Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Sprawdź, ile trwa i jak się przygotować

Rezonans magnetyczny kręgosłupa (MR, MRI) wykonywany jest w diagnostyce choroby zwyrodnieniowej, urazów, chorób i wad wrodzonych, a nawet nowotworów. Jest najdokładniejszym ze wszystkich tego typu narzędzi, jedyną poważną wadą jest wysoka cena badania.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co wykrywa i ile trwa?
123RF
W skrócie
 • Rezonans kręgosłupa jest bardzo dokładnym badaniem obrazowym, całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym, choć dyskomfortowym dla osób cierpiących na klaustrofobię.
 • Badanie MR kręgosłupa wykorzystywane jest w diagnostyce zwyrodnień, przepuklin, kręgozmyków, chorób przebytych, wad wrodzonych a nawet nowotworów.
 • Rezonans magnetyczny jest badaniem drogim – kosztuje kilkaset złotych. Można je wykonać bezpłatnie na NFZ, co jednak może się wiązać z dłuższym czasem oczekiwania.
SPRAWDŹ TEŻ: Ile trwa rezonans magnetyczny?
Spis treści

Reklama

Co wykrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest nieinwazyjnym, w pełni bezpiecznym i bardzo precyzyjnym badaniem, które pozwala obrazować liczne schorzenia i wady tej części ciała, nie tylko pod kątem ortopedycznym, ale też neurologicznym.

Jest to jedyna metoda, która pozwala na pełną diagnostykę rdzenia kręgowego. MRI kręgosłupa precyzyjnie pokazuje też pozostałe części kanału kręgowego, a także krążki międzykręgowe i więzadła kręgosłupa.

Na obrazach widoczne są z bardzo dużą dokładnością tkanki kostne oraz miękkie, obrzęki, stłuczenia, krwawienia i wiele innych patologii. Możliwe jest określenie ewentualnego ucisku na nerwy.

Wskazaniem do wykonania rezonansu kręgosłupa są takie problemy zdrowotne, jak:

 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • przepukliny krążków międzykręgowych (dyskopatia),
 • stenoza czyli zawężenie kanału kręgowego,
 • kręgozmyki, czyli wysuwanie się kręgów do przodu względem siebie,
 • zaburzenia mięśniowo-powięziowe,
 • urazy mechaniczne, aktualne oraz przebyte w przeszłości,
 • wady wrodzone, zaburzające postawę ciała,
 • stany zapalne oraz demielinizacyjne (rozpad osłonek otaczających komórki nerwowe),
 • procesy rozrostowe, w tym nowotwory.

Rezonans magnetyczny jest metodą pierwszego wyboru w przypadku ogromnej ilości schorzeń. Lekarze często przekładają ją ponad techniki starsze, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie – tomografię komputerową i prześwietlenie RTG.

Reklama

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

Jak wygląda przygotowanie do rezonansu kręgosłupa? Jeśli badanie odbędzie się bez dożylnego podania kontrastu (środka poprawiającego jakość i szczegółowość obrazu), należy jedynie pamiętać o tym, aby zdjąć z siebie lub wyjąć z kieszeni wszystkie przedmioty metalowe i urządzenia elektroniczne, gdyż zakłócałyby one pracę aparatury.

Warto mieć na uwadze, że w czasie badania pacjent jest unieruchomiony przez dłuższy czas w ciasnej tubie, w której panuje wysoka temperatura – dobrze jest mieć na sobie cienkie, przewiewne ubranie z naturalnych tkanin.

Przydatne mogą być również zatyczki do uszu, które będą chronić przed hałasem generowanym przez urządzenie.

Jak się przygotować do rezonansu kręgosłupa z kontrastem? Niezbędne jest:

 • powstrzymanie się od jedzenia i picia przez 2-6 godzin przed badaniem (o szczegółowe wytyczne należy zapytać w konkretnej pracowni);
 • wykonanie oznaczenia poziomu kreatyniny (test z krwi), czyli związku będącego markerem prawidłowej pracy nerek. Jest to niezbędne, aby mieć pewność, że układ moczowy poradzi sobie w wydaleniem środka kontrastującego).

Dodatkowo należy poinformować lekarza bądź technika o wszystkich chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach.

Pamiętać należy też, że przeciwwskazaniem do wykonania MR jest wszczepiony rozrusznik serca, implant ślimakowy lub neurostymulator mózgu.

Reklama

Ile trwa rezonans magnetyczny kręgosłupa?

To, ile trwa rezonans kręgosłupa zależy od tego, ile odcinków jest diagnozowanych. Jeśli jeden, badanie nie powinno zająć więcej niż 15-30 minut, jeśli wszystkie trzy, może potrwać około 1 godziny.

Nieco krócej obrazowany jest odcinek szyjny, który jest najmniejszy, dłużej – piersiowy i lędźwiowy. W tym czasie pacjent przebywa w ciasnej tubie, której sklepienie znajduje się blisko twarzy.

Kończyny oraz głowa są unieruchomione za pomocą specjalnych blokad, co może być źródłem znacznego dyskomfortu, zwłaszcza dla osób cierpiących na klaustrofobię.

To ważna informacja – pamiętając, jak długo trwa rezonans kręgosłupa, pacjenci zmagający się z tego typu problemami i nie będący w stanie wytrwać przez kilkadziesiąt minut w zamknięciu, mogą się zdecydować na przeprowadzenie badania w sedacji, czyli po podaniu silnego środka uspokajającego,  wyłączającego stany lękowe, a nawet ułatwiającego zaśnięcie.

Tego typu procedurę często stosuje się też u dzieci – po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, ile trwa badanie rezonansem kręgosłupa, rodzice często decydują się i wydają zgodę na sedację.

Reklama

Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego

Diagnostyce poddany może być każdy z odcinków kręgosłupa z osobna lub też wszystkie razem. O tym, jaki zakres jest niezbędny, decyduje lekarz kierujący na badanie, ewentualnie specjalista obsługujący aparaturę.

Często niezbędne jest zobrazowanie dwóch odcinków, jeśli podejrzewane zmiany występują na ich granicy, są bardzo rozległe, bądź też ich lokalizacja jest niepewna.

Bardzo częstym badaniem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. To właśnie ten odcinek najczęściej jest źródłem dolegliwości bólowych, co ma związek przede wszystkim z niewłaściwym trybem życia - wielogodzinnym przebywaniem w pozycji siedzącej (w dodatku często nieprawidłowej, niefizjologicznej), przy małej dawce aktywności fizycznej.

Efektem tego są różne choroby i wady, które diagnozuje się właśnie za pomocą MR. Rezonans odcinka lędźwiowego może potwierdzić lub wykluczyć takie problemy, jak:

 • zwyrodnienia kręgosłupa,
 • dyskopatia,
 • przepukliny,
 • przebyta w dzieciństwie choroba Scheuermanna,
 • zmiany nowotworowe.

Choć nie to jest celem badania, zdarza się, że rezonans kręgosłupa lędźwiowego wykrywa niepokojące zmiany dotyczące narządów wewnętrznych zlokalizowanych w jamie brzusznej – żołądka, jelit, wątroby, trzustki, nerek, układu rozrodczego, które mimochodem również są uwiecznione na zdjęciach.

Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego dostępne są w przeciągu kilku dni. Pacjent otrzymuje opis oraz obrazy zapisane w postaci elektronicznej (np. na dysku).

Reklama

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego

Najkrócej wykonywanym rezonansem kręgosłupa jest rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, który trwa 15-20 minut.

Co wykrywa badanie? Często są to różnego typu urazy mechaniczne lub powikłania po nich. Rezonans odcinka szyjnego pokazuje m.in. kręgozmyki (przesunięcia kręgów), naderwania więzadeł i wiele innych. Ten bowiem odcinek ma zdecydowanie największą ruchomość we wszystkich płaszczyznach (obrót, góra-dół, lewo-prawo), jednocześnie będąc nieznacznie tylko osłoniętym tkanką mięśniową.

Co jeszcze pokazuje rezonans kręgosłupa szyjnego? Między innymi zmiany zwyrodnieniowe, na które jest on bardzo podatny, a które są konsekwencją siedzącego trybu życia – problem ten dotyka w szczególności osoby wykonujące pracę przed monitorem komputera.

Reklama

Rezonans magnetyczny kręgosłupa piersiowego

Rezonans odcinka piersiowego pokazuje 12 kręgów zlokalizowanych w górnej części tułowia. To, co bardzo charakterystyczne na tej wysokości kręgosłupa to fakt, że  łączy się on z zaawansowaną konstrukcją kostną, jaką jest układ żeber, chroniących najważniejsze narządy ludzkiego organizmu, czyli płuca i serce.

Tutaj także znajdują się przyczepy wielu potężnych, grubych i długich mięśni. Z tego powodu wiele objawów, opisywanych jako ból kręgosłupa, w rzeczywistości ma charakter pośredni – powodowane są rzutowaniem dolegliwości z innych obszarów ciała.

Co może wykazać rezonans kręgosłupa piersiowego? Przepukliny, zwyrodnienia, ale też dolegliwości ze strony żeber i wyrostków stawowych. MRI kręgosłupa piersiowego obrazuje też nieprawidłowości dotyczące mięśni oraz różnego rodzaju tkanek miękkich, a nawet układu naczyniowego, pokarmowego, czy nerwowego (np. tętniak aorty czy guzy wątroby, żołądka, pęcherzyka żółciowego).

Z tego powodu warto wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa piersiowego pokazać także lekarzowi pierwszego kontaktu bądź specjaliście chorób wewnętrznych. 

Reklama

Przepuklina kręgosłupa a rezonans magnetyczny

Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie wykrywa rezonans magnetyczny, jest przepuklina kręgosłupa.

Jest ona diagnozowana u pacjentów skarżących się na dolegliwości bólowe, ale też u tych, którzy nie mają żadnych objawów. Przepuklina (zwana też dyskopatią) to wysunięcie tzw. jądra miażdżystego kręgu przez uszkodzony, pęknięty pierścień włóknisty.

Jest to powszechnie spotykana konsekwencja zmian zwyrodnieniowych, częsta zwłaszcza u osób po 60 roku życia, ale występująca też w znacznie młodszym wieku.

Przepuklina kręgosłupa może być bardzo uciążliwa, jeśli dysk uciska na sąsiadujące z nim struktury nerwowe. W większości przypadków najlepszą terapią jest odpoczynek, czyli znaczne ograniczenie wszelkiej aktywności i spędzanie czasu w pozycji leżącej na plecach z podkurczonymi nogami.

W ciągu kilku tygodni dolegliwości powinny zacząć samoistnie ustępować. Proces ten warto wesprzeć rehabilitacją w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Należy też pamiętać, że jeśli ból nie będzie przechodził, utrzymując się na poziomie utrudniającym codzienne funkcjonowanie, konieczne może być poddanie się operacji  przepukliny. Rezonans będzie należało wówczas wykonać ponownie.

Cena rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Cena rezonansu kręgosłupa jest wysoka. W zależności od miasta i konkretnej pracowni za obrazowanie jednego z trzech odcinków trzeba zapłacić w granicach 500-700 złotych. Do tego należy doliczyć 150-200 złotych, jeśli niezbędne jest podanie środka kontrastującego.

Pacjenci często pytają, ile kosztuje rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego, czy w przypadku rezonansu odcinka szyjnego cena może być niższa itd. W praktyce większość pracowni wycenia każde badanie identycznie.

Należy pamiętać, że do pełnej diagnostyki niezbędne może być wykonanie dwóch odcinków jednocześnie. To sprawia, że koszt rezonansu magnetycznego kręgosłupa rośnie, choć nie praktykuje się prostego sumowania cen. Z reguły w takiej sytuacji trzeba zapłacić około 700-1000 zł (plus ewentualny kontrast).

Jeśli natomiast jest wykonywany rezonans całego kręgosłupa, cena wzrasta do poziomu 900-1200 złotych, osiąga więc poziom diagnostyki MR full body (całego ciała).

Czy kosztów tych można uniknąć? Tak – istnieje możliwość wykonania badania z pełnym dofinansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie jest to jednak proste. Dlaczego?

Skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa

Darmowe badanie MRI kręgosłupa na NFZ można wykonać w wielu placówkach w Polsce, jednak w wielu przypadkach terminy są bardzo odległe, nawet za 7-8 miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza pracowni znajdujących się w szpitalach.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych, a zwłaszcza w kontekście podejrzenia poważnych chorób (np. nowotworów), to stracony czas dla pacjenta.

Dodatkowo należy pamiętać, że w takiej sytuacji na rezonans magnetyczny kręgosłupa potrzebne jest skierowanie. Kto może je wystawić? Tylko specjalista, m.in. chirurg, ortopeda czy neurolog. Uprawnień takich nie posiada lekarz pierwszego kontaktu.

Wiąże się to z dodatkowym kosztem (wizyta prywatna) lub czasem oczekiwania (kolejki do niektórych specjalistów przyjmujących na NFZ).

Czytaj również

Bibliografia

 • Marek Sąsiadek, Barbara Hendrich, Diagnostyka obrazowa kręgosłupa z uwzględnieniem nowych technik obrazowania, Polski Przegląd Neurologiczny 2010; 6 (1): 38–45.
 • Magdalena Zawadka, Adam Fijewski, Piotr Gawda, Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe, Geriatria, 2017; 11: 56-65.
 • I.I. Rabi, J.R. Zacharias, S. Millman, P. Kusch: A New Method of Measuring Nuclear Magnetic Moment. Physical Review 53, 318-318.
 • Krupski W., Majcher P., Fatyga M., Złomaniec J. Przestrzenne obrazowanie 3D TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego po operacyjnym leczeniu kręgozmyku L5-S1 spondylodezą tylno-boczną. Ortop. Traumatol. Rehabil. 2003; 5: 243–247.
 • Sartor K. Diagnostic and interventional neuroradiology. Thieme, Stuttgart– –New York 2002.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania obrazowe
Na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Sprawdź, ile trwa i jak się przygotować
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co wykrywa i ile trwa?
Czy bronchoskopia płuc jest badaniem inwazyjnym? Jak się przygotować?
Pacjent podczas bronchoskopii płuc
Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) - na czym polega i jak się przygotować? Wyniki
Ginekolog wykonuje kolposkopię
Podobne artykuły
Urządzenie do badania PET
Badanie PET - co to takiego i kiedy warto je wykonać?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Trzustka człowieka
Badanie trzustki - jakie i kiedy najlepiej wykonać?
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Mammografia - co to jest, ile trwa i kiedy robić? Przeciwwskazania
Zdjęcie pantomograficzne zębów
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne i punktowe - co to jest?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!