Najzdrowsze miejsce w internecie

Badania obrazowe i laboratoryjne w diagnostyce raka jelita grubego

W przypadku raka jelita grubego podstawą diagnozy jest dokładnie zebrany wywiad lekarski i badania fizykalne. Jednak współczesna technologia pozwala na przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań, np. za pomocą ultrasonografu oraz na drodze analizy laboratoryjnej.
Spis treści

Alternatywą dla klasycznej kolonoskopii jest kolonoskopia wirtualna. Zebrane w trakcie tomografii komputerowej obrazy przekształca się cyfrowo w obraz trójwymiarowy. Czułość tej metody jest porównywalna z klasyczną kolonoskopią jelita grubego. Niestety metoda ta ma również kilka wad – nie można chociażby pobrać wycinków, a to one mogą często zadecydować o rozpoznaniu i dalszym leczeniu. Co więcej, kolonoskopia wirtualna wykonywana jest jedynie w wysoko specjalistycznych ośrodkach.

Reklama

Badanie kontrastowe 

Przy diagnostyce nowotworu jelita grubego stosowane jest również badanie kontrastowe przewodu pokarmowego. Jest to badanie przeprowadzane w pracowni radiologicznej. Do jelita wlewa się poprzez odbyt specjalny płyn kontrastująca, a następnie wykonuje zdjęcia rentgenowskie. Pozwala ono ocenić również jelito cienkie, uwidacznia też obecność zwężeń i przetok.

Badania obrazowe pozwalają również na ocenę obecności przerzutów w wątrobie i węzłach chłonnych, stopień naciekania zmiany w obręb ściany jelita i/lub tkanek sąsiadujących.

Zobacz wideo: Kto jest narażony na zachorowanie na raka jelita grubego

Badanie obrazowe

Zanim pacjent trafi na wizytę do lekarza specjalisty i zostanie skierowany na badanie obrazowe, już z badań laboratoryjnych można wyczytać podejrzenie zachorowania na raka jelita grubego. Wyniki morfologii krwi wykażą wówczas odchylenia. Należy zwrócić uwagę na niedokrwistość, niski poziom żelaza w surowicy oraz podwyższony poziom wskaźników stanu zapalnego. Markerem m.in. raka jelita grubego jest podwyższone stężenie CEA (antygenu rakowo-płodowego).

Osoby powyżej 50. roku życia oraz te, u których w rodzinie występował rak jelita grubego powinny regularnie wykonywać badanie na krew utajoną w stolcu (w ramach badań skriningowych). Bardzo ważne jest w miarę częste wykonywanie morfologii. Może ona wcześnie ujawnić nie tylko chorobę nowotworową, ale także inne poważne stany chorobowe.

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból jelit – przyczyny, objawy, leczenie. Co pomaga?
Kobietę bolą jelita
Przeczytaj artykuł
Esica (okrężnica esowata) – położenie i anatomia. Kiedy boli?
Lekarz wskazuje na jelito grube
Przeczytaj artykuł
Czym jest lewatywa i jak ją wykonać w domu?
Badanie brzucha
Podobne artykuły
Jak oczyścić jelita i pozbyć się złogów kałowych?
Rak okrężnicy - objawy, leczenie i rokowania
Polipy odbytu - objawy, usuwanie i leczenie
Polipy jelita grubego - czy to rak? Objawy i leczenie
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!