Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Badanie PET - co to takiego i kiedy warto je wykonać?

Badanie PET czyli pozytonowa tomografia emisyjna to nieinwazyjne badanie obrazowe przeprowadzane w celu m.in. wykrycia zmian nowotworowych, kontrolowania przebiegu leczenia nowotworowego oraz sprawdzenia, czy dochodzi do przerzutów lub wznowienia choroby. Badanie PET to obecnie najbardziej precyzyjny rodzaj badania diagnostycznego w kierunku wykrywania raka.
Urządzenie do badania PET
źrodło:123RF
W skrócie
  • Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystujące radioizotop krótkożyjący, podawany pacjentowi dożylnie.
  • Badanie PET to precyzyjne narzędzie diagnostyczne, służące do wykrywania chorób onkologicznych, kardiologicznych i neurologicznych. Pozwala ono m.in. na wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium rozwoju i monitorowanie efektów wdrożonej terapii.
  • Aby badanie PET było miarodajne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przed rozpoczęciem procedury pacjent musi m.in unikać wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu i kofeiny.
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega tomografia komputerowa?
Spis treści

Reklama

Badanie PET - co to jest i do czego służy?

PET (pozytonowa tomografia emisyjna) to nieinwazyjne badanie obrazowe, podczas którego dokładnie „prześwietlane” jest ciało pacjenta - właściwie komórka po komórce. Dzięki temu można wykryć ewentualne zmiany nowotworowe oraz stwierdzić, czy mają one charakter złośliwy czy łagodny.

Badanie PET obecnie uznawane jest za najbardziej precyzyjne, jeśli chodzi o wykrywalność nowotworów, ustalenie lokalizacji ognisk nowotworowych i przerzutów, kontrolę przeprowadzonej operacji chirurgicznej w ramach leczenia nowotworowego, skuteczność chemioterapii oraz ocenę stanu zdrowia pacjenta po zakończonej kuracji.

Odpowiadając na pytanie co to jest badanie PET przy użyciu medycznej terminologii, można powiedzieć, iż jest to analiza komórek pod względem ich metabolizmu. Pozwala to na wykrycie bardzo niewielkich zmian w ustroju - takich, które są jeszcze we wczesnym stadium. Badanie to jest bardzo przydatne głównie w onkologii, ale również w kardiologii i neurologii.

Reklama

Badanie PET - co można dzięki niemu wykryć?

Badanie PET w szczególności pozwala na rozpoznanie nowotworów płuca, szyi, głowy, przełyku, trzustki, tarczycy, piersi, a także czerniaka. Co jeszcze wykrywa to badanie? M.in. stopień zaawansowania zmiany, dokładną lokalizację guza oraz ewentualne wznowienie choroby nowotworowej. Dzięki badaniu PET lekarz może również stwierdzić, czy wprowadzone leczenie przynosi oczekiwane rezultaty. 

Jakie inne schorzenia, poza nowotworowymi, pomaga zdiagnozować to badanie? Choroby kardiologiczne (np. chorobę niedokrwienną serca), a także choroby neurologiczne (np. padaczkę oraz chorobę Alzheimera). Trzeba jednak podkreślić, iż PET nie jest badaniem profilaktycznym - nie wykonuje się go, aby sprawdzić, się czy coś niepokojącego może dziać z naszym organizmem.

Badanie PET - przygotowanie do badania

Niezmiernie ważne jest prawidłowe przygotowanie do badania PET. Aby wyniki pozytonowej tomografii emisyjnej nie zostały zafałszowane, na 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować z wysiłku fizycznego oraz picia alkoholu i kofeiny. Na 4 do 6 godzin przed badaniem nie powinno się niczego jeść - można, a wręcz powinno się pić niegazowaną wodę mineralną. Chodzi o to, by w organizmie spadł poziom insuliny i wychwyt glukozy w obrębie tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych i serca - dzięki temu poprawi się kontrast między tłem a ewentualnym nowotworem.

Wodę warto zabrać również na badanie - tuż przed nim należy się solidnie napić. Wodę trzeba pić także po wykonaniu badania PET - chodzi o to, by jak najszybciej wypłukać z organizmu przyjęty wcześniej izotop. 

Reklama

Badanie PET - czy istnieją przeciwwskazania i skutki uboczne?

Z badania PET nie powinny korzystać kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także osoby z niewyrównaną cukrzycą czy z wysokim poziomem glikemii. Wiele osób martwi się o skutki uboczne po badaniu PET. W związku z tym, że do jego przeprowadzenia wykorzystuje się promieniowanie jonizujące, trzeba liczyć się z wpływem tego rodzaju promieni na ludzki organizm. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że dawka promieniowania jest nieduża, a samo badanie PET może wręcz uratować nam życie.

Reklama

Badanie PET - jak przebiega?

Na czym polega badanie PET? Jego podstawę stanowi tzw. radioizotop krótkożyjący (okres półrozpadu wynosi w tym przypadku od kilku minut do kilku godzin) - najczęściej jest to radioizotop glukozy FDG. Podaje się go pacjentowi dożylnie. Substancja ta kumuluje się  w miejscach występowania komórek aktywnych metabolicznie. Co oznacza wzmożony metabolizm w badaniu PET? Otóż taką aktywność metaboliczną wykazują właśnie komórki nowotworowe - radioizotop będzie więc gromadził się w miejscach bytowania chorych tkanek. 

Po podaniu substancji pacjent przez godzinę musi przebywać (najlepiej leżeć) w zaciemnionym pomieszczeniu. W tym czasie nie wolno mu się poruszać, a nawet mówić czy żuć gumy. Następnie ciało pacjenta jest skanowane przez specjalny aparat. Pacjent leży płasko, nie porusza się, ręce ma ułożone za głową. Może jedynie oddychać i przełykać ślinę. Urządzenie przekazuje zebrane informacje do komputera, który emituje obraz uwidaczniający czy i które tkanki wykorzystują więcej glukozy.

Reklama

Badanie PET  - gdzie je zrobić? Ile kosztuje badanie PET?

Badanie PET nie jest badaniem ogólnodostępnym. Można je wykonać w kilku ośrodkach na terenie Polski, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Poznaniu, Wrocławiu i Olsztynie. Natomiast w Bydgoszczy dostępne jest badanie PET (MR), czyli bardzo nowoczesne, jeszcze dokładniejsze od PET, wykorzystujące do diagnostyki rezonans magnetyczny, zamiast tomografu komputerowego. Jednak, niestety nie znajdziemy go w koszyku usług gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile kosztuje badanie PET? Cena z kontrastem wynosi około 4700 zł (koszt zależy m.in. od renomy placówki, w której wykonujemy badanie, a także od rodzaju i rangi użytego sprzętu). Z kolei badanie PET bez kontrastu kosztuje nieco mniej, bo około 3500 zł. Istnieje szereg wskazań do badania PET-TK, które powodują, że koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie PET na NFZ dotyczy m.in. chłoniaka Hodgkina, raka jelita grubego, raka przełyku, pojedynczego guzka w płucu o średnicy powyżej 1 cm, a także wybranych chorób kardiologicznych i schorzeń układu nerwowego.

Czytaj również

Bibliografia

  • Hrynkiewicz A., Fizyczne metody diagnostyki medycznej i terapii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1, 2019.
  • Frączek M., Podstawy diagnostyki i terapii nowotworów, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała, 1, 2008.
  • Królicki L., Kunikowska J., Kobylecka M., Mączewska J., Fronczewska K., Znaczenie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w diagnostyce schorzeń onkologicznych, [w:] Podstawy onkologii klinicznej, pod red. Meder J., Warszawa 2011.
  • Chodorowska A., Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET), [w:] Farmacja polska, tom 66, nr 2, 2010.
  • Kobylecka M., Mazurek T., Królicki L., Ocena żywotności mięśnia sercowego w PET, [w:] Kardiologia po dyplomie, tom 8, nr 5, 2009.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania obrazowe
Mammografia - co to jest, ile trwa i kiedy robić? Przeciwwskazania
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) - na czym polega i jak się przygotować? Wyniki
Ginekolog wykonuje kolposkopię
RTG klatki piersiowej – jak wygląda i kiedy wykonać?
zdjęcie RTH klatki piersiowej
Podobne artykuły
Urządzenie do badania PET
Badanie PET - co to takiego i kiedy warto je wykonać?
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co wykrywa i ile trwa?
Na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Sprawdź, ile trwa i jak się przygotować
Pacjent podczas bronchoskopii płuc
Czy bronchoskopia płuc jest badaniem inwazyjnym? Jak się przygotować?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Zdjęcie pantomograficzne zębów
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne i punktowe - co to jest?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!