
Spis treści
- Z czego wynika ból żeber w ciąży?
- Ból żeber przy dotyku i oddychaniu
- Skąd bierze się ból żeber przy kaszlu?
- Ból żeber po lewej stronie
- Ból żeber po prawej stronie
Żebra to chrzęstno-kostna część układu kostnego. Ich zadaniem jest ochrona organów wewnętrznych znajdujących się w klatce piersiowej – głównie płuc i serca. Występujący ból żeber jest sygnałem o nieprawidłowościach związanych z narządami wewnętrznymi lub samymi żebrami.
Z czego wynika ból żeber w ciąży?
Ból żeber w ciąży wynika z rozciągania macicy i wzrostu płodu. Pojawia się zazwyczaj w drugim trymestrze, choć może wystąpić wcześniej. Charakterystyczny jest dyskomfort w dole żeber, który doskwiera najczęściej przy długim siedzeniu w jednej pozycji. Ze względu na to, że początkowo dziecko ma dużo miejsca, może się układać w dowolny sposób, niestety nie zawsze komfortowy dla mamy. Dolegliwości ustępują zazwyczaj około 3 trymestru, gdy macica się obniża, a malec nie ma już tyle miejsca do zmian pozycji.
Ważne jest żeby obserwować organizm i rozróżniać kiedy dolegliwość wywołana jest naturalnymi przyczynami, a kiedy powodują ją stany chorobowe. W przypadku zmian charakteru bólu lub jego nasilaniu niezbędna jest konsultacja lekarska.
Ból żeber przy dotyku i oddychaniu
Ból żeber przy ucisku najczęściej świadczy o ich złamaniu lub pęknięciu, szczególnie gdy towarzyszy mu ograniczona ruchliwość. Pojawia się wtedy również dyskomfort przy oddychaniu, a szczególnie przy kaszlu.
Do złamania dochodzi na skutek urazu. Niezbędne jest wtedy RTG klatki piersiowej, które wskazuje na rozległość uszkodzenia. Jest to bardzo ważne, gdyż odłamki mogą uszkadzać płuca.
W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Jednak najczęściej leczenie polega na noszeniu specjalnej opaski uciskowej i przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Niekiedy konieczna jest rehabilitacja.
Skąd bierze się ból żeber przy kaszlu?
Ból żeber przy kaszlu może być związany z ich złamaniem lub pęknięciem. Jednak jeśli nie doszło do żadnego urazu to przyczyn można upatrywać w:
- nerwobólach międzyżebrowych,
- chorobach płuc – stanach zapalnych, a także nowotworach.
W obu przypadkach niezbędna jest właściwa diagnostyka. Specjalista rozpoczyna od wywiadu i badania palpacyjnego. Następnie niezbędnym elementem są badania obrazowe – RTG, USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Na tej podstawie lekarz decyduje
o odpowiednim leczeniu.
Ból żeber po lewej stronie
Ból żeber po jednej stronie zazwyczaj jest spowodowany dolegliwościami związanymi z narządami, które znajdują się pod nimi. Ból żeber po lewej stronie może mieć następujące przyczyny:
- nieprawidłowości związane z sercem– promieniujący dyskomfort od serca może świadczyć o zawale. Jeśli dodatkowo występują wymioty, nudności, utrata przytomności to należy jak najszybciej wezwać karetkę,
- stany zapalne trzustki– objawiają się silnym i uporczywym bólem, wzdęciami, nudnościami i wymiotami,
- dysfunkcje śledziony– oprócz dolegliwości bólowych pojawia się także uczucie pełności, a śledziona jest wyczuwalna dotykiem,
- choroby jelit- dolegliwości zależne są od schorzenia;
- wrzody żołądka– ból nasila się po jedzeniu, a dodatkowo występują odbijanie, mdłości, zgaga i wymioty.
Należy pamiętać, że objaw może promieniować i dawać złudne wrażenie innej lokalizacji. Bez względu na umiejscowienie bólu niezbędne jest poznanie jego źródła i przyczyny. W takim przypadku trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu
i badania przedmiotowego skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Ból żeber po prawej stronie
Ból żeber po prawej stronie podobnie jak po lewej wywołany jest przez nieprawidłowości w narządach znajdujących się po prawej stronie. Może zatem świadczyć o:
- kamicy żółciowej– nagły, tępy ból w prawym podżebrzu, który może promieniować na inne narządy,
- zapaleniu wątroby– szczególnie gdy występują dodatkowo wymioty, gorączka
i znaczne osłabienie, - marskości wątroby– choć sama wątroba nie boli, jej powiększanie powoduje rozciąganie unerwionej błony surowiczej. Bólowi towarzyszą również nudności, utrata apetytu, utrata wagi, ginekomastia,
- nieprawidłowościach jelitowych– dolegliwości zależne są od schorzenia.
Tak jak w przypadku bólu żeber z lewej strony niezbędna jest odpowiednia diagnostyka
i ewentualne leczenie. Nie wolno lekceważyć tych dolegliwości, gdyż mogą zwiastować poważne stany chorobowe.
Czytaj także: Zdrowe jelita - jak dbać o florę bakteryjną jelit?
Oceń artykuł
(liczba ocen 16)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!