Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Ból brzucha ze stresu - jak się go pozbyć i gdzie boli? Poznaj sprawdzone metody

Ból brzucha ze stresu należy do zaburzeń czynnościowych. Stres wywołuje nieprawidłowe działanie jelit i wywołuje uczucie skręcania lub ucisku. Sprawdź, jakich objawów nie wolno lekceważyć.
Mężczyzna z bólem brzucha powstałym z wyniku stresu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Stres wywołuje wiele przykrych objawów. Jednym z nich jest ból brzucha, przypominający ucisk lub skręcanie w obrębie jelit i żołądka.
 • Ból brzucha ze stresu wynika także z zakłóconego procesu przesuwania pokarmu przez układ trawienny i doprowadzania do nadmiernego wydzielania kwasów żołądkowych.
 • Stresowy ból brzucha tworzy „błędne koło” bólu - stres napędza odczucia bólowe, a te z kolei napędzają następne sytuacje stresogenne.
Spis treści

Reklama

Skąd się bierze ból brzucha ze stresu i gdzie boli?

Stres jest naturalną reakcją organizmu na trudne sytuacje, które organizm odczytuje, jako zagrożenie lub presję. Jednym z częstych objawów stresu jest ból brzucha.

Ten rodzaj bólu należy do zaburzeń czynnościowych, które są ściśle powiązane z zaburzeniem funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ból brzucha ze stresu to odpowiedź układu trawiennego na problemy i zdenerwowanie.

Czemu boli brzuch od stresu? Stres pobudza jelita do intensywnej pracy i wywołuje silne skurcze żołądka.

W czasie zdenerwowania czy odczuwania strachu mózg zaczyna informować wszystkie tkanki i narządy o zagrożeniu. Wysyła takie informacje, aby zmobilizować organizm do walki. Jednym z odbiorców tych sygnałów jest żołądek. Podniesiony poziom adrenaliny powoduje wydzielanie większej ilości kwasów trawiennych i podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Dodatkowo wydzielany w trudnych sytuacjach kortyzol (hormon stresu) pobudza do działania wszystkie układy i powstaje połączenie na osi mózg-jelita.

Bóle brzucha ze stresu to nadaktywność mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. Takie silne i regularne skurcze mięśni odczuwamy, jako męczący i często trudny do wytrzymania ból w obrębie jamy brzusznej. Stres zaburza także perystaltykę jelit i tym samym utrudnia przesuwanie pokarmu przez układ trawienny, a to przyczynia się do dalszego wzrostu bólu.

Cały łańcuch takich zależności wyraźnie potwierdza, że istnieje silny związek pomiędzy stresem a bólem brzucha.

Często stres jest jedną z przyczyn powstania zespołu jelita drażliwego, który może być początkiem wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Stresowy ból brzucha wywołuje u wielu osób niepokój i obawę przed ewentualną chorobą. Taki kolejny niepokój jeszcze mocniej potęguje stres, a ten z kolei nasila bolesne skurcze. 

Gdzie boli brzuch ze stresu? Najczęściej jest zlokalizowany w śródbrzuszu, czyli w pobliżu jelit lub w nadbrzuszu, czyli w okolicach żołądka. Jak rozpoznać ból brzucha ze stresu? Ten charakterystyczny ból odczuwamy, jako skurcze bądź ugniatanie w żołądku. W niektórych przypadkach może także przypominać ściśnięcie żołądka.

Reklama

Jakie inne objawy daje ból brzucha ze stresu?

Ból brzucha od stresu jest jednym z objawów, ale osoby znajdujące się w stresującej sytuacji lub w stanie stałego napięcia emocjonalnego mogą dodatkowo odczuwać różne dolegliwości.

Innymi objawami bólu brzucha ze stresu są:

 • biegunka stresowa - zaburzone trawienie powoduje dłuższe zaleganie pokarmu w żołądku, które w wielu przypadkach jest przyczyną biegunki,
 • wzdęcia - na skutek stresu zaburza się perystaltyka jelit i dochodzi do zwolnionego przemieszczania się w mas kałowych i w konsekwencji dochodzi do zbyt silnej fermentacji. Zwiększona produkcja gazów w jelitach skutkuje wzdęciami i gazami,
 • wymioty - podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny w czasie stresu wpływa na układ nerwowy, wywołując skurcze żołądka. W konsekwencji następuje zwiększone wydzielanie soków żołądkowych i przyspieszenie trawienia, co doprowadza do nadmiernego opróżniania żołądka
 • ból głowy - stres objawia się także napięciowym bólem głowy, który jest skutkiem nadmiernego napięcia mięśni, wywołanego przez nagły skok adrenaliny,
 • zgaga - nadmierna produkcja kwasu żołądkowego doprowadza często do powstania zgagi, czyli uczucia palenia i pieczenia w przełyku i klatce piersiowej,
 • ból jelit - nadmierne napięcie mięśni gładkich w jamie brzusznej wywołane stresem odczuwane jest, jako silny skurcz lub kolka,
 • przyrost wagi - nadmiar kortyzolu, który gromadzi się w organizmie sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, głównie w obrębie brzucha.

Ból brzucha ze stresu u dzieci i w ciąży

Silne emocje wywołują stres i ból brzucha nie tylko u dorosłych, ale często taki objaw pojawia się u dzieci. Przeżycia dnia codziennego, napięcia w różnych sytuacjach (szczególnie nowych) są przyczyną bólów brzucha o różnym natężeniu i częstotliwości. W brzuchu znajduje się dużo komórek nerwowych i często pierwszym objawem zderzenia ze stresem jest jego bolesność.

U dziecka obok bólu brzucha ze stresu mogą pojawić się:

 • mdłości,
 • wymioty,
 • przyspieszony oddech,
 • duża potliwość,
 • brak apetytu,
 • nocne koszmary,
 • moczenie się w nocy.

Rodzice obserwując swoje dziecko mogą skojarzyć ból brzucha ze stresem. Przykładem jest powtarzający się ból przed wyjściem do przedszkola. To jasny sygnał, że pociecha stresuje się nowym otoczeniem, bądź doświadczyła w przedszkolu przykrości. Jeśli takie sytuacje powtarzają się warto skonsultować to z psychologiem, bo dziecko może przeżywać symptom napięcia psychicznego. Dzieci mają problemy ze skutecznym radzeniem sobie ze stresem. Bagatelizowanie nawracających bólów brzucha o tym podłożu może doprowadzić do wystąpienia zespołu jelita drażliwego.

Również stres u kobiet w ciąży może objawiać się bólami brzucha. Ciąża jest czasem niepewności przed nieznanym i oczekiwaniem na zupełnie nową sytuację. Zdenerwowanie w ciągu dnia może wywołać ból brzucha lub podbrzusza. Silny stres potrafi dość mocno podwyższyć poziom kortyzolu i tym samym spowodować silne skurcze mięśni o obrębie jamy brzusznej. Przewlekły stres prowadzi do niepotrzebnych powikłań.

Przyszła mama powinna zawsze pamiętać, iż musi reagować na każdą nieprawidłowość w ciąży. Bóle brzucha mogą mieć nie tylko podłoże psychogenne, ale także ginekologiczne. W wielu przypadkach taki ból może stanowić zagrożenie dla życia płodu lub mamy, a zatem nie wolno go lekceważyć. Każdy niepokojący objaw trzeba zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Reklama

Jak leczyć ból brzucha ze stresu?

Z bólem brzucha ze stresu możemy sobie poradzić, jeśli poznamy jego konkretną przyczynę, stosujemy terapię eliminującą powody stresu i włączymy wsparcie farmakologiczne, zalecone przez lekarza.

Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie stresu z życia, ale warto wypracować sobie techniki radzenia z trudnymi sytuacjami. W tym celu możemy skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Pozytywne rezultaty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, która pozwala rozpoznać przyczynę stresu i zmienić negatywne myśli. Ból brzucha w stresie wywołuje także dodatkowy niepokój i lęk o zdrowie, dlatego lekarze w niektórych przypadkach zalecają leki na uspokojenie.   

Jak leczyć ból brzucha ze stresu? Ból brzucha spowodowany stresem można leczyć, stosując środki o działaniu rozkurczowym. Zawierają one substancje, które minimalizują nieprawidłowe skurcze mięśni gładkich i normalizują perystaltykę jelit. Do takich substancji należy chlorowodorek drotaweryny, łagodzący tego typu dolegliwości czy symetykon, który zmniejsza nadmiar gazów w jelitach i żołądku. Niektórym osobom lekarze zalecają leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego.

Pamiętajmy - stresowy ból brzucha warto skonsultować z lekarzem, ponieważ długotrwały stan bólowy może doprowadzić do powikłań żołądkowo-jelitowych.

Reklama

Jak pozbyć się bólu brzucha ze stresu? Domowe sposoby

Jak pozbyć się bólu brzucha ze stresu domowymi metodami? Oto kilka propozycji:

 • zioła o charakterze uspokajającym, które zmniejszają negatywne skutki stresu. Do takich należy melisa, działająca wyciszająco i rozkurczowo w zaburzeniach jelit o podłożu emocjonalnym lub kozłek lekarski (popularna waleriana), która zmniejsza napięcie i działa lekko usypiająco,
 • techniki relaksacyjne, czyli ćwiczenia, które pomagają opanować emocje. Popularne są ćwiczenia oddechowe, polegające na wykonywaniu głębokich oddechów przeponowych. Oto schemat świadomego oddychania - maksymalny wdech, wstrzymanie oddechu na 2-3 sekundy, powolny wydech, trwający dwa razy dłużej niż wdech (10 powtórek). Techniką relaksacyjną jest także aromaterapia,
 • regularna aktywność fizyczna,
 • zwolnienie tempa życia,
 • regularny sen w odpowiednich warunkach (przewietrzony pokój, odłożenie telefonu)
 • uprawianie jogi,
 • kąpiele i masaże relaksacyjne,
 • odpowiednia dieta, lekkostrawna i beztłuszczowa, bogata w witaminy i minerały,
 • zrozumienie swoich emocji i zaakceptowanie sytuacji, na których nie mamy wpływu,
 • planowanie zajęć i nie odkładanie spraw „na ostatnią chwilę”,
 • wyciszenie podczas słuchania ulubionej muzyki.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Orzechowska, M. Talarowska, K. Zboralski i inni „Subiektywna ocena objawów i efektów leczenia oraz nasilenia poziomu stresu i lęku u pacjentów z wybranymi chorobami skóry i przewodu pokarmowego”, Psychiatria Polska 2013;47(2):225-237
 • A. Grygorczuk, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. St. Deresza w Choroszczy „Pojęcie stresu w medycynie i psychologii”, Psychiatria, Via Medica, tom 5, nr 3, 111-115, ISSN 1732-9841
 • M. Jankowska „Zarządzanie emocjami. Krok w stronę zdrowia psychicznego”, Ośrodek Rozwoju i Edukacji, Warszawa 2020, ISBN 978-83-66047-93-8
 • I. Heszen-Niejodek, Z.Ratajczak „Człowiek w sytuacji stresu. Problemy teoretyczne i metodologiczne”, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1996: 44-64. 24
 • K. Adrych, Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Gdański Uniwersytet Medyczny „Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych”, Varia Medica 2019 tom 3, nr 2, strony 89-95 Copyright © 2019, Via Medica, ISSN 2544-4212
 • N. Dobros „Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym”, Zakład Chemii Fizycznej, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Postępy Fitoterapii 2017; 18(3): 215-222
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stres
Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Objawy i skutki stresu
Kobieta w pracy z dużą dawką stresu
Stres egzaminem - czy można go nie odczuwać? Sposoby na to, jak sobie z nim radzić
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Trądzik ze stresu - czy może wystąpić i jak mu zapobiegać? Leczenie
Podobne artykuły
Kobieta wymiotująca z powodu dużego stresu
Wymioty ze stresu - co robić przy nudnościach i mdłościach?
Kobieta z bólem głowy powstałym wskutek napięcia nerwowego
Napięcie nerwowe. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - objawy, test i leczenie. Jakie są skutki długotrwałego stresu?
Kobieta odczuwająca skutki stresu oksydacyjnego
Stres oksydacyjny - co to jest i jak mu zapobiegać? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta z bólem głowy spowodowanym silnym stresem
Ból głowy ze stresu - w którym miejscu i jak się objawia?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial