To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Domowe sposoby na ból stawów - okłady, maść, dieta

Ból stawów jest prawdziwą zmorą osób w dojrzałym i podeszłym wieku. Zazwyczaj pierwsze symptomy chorób stawów nieśmiało dają o sobie znać po 40. roku życia, ale z całą mocą odzywają się po 60-tce. W grupie 80+ są już powszechnością.
Starsza para i młoda kobieta siedzą przy stole
Żródło: 123rf
Spis treści

Na ból stawów różnego typu cierpi w Polsce 2 miliony osób. W wielu przypadkach powodem są bardzo ciężkie schorzenia, na przestrzeni lat prowadzące do kalectwa oraz zwiększające ryzyko przedwczesnej śmierci.

Dość powiedzieć, że choroba zwyrodnieniowa i towarzyszący jej ból stawów stanowią jeden z najważniejszych powodów orzekania o niepełnosprawności (ok. 10 proc. wszystkich przypadków). Ból stawów często ma podłoże zapalne, ale też występować może bez tego typu wyraźnych przyczyn – w drugim przypadku mówimy o tak zwanej artralgii.

Najczęściej dolegliwości bólowe lokują się w niezwykle przeciążonych stawach kolanowych, ale też w stawach dłoni (palców i nadgarstków), kolan i bioder. Do najczęstszych przyczyn bólu stawów należą:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • polimialgia reumatyczna,
 • chondrokalcynoza,
 • choroba Forestiera,
 • zespół Sjogrena,
 • choroba Stilla,
 • zespół kanału nadgarstka,
 • fibromialgia,
 • toczeń układowy,
 • torbiel Bakera,
 • dna moczanowa,
 • borelioza,
 • infekcje wirusowe i bakteryjne,
 • białaczka,
 • nowotwory kości i chrząstek,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zespół chronicznego zmęczenia,
 • urazy mechaniczne: zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia,
 • nerwica, depresja.

Reklama

Ból stawów dłoni

Utrzymujący się dłużej lub nawracający ból stawów dłoni z dużą dozą prawdopodobieństwa świadczyć może o rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jest to ciężka choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje własne komórki, doprowadzając do stanu zapalnego stawów (głównie palców rąk, nadgarstków, a także łokci).

W zaawansowanych stadiach choroba prowadzi do deformacji kończyn, ich przykurczu, a na koniec – całkowitego zesztywnienia i daleko idącej niepełnosprawności.

Co istotne, prowadzone badania wykazują, że w grupie osób cierpiących na RZS, wyższa, niż dla ogółu populacji, jest śmiertelność (ogółem choroba odpowiada za około 0,1 proc. wszystkich zgonów).

W Polsce na ból stawów dłoni z powodu RZS uskarża się około 350 tysięcy osób, a wiec niemal 1 procent wszystkich mieszkańców. 

Reklama

Ból stawów kolanowych 

Ból stawów kolanowych z kolei z większym prawdopodobieństwem wskazuje na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów – schorzenia, na które wedle rożnych szacunków i w różnych krajach cierpi od 7 do nawet blisko 20 procent populacji, przy czym częstotliwość występowania dramatycznie rośnie wraz z wiekiem (w grupie najstarszych seniorów 80+ wynosi około 60 procent).

Choroba zwyrodnieniowa stawów to efekt zużywania się chrząstki stawowej, czemu oprócz podeszłego wieku oraz predyspozycji genetycznych, sprzyjają m.in.

 • otyłość powodująca znaczne przeciążenie stawów,
 • osłabienie mięśni stabilizujących stawy,
 • mechaniczne urazy i przeciążenia wynikające z podnoszenia ciężarów, uprawiania forsownych dyscyplin sportu.

W przebiegu choroby, dochodzi do narastania wyrośli kostnych, zapalenia torebek maziowych, osłabienia i uszkodzenia otaczających staw ścięgien, więzadeł i mięśni, a na koniec – całkowitego usztywnienia stawów. 

Maść na ból stawów

Do najpopularniejszych środków farmaceutycznych stosowanych w celu łagodzenia bólu stawów należą niesteroidowe leki przeciwzapalne, używane przede wszystkim w formie maści.

Na ból stawów stosowane są zewnętrznie, w szybki sposób docierając do źródła problemu drogą transdermalną, bez obciążania jelit i wątroby, co ma miejsce w przypadku tabletek przyjmowanych doustnie.

Stosuje się też maści zawierające salicylany. Oprócz tego pacjenci mają do dyspozycji maści chłodzące (na przykład z mentolem), rozgrzewające (np. maść końska) czy regenerujące (np. z kolagenem).

Reklama

Domowe sposoby na ból stawów

W leczeniu bóli stawów pomocne bywają także domowe i naturalne sposoby. Na ból stawów dłonii innych części ciała najlepiej sprawdzają się okłady - ciepłe albo zimne.

Co do ich stosowania, zazwyczaj powiada się, że wybrać należy metodą prób i błędów te, które przynosić będą większą ulgę (choć też przyjmowane jest założenie, że ciepłe lepiej sprawdzą się, gdy ból stawów nie ma podłoża zapalnego, zaś zimne – na odwrót).

W przypadku niektórych chorób, jak na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów, istotnym czynnikiem może być dieta. Chorym na RZS zazwyczaj zaleca się menu śródziemnomorskie, z nastawieniem na ryby, owoce morza, oliwę z oliwek oraz orzechy.

Możliwe jest też stosowanie diety wegetariańskiej opartej na produktach roślinnych i przetworach mlecznych oraz wegańskiej, wykluczającej jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc też m.in. mleko, sery i jaja.

Uzupełniając codzienne menu, warto stosować także dodatkową suplementację określonych składników. Preparaty na stawy, zawierają starannie wyliczone dawki określonych substancji wchodzących w skład chrząstki stawowej.

Jest to na przykład kolagen w dawce pokrywającej dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Suplementy te zawierają też dawkę witaminy C niezbędnej w procesie syntezowania kolagenu przez organizm.

Czytaj również

Bibliografia

 • Agnieszka Jasik, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011
 • Tomasz Tatara, Patrycja Snakowska, Rola diety w reumatoidalnym zapaleniu stawów – przegląd systematyczny badań, Medycyna Rodzinna 2015; 2(18)
 • Justyna Cal-Kocikowska, Monika Szulińska, Paweł Bogdański, Reumatoidalne zapalenie stawów — czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, vol. 5, no. 2
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Mężczyzna boli nadgarstek
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Jakie mogą być przyczyny bólu kciuka?
Mężczyzna trzyma się za kciuk
Podobne artykuły
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Mężczyznę bolą żebra
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!