Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Wyposażenie apteczki turystycznej - co zabrać ze sobą na wakacje?

Pakując walizkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy pamiętać o zabraniu ze sobą apteczki turystycznej. Jej zawartość warto dostosować do charakteru miejsca, w jakie się wybieramy oraz do planowanych form wypoczynku. Sprawdź, co powinno się znaleźć na wyposażeniu apteczki turystycznej.
Apteczka turystyczna
Źródło: 123RF
Spis treści

Apteczka turystyczna

Apteczka turystyczna – warto o niej pamiętać, pakując walizki na wakacyjny wyjazd. Zwykle, kiedy szykujemy się na długo wyczekiwany urlop, nie zastanawiamy się nad tym, jakie zagrożenia mogą na nas czyhać w czasie wypoczynku. Warto jednak zabrać ze sobą podstawowe środki medyczne, aby w razie konieczności móc udzielić sobie lub bliskim pomocy, kiedy dopadnie nas choroba lub doznamy urazu.

Kompletując zawartość apteczki turystycznej powinniśmy wziąć pod uwagę charakter miejsca, w jakie się wybieramy, planowane formy wypoczynku, a także stan naszego zdrowia i współtowarzyszy podróży.

Reklama

Wyposażenie apteczki turystycznej

Co powinno się znaleźć na wyposażeniu apteczki turystycznej, żebyśmy mogli wyjechać na wakacje z poczuciem, że w razie potrzeby udzielimy sobie i bliskim pierwszej pomocy? Bezwzględnie konieczny jest zestaw opatrunków, który umożliwi nam opatrzenie każdej rany. Będziemy potrzebować opatrunku uciskowego, który pomoże zatamować krwawienie. Dobrze zabrać ze sobą roztwór soli fizjologicznej, aby móc przemyć ranę oraz środki antyseptyczne do jej odkażenia, najlepiej na bazie oktenidyny. Niezbędne będą także opatrunki osłaniające, a tych można wyróżnić całe mnóstwo. Do apteczki turystycznej powinniśmy zabrać rzeczy najpotrzebniejsze, takie jak:

  • bandaż elastyczny,
  • bandaż dziany do podtrzymywania opatrunków,
  • wyjałowiona gaza,
  • tradycyjne plastry z opatrunkiem przeznaczone do niewielkich ran i skaleczeń.

Wybierając plastry z opatrunkiem do apteczki turystycznej, warto poszukać hypoalergicznych, odpornych na brud i wodę oraz oddychających. Jeśli zabieramy w podróż dzieci, zaopatrzmy się dodatkowo w plastry ozdobione motywem zabawnych zwierzątek czy postaci z bajek.

W czasie wakacji możemy też ulec poparzeniu, dlatego dobrze zabrać ze sobą opatrunek hydrożelowy, który zapewni ranie wilgotnie środowisko i przyspieszy trudny proces gojenia. Najlepiej wybrać opatrunek uniwersalny, przeznaczony do różnych rodzajów oparzeń, który dodatkowo zmniejszy ryzyko powstania blizny oraz zredukuje ból.

Oprócz tego będziemy potrzebować opatrunku obłożeniowego, który służy do usztywnienia kończyn. Powinniśmy zabrać go ze sobą zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy w góry i planujemy aktywnie spędzić urlop. W czasie górskich wycieczek przydatne będą także plastry na odciski, które przyniosą ulgę w bólu poprzez bezpieczne osłonięcie rany oraz osłabienie ucisku na skórę.

Jeśli natomiast wyjeżdżamy nad morze, w naszej apteczce nie powinno zabraknąć kremów do opalania z filtrem. Jeśli zabieramy ze sobą dzieci, powinniśmy zabrać krem do opalania przeznaczony dla nich, najlepiej z filtrem 50. Warto wyposażyć się także w balsam po opalaniu oraz piankę na oparzenia z dexpanthenolem. Zawartość apteczki na wyjazd możemy uzupełnić także o  podstawowe lekarstwa na przeziębienie oraz na dolegliwości żołądkowo-jelitowe – biegunkę, zatwardzenie, nudności i wymioty.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Apteczka na wyjazd samochodem

Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, dla poprawy własnego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników dróg, zabierzmy ze sobą apteczkę samochodową. Pamiętajmy, że jeśli staniemy się świadkami wypadku na drodze, dzięki dobrze wyposażonej apteczce będziemy w stanie uratować komuś życie. Ponadto nieudzielenie pomocy osoby poszkodowanej jest w Polsce przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Nie oznacza to oczywiście, że przepisy wymagają od nas heroizmu oraz znajomości zagadnień medycznych. Jeśli nie mamy doświadczenia w udzielaniu pierwszej pomocy, wystarczy, że zapytamy poszkodowanego o jego stan i w razie potrzeby wezwiemy pomoc.

Reklama

Zawartość apteczki a przepisy

Warto wiedzieć, że apteczka samochodowa nie jest w Polsce obowiązkowa. Zgodnie z aktualnymi przepisami, prywatni kierowcy muszą mieć na wyposażeniu samochodu gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy, natomiast apteczka nie jest wymagana. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jedynie kierowcy autobusów, taksówek oraz innych pojazdów przewożących ludzi są zobligowani do wożenia apteczki.

Apteczka samochodowa powinna znajdować się także w pojazdach nauki jazdy i przeznaczonych do egzaminowania. Jednak to, że przepisy nie obligują prywatnych kierowców do posiadania apteczki, nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z wożenia jej w samochodzie. Pamiętajmy, że dzięki niej możemy uratować komuś życie.

Reklama

Wyposażenie apteczki samochodowej

Polskie przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku wożenia w samochodzie apteczki, a także nie określają co miałoby się w niej znajdować. Jeśli jednak wyjeżdżamy za granicę, sprawdźmy, czy w kraju, do którego jedziemy nie ma obowiązku posiadania apteczki. Niektóre kraje mają bardzo precyzyjne przepisy odnośnie tego, co powinno się znaleźć w apteczce. W sklepach możemy kupić apteczki samochodowe z wyposażeniem wymaganym w większości krajów Unii Europejskiej. W składzie apteczki z reguły znajdziemy:

  • bandaże dziane do podtrzymywania opatrunków,
  • plastry z opatrunkiem,
  • plastry bez opatrunku,
  • elastyczne opaski i bandaże,
  • wyjałowione gazy,
  • trójkątna chusta,
  • nożyczki,
  • lateksowe rękawiczki,
  • maseczka do sztucznego oddychania,
  • koc ratunkowy.

Jeśli apteczka samochodowa ma nam służyć w Polsce, możemy skompletować ją w ten sam sposób, dzięki temu będziemy mogli podróżować po całej Europie, bez potrzeby zastanawiania się, jakie przepisy obowiązują w innych krajach. Warto pamiętać, że apteczka samochodowa nie powinna zawierać leków, gdyż warunki atmosferyczne panujące w samochodzie nie spełniają wymogów przechowywania leków.

Czytaj również

Bibliografia

  • http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030320262/O/D20030262.pdf
  • Goniewicz M., Goniewicz K., Włoszczak-Szubzda A., Apteczka samochodowa i jej rola w udzielaniu pierwszej pomocy. Ocena stanu wiedzy młodych początkujących kierowców, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 297-301.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Apteczka
Wyposażenie apteczki turystycznej - co zabrać ze sobą na wakacje?
Apteczka turystyczna
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Opatrunki na rany - jaki opatrunek na oparzenia, zadrapania i stłuczenia?
Opatrywanie rany
Podobne artykuły
Apteczna pierwszej pomocy medycznej
Rodzaje apteczek - wyposażenie, które może uratować życie
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Plastry na skórę wrażliwą
Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Opatrywanie rany gazą opatrunkową
Gaza opatrunkowa – jałowa, gaza jałowa a niejałowa

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!