To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?

Ból żeber może wskazywać na nieprawidłowości związane ze stanem narządów wewnętrznych, a nawet samych żeber. Poznaj najczęstsze przyczyny tej dolegliwości. Jakie badania warto wykonać i kiedy je zrobić?
Mężczyznę bolą żebra
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból żeber może występować w ciąży. Zwykle pojawia się w drugim trymestrze jako reakcja organizmu matki na rozciąganie macicy oraz ruchy płodu.
 • Ból żeber to częsty objaw ich stłuczenia czy złamania.
 • Bolące żebra mogą świadczyć o różnych chorobach, np. układu pokarmowego, problemach z kręgosłupem. Ból żeber czasem jest wywołany zbyt intensywnym kaszlem.
SPRAWDŹ TEŻ: Żebra - anatomia, budowa. Ile żeber ma człowiek?
Spis treści

Reklama

Ból żeber przy dotyku

Jeżeli zauważysz u siebie lub innej osoby ból żeber przy dotykaniu, najprawdopodobniej doszło do złamania lub pęknięcia w tym obszarze. Zazwyczaj przyczyną jest uraz, np. upadek czy uderzenie. O złamaniu albo pęknięciu świadczy również pojawiający się wówczas dyskomfort przy oddychaniu, a zwłaszcza przy kaszlu.

Aby jednoznacznie określić, czego objawem są bolące żebra przy dotyku, niezbędne jest wykonanie RTG klatki piersiowej. Na podstawie tego badania lekarz może ocenić rozległość uszkodzenia. Nie należy zwlekać z diagnostyką, ponieważ odłamki uszkodzonego żebra mogą uszkodzić płuca.

W wielu przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna, ale najczęstsza forma leczenia to noszenie opaski uciskowej, przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Czasem trzeba również wdrożyć rehabilitację.

Należy pamiętać, że ból lewego żebra przy dotyku może wskazywać też na różne choroby. Ta dolegliwość pojawiająca w okolicy podżebrowej ma wiele przyczyn. Są to m.in.:

 • kłopoty z trzustką – np. stany zapalne trzustki objawiające się dodatkowo wzdęciami, nudnościami czy wymiotami;
 • półpasiec – ból może nie tylko pojawiać się po lewej stronie, ale również promieniować do kręgosłupa;
 • zapalenie opłucnej – to powikłanie po zapaleniu płuc, które może objawiać się bólem żeber;
 • neuralgie – inaczej nerwoból międzyżebrowy będący konsekwencją nieprawidłowej reakcji zlokalizowanych między żebrami nerwów na bodźce;
 • problemy ze śledzioną – śledzionę można wyczuć dotykiem, często pojawia się też uczucie pełności;
 • choroby jelit –  zależą od konkretnego schorzenia;
 • wrzody żołądka – zwykle ból jest silniejszy tuż po jedzeniu, dolegliwości towarzyszy też zgaga, mdłości oraz nudności.
 • problemy z sercem – ból może wskazywać na zawał. W takich okolicznościach, należy jak najszybciej wezwać karetkę.

Trzeba mieć na uwadze, że ból może promieniować i dawać złudne wrażenie, że bolą żebra i ich okolice. Do oceny przyczyny bólu niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza i wykonanie wskazanych przez specjalistę badań.

Reklama

Ból żeber w ciąży

Główną przyczyną bolących żeber w ciąży jest reakcja organizmu na rozciąganie macicy i wzrost płodu. Normalnym objawem jest także ból żeber pod piersiami w ciąży, ze względu na naciskanie płodu na przeponę.

Taka dolegliwość pojawia się zwykle w drugim trymestrze. Dyskomfort utrzymuje się w dolnej części żeber. Zazwyczaj mija pod koniec trzeciego trymestru, gdy dochodzi do obniżenia macicy, a płód nie ma już większej możliwości zmiany pozycji.

Tego typu bóle pod żebrami na początku ciąży nie mogą być wywołane naciskiem i ruchami dziecka, dlatego przyczyna takiego stanu jest inna. U niektórych ciężarnych rozwija się wówczas zapalenie mięśni międzyżebrowych. To dolegliwość, która może wywoływać także trudności w oddychaniu. Do innych objawów można zaliczyć również m.in.:

 • problemy z sercem charakteryzujące się kłuciem w klatce piersiowej,
 •  trudności z połykaniem, zgagę,
 • podwyższoną temperaturę ciała.

Ból pod lewym żebrem w ciąży to zazwyczaj objaw kolki, która pojawia się w wyniku gromadzenia dużej ilości gazów w jelitach. Z kolei dolegliwość ta zlokalizowana po drugiej stronie, a mianowicie, ból w prawym boku pod żebrami w ciąży to konsekwencja zmniejszania się odstępów pomiędzy organami i ich wzajemnego nacisku na siebie.

Ból żeber od kręgosłupa

Czasem w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa pojawia się ból żeber i pleców. Wady postawy oraz deformacje klatki piersiowej mogą utrudniać życie. Czy są jednak niebezpieczne? Ból z tyłu pleców na wysokości żeber po lewej stronie może świadczyć o rozwoju choroby zwyrodnieniowej.

Z kolei pojawiające się dolegliwości w krzyżu, ból pleców na wysokości dolnych żeber po prawej stronie promieniujący do kończyny dolnej, często wskazuje na zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Można zmniejszyć go poprzez masaż, plastry rozgrzewające, środki przeciwbólowe, a także ćwiczenia rozluźniające. Obustronny ból może być też spowodowany zbyt intensywnym treningiem.

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber bardzo często świadczy o przeciążeniu kręgosłupa, dyskopatii kręgosłupa i wadzie postawy. Aby pozbyć się tej dolegliwości, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja oraz ćwiczenia.

Reklama

Ból żeber przy oddychaniu

Żebra są niezwykle istotne w oddychaniu, ze względu na to, że są miejscem przyczepu mięśni oddechowych. Bolące żebra w trakcie tego procesu zazwyczaj wskazują na stłuczenie żeber. Do największego bólu żeber przy oddychaniu dochodzi podczas wdechu, gdy następuje rozprężenie mięśni międzyżebrowych, a także płuc i klatki piersiowej.

Taką dolegliwość należy skonsultować ze specjalistą, by jak najszybciej przejść do leczenia swojego problemu. Istnieje duże podobieństwo pomiędzy stłuczeniem a złamaniem - oba charakteryzują się bólem żeber. Z tego powodu, w celu ustalenia przyczyny, lekarz może wykonać wiele badań, np. badanie palpacyjne czy tomografię komputerową.

Reklama

Ból żeber przy kaszlu

Zbyt intensywny kaszel może wywoływać dolegliwości bólowe. Często jednak ból w żebrach przy kaszlu może wskazywać na inne schorzenie.

Okazuje się, że ból żeber podczas kaszlu może być związany z urazem bądź pęknięciem żeber. Czasem jednak świadczy o stanach zapalnych płuc, w tym o tych nowotworowych. Nierzadko to objaw nerwobólu międzyżebrowego. Zazwyczaj jednak rozpoznaje się po prostu ból żeber od kaszlu

Jeżeli symptomy nie mijają, niezbędne może okazać się skorzystanie z badań, np. rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, USG czy RTG.

Ból żeber ma wiele przyczyn. Do najpopularniejszych zalicza się urazy żeber, ciążę, a także problemy z kręgosłupem oraz z narządami wewnętrznymi. Często towarzyszy różnych chorobom, czasem też jest reakcją na zbyt intensywny kaszel.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dr n. med. E. Kuchar, Czy ból po lewej stronie pod żebrami zawsze oznacza kłopoty z trzustką, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/107893,czy-bol-po-lewej-stronie-pod-zebrami-zawsze-oznacza-klopoty-z-trzustka, [dostęp: 22.02.2022].
 • Smereczyński, M. Gałdyńska, S. Bojko, J. Lubiński, Kliniczna przydatność ultrasonografii w wykrywaniu złamań żeber, Ultrasonografia nr 33, 2008, https://www.usg.com.pl/ptu/dat/attach/20_29kwartalnikusg33.pdf#page=29, [dostęp: 22.02.2022].
 • J. Deneka, S. Głuszek, D. Kozieł, Chirurgiczne przyczyny bólu w klatce piersiowej, Studia Medyczne 2011; 21: 43–51 PRACE POGLĄDOWE, https://studiamedyczne.ujk.edu.pl/doc/SM_21_net.pdf#page=43, [dostęp: 22.02.2022].
 • dr n. med. A. Mokrowiecka, Bóle pod żebrami, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/99405,bole-pod-zebrami, [dostęp: 22.02.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Kobietę bolą dłonie
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Mężczyzna boli nadgarstek
Korzonki – w jaki sposób je leczyć?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Podobne artykuły
Mężczyznę bolą żebra
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Zadbane palce u nóg
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Korzonki – w jaki sposób je leczyć?
Mężczyzna trzyma się za kciuk
Jakie mogą być przyczyny bólu kciuka?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial