Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból stawów w nocy - biodrowego, skokowego. Przyczyny

Ból stawów w nocy może wystąpić w wyniku przeciążenia. Jeśli jednak pojawia się regularnie, nie ustępuje i nie daje spać, to znak, że organizm może być atakowany przez groźną chorobę, w wyniku której doszło do stanu zapalnego oraz degradacji chrząstki stawowej.
Ból stawów w nocy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ból stawów w nocy

Ból stawów w nocy, w trakcie spoczynku, jest niepokojącym symptomem, który może świadczyć o rozwoju wielu poważnych schorzeń. Jeśli pojawia się częściej niż incydentalnie i bez wyraźnej przyczyny (na przykład zbyt intensywny trening, długi marsz, podnoszenie znacznych obciążeń poprzedniego dnia), stanowi wystarczające wskazanie do umówienia wizyty lekarskiej, a w razie konieczności – wykonania badań diagnostycznych.

Tym bardziej, jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

 • Sztywnienie stawów po nocy, problemy ze wstaniem z łóżka;
 • Wyraźnie słyszalne trzaski i zgrzyty dobiegające ze stawów;
 • Obrzęk, zaczerwienienie, miejscowe podwyższenie ciepłoty ciała.

Specjalistą, do którego należy się udać w pierwszej kolejności, jest ortopeda lub reumatolog. W zależności od ustalonych przyczyn, zapewne jeden z nich będzie prowadzić dalsze leczenie, niewykluczone że przy współudziale fizjoterapeuty.

Przyczyny bólu stawów w nocy

Przyczyny bólu stawów w nocy są zróżnicowane. W wielu przypadkach wyjaśnieniem jest zwykłe przeciążenie. Podłoże tego typu dolegliwości może jednak być znacznie poważniejsze. Wśród potencjalnych czynników etiologicznych wymienić można takie schorzenia i zaburzenia, jak między innymi:

Są to bardzo poważne problemy zdrowotne. Konsekwencją wielu tego typu chorób jest postępująca utrata sprawności, aż do całkowitego kalectwa.

Reklama

Z czego się biorą bóle stawów nasilające się w nocy?

Dysfunkcje stawów mogą mieć podłoże mechaniczne lub zapalne (czynniki te często ze sobą także współwystępują). Jeśli nie liczyć incydentalnych urazów i przeciążeń, bóle stawów nasilające się w nocy zazwyczaj występują w tych schorzeniach, w przebiegu których występują mechanizmy zapalne.

Przykładem jest choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS). Początkowo pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe wyłącznie w czasie ruchu, a w szczególności rozpoczynając daną aktywność fizyczną.

W kolejnych jednak stadiach choroby, ból zaczyna towarzyszyć im w sposób stały, na pewnym etapie nasilając się także w czasie spoczynku, w nocy. Jego natężenie może być tak duże, że powodować będzie wybudzanie się ze snu, a nawet bezsenność.

W początkach choroby kluczową rolę odgrywają urazy i mikrourazy powodujące uszkodzenie chrząstki stawowej. Później jednak poddane mechanicznej stymulacji komórki tkanki chrzęstnej stawów (chondrocyty), zaczynają produkować cytokiny prozapalne, takie jak interleukina-1 oraz czynnik martwicy nowotworu alfa.

Uruchamia to dalszy łańcuch zaburzeń i dysfunkcji, powodujący nasilanie się dolegliwości bólowych w spoczynku, a także narastanie zmian zwyrodnieniowych usztywniających staw.

Ból stawu biodrowego w nocy

Ból stawu biodrowego w nocy z dużym prawdopodobieństwem wskazuje właśnie na rozwój ChZS, zwłaszcza w przypadku osób:

 • po 50 roku życia,
 • płci żeńskiej,
 • z nadwagą lub otyłością.

Należy zwrócić uwagę, że staw biodrowy jest jednym z tych, które w największym stopniu odpowiadają za mobilność ludzkiego ciała, a przy tym przenoszą duże obciążenia związane z jego ciężarem. Jest to powodem licznych i systematycznych mikrouszkodzeń tkanki chrzęstnej stawów.

Z tego samego powodu na rozwój choroby zwyrodnieniowej wskazywać będzie nocny ból stawu skokowego lub kolanowego.

Rozpoznanie jest tym bardziej prawdopodobne, jeśli objawy występują symetrycznie, w obu kończynach. Zużycie chrząstki stawowe zazwyczaj bowiem jest równomierne lub na zbliżonym poziomie, chyba że jego powodem jest jednostronny uraz, zabieg chirurgiczny lub powodująca asymetrię ciała wada anatomiczna.

Reklama

Ból stawu barkowego w nocy

Ból stawu barkowego w nocy także może być konsekwencją choroby zwyrodnieniowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów, ale częściej występuje w przebiegu innych schorzeń. Wymienić w tym kontekście można między innymi:

 • uszkodzenie stożka rotatorów – bardzo często powoduje ból barku w nocy. Przyczyną jest zwyrodnienie mięśni oraz ścięgien obręczy barkowej;
 • zespół ciasnoty podbarkowej  - jedna z konsekwencji urazu stożka rotatorów. Bolesność powodowana jest uciskiem na kaletkę podbarkową;
 • zapalenie kaletki podbarkowej, zbudowanej z tkanki łącznej struktury ograniczającej tarcie między stożkiem rotatorów, a wyrostkiem barkowym;
 • zespół zamrożonego barku, najczęściej stanowiący pokłosie zapalenia kaletki. Istotą schorzenia jest zmniejszenie przestrzeni między powierzchniami stawowymi, co wydatnie ogranicza zakres ruchu.

Zdarza się też, że w barku odczuwany jest tzw. ból rzutowany, będący wynikiem schorzeń trawiących zupełnie inne struktury. W ten sposób objawia się między innymi zawał serca, zwyrodnienie kręgosłupa na odcinku szyjnym, różnego typu neuralgie, a także nowotwory płuc.

Czytaj również

Bibliografia

 • Wojciech Romanowski, Agata Zdanowska, Mateusz Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne 2016, tom 2, nr 2
 • Agnieszka Jasik, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011
 • Grzegorz Lemiesz, Kamil Iwańczyk, Mateusz Dąbrowski, Najczęstsze dolegliwości bólowe kompleksu łopatkowo-ramiennego, Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Boląca lewa ręka
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Boląca pięta
Przeczytaj artykuł
Ból pod kolanem - z tyłu, z przodu, z boku. Co oznacza?
Uraz stawu kolanowego
Podobne artykuły
Kolano skoczka u koszykarza
Kolano skoczka - ćwiczenia i leczenie. Jak się objawia?
Blizna po endoprotezie kolana
Endoproteza kolana (stawu kolanowego) - operacja i rehabilitacja
Zmiany na palcach dłoni
Guzki Heberdena - co stosować? Maść, zioła czy dieta
Kwas moczowy - czy powinniśmy się go bać?
Kwas moczowy - jak obniżyć podwyższony? Norma
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!