Najzdrowsze miejsce w internecie

Jak pozbyć się bólu śródstopia? Przegląd bólu śródstopia

Ból śródstopia może mieć wiele przyczyn - od błahych, takich jak chodzenie w za małym obuwiu, aż po reumatoidalne zapalenie stawów, które jest chorobą przewlekłą, ogólnoustrojową.
Ból w stopie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból śródstopia może świadczyć zarówno o schorzeniach, chorobach i urazach dotyczących samych stóp (skręcenia, złamania), jak i stanowić manifestację problemów o charakterze ogólnym (dna moczanowa, RZS, ŁZS).
 • W domowych warunkach remedium na ból śródstopia mogą być masaże, zimne okłady, oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • By zapobiegać bólowi śródstopia z przeciążenia należy dbać o odpowiednią intensywność aktywności fizycznej, unikać zbyt długiego stania, nosić płaskie obuwie w odpowiednim rozmiarze.
SPRAWDŹ TEŻ: Kości śródstopia – anatomia. Ból przy złamaniu i pęknięciu
Spis treści

Ból śródstopia może stanowić efekt źle dobranego obuwia, urazu, zmian lub deformacji w obrębie samej stopy. Może też być objawem choroby ogólnoustrojowej. Ból śródstopia może dotknąć osoby uprawiające sport np. biegające po twardej powierzchni, ale też osoby mało aktywne fizycznie np. otyłe lub wykonujące pracę stojącą. 

Konkretną przyczynę należy zdiagnozować poprzez obserwowanie objawów towarzyszących oraz wykonanie odpowiednich badań.

Jak objawia się ból śródstopia?

Ból śródstopia przy chodzeniu pojawia się w przedniej części stopy, od strony podeszwowej lub grzbietowej. Co ciekawe, szczególnie narażone na dolegliwości bólowe ze strony śródstopia są kobiety po 30. roku życia. W dużej części jest to z pewnością związane z kulturą noszenia przez panie butów na wysokich obcasach.

Podczas diagnozowania bólu śródstopia należy zwrócić uwagę na jego intensywność, okoliczności pojawienia się oraz towarzyszące dolegliwości. W zależności od charakteru czynniki te wskazywać mogą na różne podłoże bólu stopy, np.:

 • nagły, intensywny ból śródstopia od zewnątrz oraz strony grzbietowej towarzyszy często skręceniu kości śródstopia, złamaniu stępu, stłuczeniu IV i V palca. Przy podobnej diagnozie odnotowuje się również opuchliznę, bolesność oraz podwyższoną ciepłotę ciała w miejscu urazu;
 • przewlekły i rwący ból śródstopia może wskazywać na przemęczenie lub przeforsowanie;
 • dolegliwości po bieganiu lub długim chodzeniu na obcasach są najczęściej spowodowane nienaturalnym ustawieniem stopy i zbyt intensywnym napięciem podudzia oraz przeniesieniem ciężaru na śródstopie;
 • ból w stopie środkowej rano często towarzyszy ciężarnym, które zmagają się z obrzękami i zatrzymywaniem wody w organizmie.

Najczęstsze przyczyny bólu śródstopia od dołu

Nie zawsze udaje się od razu zróżnicować ból stopy i wskazać charakterystyczne objawy mu towarzyszące. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywołać ból śródstopia, dając przy tym zbliżone odczucia. Może to być:

 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • aktywność fizyczna, zwłaszcza bieganie, w źle dobranych butach,
 • deformacje stopy takie jak haluksy, koślawy paluch, płaskostopie,
 • nadwaga lub ciąża.

Innymi przyczynami, niedotyczącymi urazów stóp, są choroby stawów, które mogą zaatakować stawy śródstopia np.

 •  reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - zapalna choroba stawów, która najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 40-50 rokiem życia,
 •  łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) - przewlekła choroba z pogranicza dermatologii i reumatologii, która dotyczy osób chorujących na łuszczycę (zmiany skórne poprzedzają zwykle problemy ze stawami),
 •  dna moczanowa - dna moczanowa, czyli zaburzenia przemiany kwasu moczowego, powoduje odkładanie się jego kryształków w okolicach stawów śródstopno-paliczkowych, co wywołuje ból.

Istnieje więcej problemów, które mogą powodować ból śródstopia. Przyczyny szukać można również wśród komplikacji neurologicznych takich, jak ucisk nerwów (tzw. neuralgia); metatarsalgia Mortona, czyli zespół bólowy śródstopia będący efektem podrażnienie nerwu podeszwowego przez więzadło. Jest on efektem noszenia niewygodnego obuwia lub przeciążenia stopy.

Ból w śródstopiu może wystąpić także na skutek rwy kulszowej, którą wywołuje przepuklina krążka międzykręgowego. Ucisk na nerw w części lędźwiowej kręgosłupa promieniuje przez całą długość nogi w tylnej części aż do stopy.

Najpopularniejszą, bardzo powszechną przyczyną dolegliwości bólowych śródstopia od dołu jest płaskostopie. Szacuje się, że dotyczy ono nawet 40% społeczeństwa.

Ból śródstopia od góry — przyczyny

Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych odczuwanych w górnej części śródstopia są zbyt ciasne buty. Problemem może być ich sznurowanie lub specyficzny kształt. Ucisk prowadzący finalnie do bólu mogą wywoływać zwłaszcza buty z wąskimi czubkami. Również złamania, stłuczenia i skręcenia w obrębie śródstopia potrafią manifestować się opuchlizną i bólem w wierzchniej części śródstopia.

zdrowie
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Przeczytaj artykuł

Jak pozbyć się bólu śródstopia?

Przy pierwszych dolegliwościach bólowych ze strony śródstopia warto zastosować leczenie miejscowe, domowymi metodami. Zaliczają się do nich:

 • zimne okłady i odpoczywanie z nogą uniesioną do góry;
 • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), także w formie maści;
 • stosowanie wkładek odciążających i ułatwiających poruszanie się;
 • masaże stóp - dobrym pomysłem jest rozmasowywanie śródstopia po wysiłku fizycznym, długich spacerach lub przeciągającym się staniu przy pomocy twardej piłki;
 • ograniczenie aktywności;
 • noszenie wyłącznie wygodnych, płaskich butów o grubszej podeszwie.

W przypadku, gdy ból utrzymuje się, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Może on skierować osobę z podobnymi dolegliwościami na RTG lub zlecić wykonanie odpowiednich badań krwi. Poza leczeniem farmakologicznym konieczna może okazać się rehabilitacja, noszenie wkładek ortopedycznych, a także dieta odchudzająca.

Jeśli ból stopy jest wynikiem choroby stawów np. RZS, czy dny moczanowej, trzeba  zgłosić się do reumatologa, który przeprowadzi dokładne badania i rozpocznie specjalistyczne leczenie m.in. sterydami i lekami modyfikującymi przebieg choroby. 

W przypadku, gdy ból śródstopia jest wynikiem ucisku na nerw, należy zgłosić się do neurologa. Oprócz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych lekarz skieruje pacjenta na rehabilitację m.in. krioterapię, ultradźwięki, laser.

Czytaj również

Bibliografia

 • Skorupińska A., Kostorz K., Bojarska-Hurnik S., Rehabilitacja pacjentów po złamaniu V kości śródstopia [w:]
 • Prusinowska A., Michalak C., Lisowska B., Deformacje stóp w reumatoidalnym zapaleniu stawów–leczenie operacyjne i rehabilitacja,
 • Wawrzyniak A, Romanowski L, Najczęstsze neuropatie uciskowe w obrębie kończyny dolnej, https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/najczestsze-neuropatie-uciskowe-w-obrebie-konczyny-dolnej
 • Cudejko T., Bieganie minimalistyczne–mit czy faktyczne korzyści dla układu ruchu?, https://akademiatriathlonu.pl/bieganie-minimalistyczne-mit-czy-faktyczne-korzysci-dla-ukladu-ruchu/
 • Łastowiecka-Moras E., Zagrożenia dla zdrowia w pracy sprzedawcy w handlu detalicznym, Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka, 2018
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach? Przyczyny, leczenie
Kobieta wkładająca stopy do wody
Przeczytaj artykuł
Swędzenie nóg - przyczyny. Co oznacza i jak leczyć?
Kobietę swędzą nogi
Przeczytaj artykuł
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Bandażowanie nogi z problemem mrowienia
Podobne artykuły
Opuchnięte kostki - przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka
Płaskostopie (platfus) - ból stóp. Ćwiczenia na płaskostopie
Ketoprofen - działanie i dawkowanie. Na co pomaga?
Recenzja kremu do stóp z Colostrum Genactiv

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda
Sonda redakcyjna
Jak wzmacniasz włosy i paznokcie?