
 • koc ratunkowy.

Jeśli apteczka samochodowa ma nam służyć w Polsce, możemy skompletować ją w ten sam sposób, dzięki temu będziemy mogli podróżować po całej Europie, bez potrzeby zastanawiania się, jakie przepisy obowiązują w innych krajach. Warto pamiętać, że apteczka samochodowa nie powinna zawierać leków, gdyż warunki atmosferyczne panujące w samochodzie nie spełniają wymogów przechowywania leków.

Czytaj też:

Bibliografia

 • http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030320262/O/D20030262.pdf
 • Goniewicz M., Goniewicz K., Włoszczak-Szubzda A., Apteczka samochodowa i jej rola w udzielaniu pierwszej pomocy. Ocena stanu wiedzy młodych początkujących kierowców, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 297-301.
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Chwyt Heimlicha - jak wykonać i przeciwwskazania do rękoczynu Heimlicha
Przeczytaj artykuł
Jakie są domowe sposoby na meszki? Czego użyć?
Podobne artykuły
Chwyt Heimlicha - jak wykonać i przeciwwskazania do rękoczynu Heimlicha
Jakie są domowe sposoby na meszki? Czego użyć?
Wstrząs hipowolemiczny (wstrząs krwotoczny) - przyczyny, objawy, postępowanie
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - krok po kroku
Pierwsza pomoc przy złamaniach. Etapy zrostu kości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama