To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?

Mdłości i wymioty są traktowane jako normalny objaw ciąży. Statystyki pokazują, że w pierwszym trymestrze ciąży z nudnościami zmaga się od 50 do 80% ciężarnych. Jednak lekarze coraz częściej podkreślają, że nie można ich bagatelizować. Nieleczone, nasilone i długo utrzymujące się wymioty w ciąży mogą być niebezpieczne dla zdrowia kobiet. Jak zatem radzić sobie z tym problemem? Warto zapytać lekarza o dostępne metody leczenia tych dolegliwości, bezpieczne i skuteczne od pierwszych dni ciąży.
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Kiedy się zaczynają i jak długo trwają mdłości w ciąży? 

Jaka jest przyczyna ciążowych mdłości? Wciąż nie do końca wiadomo, co jest ich bezpośrednią przyczyną. Przyjmuje się, że za występowanie nudności i wymiotów w ciąży jest odpowiedzialne bardzo duże stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czynniki dziedziczne (pojawianie się tych objawów u innych ciężarnych w rodzinie) i zwiększone stężenie estrogenu1,2.

Czy każda kobieta doświadcza porannych mdłości? Kiedy zaczynają się wymioty w ciąży? Czy występują one codziennie i kiedy mijają? I wreszcie: jak długo trwają mdłości w ciąży i kiedy się skończą? To częste pytania, które zadają sobie kobiety borykające się z tymi dokuczliwymi dolegliwościami.

Mdłości najczęściej występują między 4. a 9. tygodniem ciąży, a najsilniej dokuczają między 7. a 12. tygodniem3. Zazwyczaj utrzymują się do 13-14. tygodnia, czyli kończą się z początkiem drugiego trymestru. U niektórych kobiet mogą trwać dłużej, a około 13% ciężarnych zmaga się z nimi nawet powyżej 20. tygodnia. Mdłości w 2. trymestrze ciąży lub wymioty w 3. trymestrze? Tak, to możliwe. W niektórych przypadkach nudności i wymioty towarzyszą kobietom do samego porodu4.

To, czy i kiedy pojawią się mdłości w ciąży oraz jakie mają nasilenie, jest bardzo indywidualną kwestią. Jedne kobiety zmagają się z porannymi mdłościami, innym jest niedobrze wieczorem. U jednych nudności występują po posiłku, inne cierpią na czczo, co może doprowadzić nawet do wymiotowania żółcią. Jazda autem, intensywne zapachy i smaki nasilają te dokuczliwe dolegliwości, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Konsekwencje wymiotów w ciąży - o czym powinnaś wiedzieć? 

Panuje powszechne przekonanie, że mdłości w ciąży to normalny objaw i trzeba je po prostu „przetrwać”. Tymczasem te dokuczliwe objawy nie tylko obniżają jakość życia i wpływają na aktywność rodzinną i zawodową, ale kiedy wymioty przybierają postać niepowściągliwych mogą być niebezpieczne dla matki i rozwijającego się dziecka.

Dobre samopoczucie w ciąży to nie przywilej. Każda kobieta od samego początku ciąży powinna czuć się dobrze i czerpać radość ze swojego stanu. Nudności i wymioty potrafią skutecznie odebrać radość z oczekiwania na nowego członka rodziny. Stan fizyczny kobiety ciężarnej ma odbicie w jej psychice. Męczące mdłości i wymioty prowadzą do znacznego obniżenia nastroju, pojawienia się zniechęcenia i zmęczenia. Kobieta zamyka się w domu, izolując się od bliskich i przyjaciół. Krępujące i trudne do przewidzenia, nagle pojawiające się mdłości sprawiają, że rezygnuje ze spotkań i ogranicza aktywność zawodową. Ten dokuczliwy objaw rodzi lęk o zdrowie swoje i rozwijającego się dziecka. Co więcej, takie przykre doświadczenia mogą istotnie wpłynąć na decyzję o zajściu w kolejną ciążę5,6.

Częste i przedłużające się wymioty w ciąży mogą skutkować odwodnieniem, utratą masy ciała i problemami trawiennymi. Co więcej, powtarzające się wymioty utrudniają dostarczenie i wchłanianie witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych, tak ważnych szczególnie w początkowym okresie ciąży. Nieleczone, długo utrzymujące się nudności i wymioty mogą postępować i rozwinąć się w tzw. niepowściągliwe wymioty, których leczenie jest znacznie trudniejsze i w niektórych przypadkach może wymagać hospitalizacji2. Mogą przyczynić się do wystąpienia niedożywienia i niskiej masy urodzeniowej dziecka.7

Niepowściągliwe wymioty w ciąży 

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (hyperemesis gravidarum, HEG) definiuje się jako ciężkie i uporczywe wymioty, często wiążące się z utratą masy ciała, odwodnieniem, zaburzeniami gospodarki elektrolitowej i metabolicznymi.

Nie do końca znane są jej przyczyny. Podejrzewa się, że duże znaczenie mają tu zmiany hormonalne, stany psychologiczne i przystosowanie ewolucyjne. Zwiększone ryzyko występowania HEG występuje u kobiet z dziedziczną skłonnością do tej dolegliwości, z chorobą lokomocyjną lub cierpiących na migrenę, a także w sytuacji, gdy płód jest płci żeńskiej. Wśród czynników ryzyka pojawienia się HEG wymienia się: nadczynność tarczycy, choroby psychiczne, cukrzycę, astmę oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe8.

Reklama

Jak zapobiec lub ograniczyć wymioty w ciąży?  

Jak złagodzić te nieprzyjemne objawy? Wśród domowych sposobów na mdłości w ciąży wymienia się ograniczenie spożycia pokarmów o intensywnym smaku i zapachu, właściwe nawadnianie organizmu, jedzenie małych porcji oraz wspomaganie się naparami z imbiru, rumianku lub liści malin. Na nudności pomocne są także cytryny i migdały. Te naturalne metody u niektórych kobiet sprawdzają się, u innych okazują się nieskuteczne.

Zmagając się z jakąkolwiek dolegliwością w ciąży (nawet taką jak niewielkie mdłości i wymioty), należy bezwzględnie poinformować o niej swojego lekarza prowadzącego ciążę. To co może z pozoru wydawać się błahostką, w rezultacie może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Obecnie na rynku są już dostępne bezpieczne sposoby leczenia nudności i wymiotów, możliwe do zastosowania od pierwszego trymestru. Lekarz po zapoznaniu się z dolegliwościami, może zalecić skuteczne leczenie, które pozwoli cieszyć się ciążą i radośnie oczekiwać na nowego członka rodziny.

Bibliografia

  • Bustos M., Venkataramanan, R., Caritis S., Nausea and Vomiting of pregnancy – What’s New? Autonomic Neuroscience 2017;202:62-72.
  • ACOG Practice Bulletin No. 189: Nausea and Vomiting of Pregnancy. Obstetrics & Gynecology 2018; 131:e15-e30.
  • Association of Professors of Gynecology and Obstetrics, Continuing Series on Women’s Health Education. Nausea and vomiting of pregnancy. 2018.
  • Matthews A., Haas D.M., O’Mathúna D.P., Dowswell T., Interventions for nausea and vomiting in early pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 9. Art. No.: CD007575. DOI: 10.1002/14651858. CD007575.pub4.
  • Attard C.L. i wsp., The burden of illness of severe nausea and vomiting of pregnancy in the United States. Am J Obstet Gynecol. 2002; 186:S220-S227.
  • Heitmann K. i wsp., The burden of nausea and vomiting during pregnancy: severe impacts on quality of life, daily life functioning and willingness to become pregnant again – results from a cross-sectional study. BMC Pregnancy and Childbirth 2017; 17:1-12.
  • Nudności i wymioty w ciąży? Nie musisz ich znosić, https://zdrowie.pap.pl/rodzice/nudnosci-i-wymioty-w-ciazy-nie-musisz-ich-znosic, dostęp 24.02.2023.
  • Unzila A. Nayeri MD, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku. Ginekologia po dyplomie 2012.09:61-68.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!