Ból żeber - w ciąży, przy dotyku, oddychaniu i kaszlu

Ból żeber w ciąży najczęściej spowodowany jest rozciąganiem macicy. Natomiast jeśli ból żeber występuje przy dotyku, kaszlu lub oddychaniu może to świadczyć o złamaniu lub pęknięciu. W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie i rehabilitacja. Ból żeber po lewej stronie lub po prawej oprócz uszkodzeń kostnych może być spowodowany schorzeniami narządów wewnętrznych.
Mężczyznę bolą żebra
Źródło: 123RF
Spis treści

Żebra to chrzęstno-kostna część układu kostnego. Ich zadaniem jest ochrona organów wewnętrznych znajdujących się w klatce piersiowej – głównie płuc i serca. Występujący ból żeber jest sygnałem o nieprawidłowościach związanych z narządami wewnętrznymi lub samymi żebrami. 

Z czego wynika ból żeber w ciąży?

Ból żeber w ciąży wynika z rozciągania macicy i wzrostu płodu. Pojawia się zazwyczaj w drugim trymestrze, choć może wystąpić wcześniej. Charakterystyczny jest dyskomfort w dole żeber, który doskwiera najczęściej przy długim siedzeniu w jednej pozycji. Ze względu na to, że początkowo dziecko ma dużo miejsca, może się układać w dowolny sposób, niestety nie zawsze komfortowy dla mamy. Dolegliwości ustępują zazwyczaj około 3 trymestru, gdy macica się obniża, a malec nie ma już tyle miejsca do zmian pozycji. 

Ważne jest żeby obserwować organizm i rozróżniać kiedy dolegliwość wywołana jest naturalnymi przyczynami, a kiedy powodują ją stany chorobowe. W przypadku zmian charakteru bólu lub jego nasilaniu niezbędna jest konsultacja lekarska. 

Ból żeber przy dotyku i oddychaniu

Ból żeber przy ucisku najczęściej świadczy o ich złamaniu lub pęknięciu, szczególnie gdy towarzyszy mu ograniczona ruchliwość. Pojawia się wtedy również dyskomfort przy oddychaniu, a szczególnie przy kaszlu. 

Do złamania dochodzi na skutek urazu. Niezbędne jest wtedy RTG klatki piersiowej, które wskazuje na rozległość uszkodzenia. Jest to bardzo ważne, gdyż odłamki mogą uszkadzać płuca. 

W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Jednak najczęściej leczenie polega na noszeniu specjalnej opaski uciskowej i przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Niekiedy konieczna jest rehabilitacja. 

Skąd bierze się ból żeber przy kaszlu?

Ból żeber przy kaszlu może być związany z ich złamaniem lub pęknięciem. Jednak jeśli nie doszło do żadnego urazu to przyczyn można upatrywać w:

 • nerwobólach międzyżebrowych,
 • chorobach płuc – stanach zapalnych, a także nowotworach.

W obu przypadkach niezbędna jest właściwa diagnostyka. Specjalista rozpoczyna od wywiadu i badania palpacyjnego. Następnie niezbędnym elementem są badania obrazowe – RTG, USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Na tej podstawie lekarz decyduje 
o odpowiednim leczeniu. 

Ból żeber po lewej stronie 

Ból żeber po jednej stronie zazwyczaj jest spowodowany dolegliwościami związanymi z narządami, które znajdują się pod nimi. Ból żeber po lewej stronie może mieć następujące przyczyny:

 • nieprawidłowości związane z sercem– promieniujący dyskomfort od serca może świadczyć o zawale. Jeśli dodatkowo występują wymioty, nudności, utrata przytomności to należy jak najszybciej wezwać karetkę,
 • stany zapalne trzustki– objawiają się silnym i uporczywym bólem, wzdęciami, nudnościami i wymiotami,
 • dysfunkcje śledziony– oprócz dolegliwości bólowych pojawia się także uczucie pełności, a śledziona jest wyczuwalna dotykiem,
 • choroby jelit- dolegliwości zależne są od schorzenia;
 • wrzody żołądka– ból nasila się po jedzeniu, a dodatkowo występują odbijanie, mdłości, zgaga i wymioty. 

Należy pamiętać, że objaw może promieniować i dawać złudne wrażenie innej lokalizacji. Bez względu na umiejscowienie bólu niezbędne jest poznanie jego źródła i przyczyny. W takim przypadku trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu 
i badania przedmiotowego skieruje do odpowiedniego specjalisty. 

Ból żeber po prawej stronie

Ból żeber po prawej stronie podobnie jak po lewej wywołany jest przez nieprawidłowości w narządach znajdujących się po prawej stronie. Może zatem świadczyć o:

 • kamicy żółciowej– nagły, tępy ból w prawym podżebrzu, który może promieniować na inne narządy,
 • zapaleniu wątroby– szczególnie gdy występują dodatkowo wymioty, gorączka 
  i znaczne osłabienie,
 • marskości wątroby– choć sama wątroba nie boli, jej powiększanie powoduje rozciąganie unerwionej błony surowiczej. Bólowi towarzyszą również nudności, utrata apetytu, utrata wagi, ginekomastia,
 • nieprawidłowościach jelitowych– dolegliwości zależne są od schorzenia.

Tak jak w przypadku bólu żeber z lewej strony niezbędna jest odpowiednia diagnostyka 
i ewentualne leczenie. Nie wolno lekceważyć tych dolegliwości, gdyż mogą zwiastować poważne stany chorobowe. 

Czytaj także: 

Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Podobne artykuły
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Ból korzonków – objawy, leczenie. Leki na zapalenie korzonków
Ból kości - piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama