Ból śródstopia - przyczyny i leczenie

Ból śródstopia może mieć wiele przyczyn - od błahych, takich jak chodzenie w za małym obuwiu, aż po reumatoidalne zapalenie stawów, które jest chorobą przewlekłą, ogólnoustrojową.
Ból w stopie
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból śródstopia może dotknąć osoby uprawiające sport np. biegające po twardej powierzchni, ale też osoby mało aktywne fizycznie np. otyłe lub wykonujące pracę stojącą. Szczególnie narażone są kobiety w wieku od 30 do 80 lat. Ból w śródstopiu przy chodzeniu pojawia się w przedniej części stopy, od strony podeszwowej i grzbietowej. W stopie rozwija się proces zapalny, który z czasem obejmuje ścięgna i mięśnie.

Ból śródstopia - przyczyny

Jest wiele przyczyn, które mogą wywołać ból śródstopia. Może to być:

 • intensywny wysiłek fizyczny
 • bieganie w źle dobranych butach
 • deformacje stopy takie jak haluksy, koślawy paluch, płaskostopie.
 • Ważnym czynnikiem wywołującym ból w śródstopiu jest nadwaga lub ciąża.

Innymi przyczynami, niedotyczącymi urazów stóp, są choroby stawów, które mogą zaatakować stawy śródstopia np.

O ile te dwie pierwsze choroby dotykają różnych stawów i prawdopodobieństwo zaatakowania stawów śródstopia jest takie samo, jak innych, to dna moczanowa często zaczyna się właśnie od bólu stopy. Jak rozpoznać dnę moczanową?

Dna moczanowa jest chorobą, podczas której w organizmie wytwarza się nadmiar kwasu moczowego. Kwas ulega krystalizacji i odkłada się w stawach, zwłaszcza w stawie śródstopno-paliczkowym palucha. Przy tych chorobach, oprócz silnego bólu, pojawia się, obrzęk stopy.

 • Ból śródstopia może mieć podłoże neurologiczne i być wynikiem ucisku nerwów (tzw. neuralgia). Przyczyną może być metatarsalgia Mortona, czyli zespół bólowy śródstopia będący efektem podrażnienie nerwu podeszwowego przez więzadło. Jest to efekt noszenia niewygodnego obuwia lub przeciążenia stopy.
 • Ból w śródstopiu może wystąpić także na skutek rwy kulszowej, którą wywołuje przepuklina krążka międzykręgowego. Ucisk na nerw w części lędźwiowej kręgosłupa promieniuje przez całą długość nogi w tylnej części aż do stopy.

Ból śródstopia – leczenie

Leczenie bólu śródstopia zależy od przyczyny. Jeśli spowodowany jest urazami, czy przetrenowaniem, należy zastosować:

 •  zimne okłady i odpoczywać z nogą uniesioną do góry.
 • Można przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
 • Ważne jest dopasowanie odpowiedniego obuwia i noszenie wkładek ortopedycznych do butów, jeśli ból jest wynikiem deformacji stopy.
 • Kobiety powinny zrezygnować z wysokich obcasów na rzecz płaskich, wygodnych butów.

Jeśli ból stopy jest wynikiem choroby stawów np. RZS, czy dny moczanowej, trzeba:

 •  zgłosić się do reumatologa, który przeprowadzi dokładne badania i rozpocznie specjalistyczne leczenie m.in. sterydami i lekami modyfikującymi przebieg choroby. 

W przypadku, gdy ból śródstopia jest wynikiem ucisku na nerw, należy:

 •  zgłosić się do neurologa. Oprócz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, lekarz skieruje pacjenta na rehabilitację m.in. krioterapię, ultradźwięki, laser.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 104)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!