Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Cera tłusta – pielęgnacja i kosmetyki. Jak o nią dbać?

Cera tłusta z reguły łączy się ze skłonnościami do łojotoku, powstawania zaskórników i nadmiernej produkcji sebum. Skóra taka jest świecąca i lepka, co daje nieestetyczny efekt, ma też jednak swoje zalety – wolniej się starzeje i jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Kobieta o cerze tłustej
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Cera tłusta czyli jaka?

Większość kremów do twarzy dostępnych w drogeriach i aptekach posiada oznaczenia informujące, do jakiego rodzaju cery są one przeznaczone. 

Producenci wyróżniają przeważnie cztery typy cery ze względu na poziom jej natłuszczenia:

Każdemu z tych typów mogą dodatkowo towarzyszyć różne niedoskonałości i problemy, jak np. przebarwienia, zaczerwienienia, zmiany trądzikowe czy pękające naczynka.

Cera tłusta to najczęściej przypadłość młodych ludzi w okresie dojrzewania; jest wówczas skutkiem zachodzących w organizmie zaburzeń hormonalnych. Zdarza się jednak, że problem nie mija z wiekiem i niektórym pacjentom towarzyszy także w ich dorosłym życiu, po 30. i 40. roku życia.

Tłusta skóra twarzy uważana jest za nieestetyczną, ponieważ często ma szarą, ziemistą barwę i towarzyszy jej skłonność do powstawania zaskórników – ciemnych lub jasnych grudek tworzących się z martwych komórek naskórka i wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojotokowe.

Reklama

Pielęgnacja cery tłustej

Każdy rodzaj cery wymaga innej codziennej pielęgnacji. Jak dbać o cerę tłustą? Przede wszystkim wymaga dość częstego, głębokiego oczyszczania z nadmiaru produkowanego przez nią sebum oraz z martwych komórek. Twarz należy myć nie tylko wieczorem, ale także rano, po przebudzeniu, kiedy pokryta jest cieniutką warstwą łoju, a jej pory są rozszerzone.

Do jej pielęgnacji powinno używać się kosmetyków beztłuszczowych. Po każdym umyciu twarzy (wodą z mydłem lub specjalnym preparatem do mycia skóry tłustej) warto przetrzeć ją tonikiem antybakteryjnym. Można to robić również kilka razy w ciągu dnia celem odświeżenia skóry, przy użyciu wacików nasączonych tonikiem lub specjalnych bibułek matujących. Cera tłusta z reguły produkuje dużo martwego naskórka, dlatego co kilka dni trzeba wykonać peeling. Pomaga on złuszczać martwy naskórek, nie dopuszczając do zatkania nim porów i powstawania zaskórników.

Po dogłębnym myciu twarzy i wykonaniu peelingu warto nałożyć na twarz maseczkę ściągającą, zamykającą pory, co zapobiega gromadzeniu się w nich zanieczyszczeń.

Reklama

Kosmetyki do cery tłustej

Cera tłusta wymaga nie tylko szczególnej pielęgnacji, ale i stosowania odpowiednich kosmetyków. Co zatem będzie działać na nią najlepiej? Przede wszystkim należy zadbać, by używane do niej preparaty były beztłuszczowe i współgrały ze sobą. Jak to zrobić? Najprościej jest skorzystać z kosmetyków typu oil-free jednego producenta, pochodzące z jednej linii. Stosowanie środków różnych marek lub o różnym przeznaczeniu może dać efekt odwrotny do oczekiwanego i pogłębić problem.

Co na cerę tłustą? Czym ją myć?

  • Mydło – mycie cery tłustej wodą z mydłem nie powinno jej zaszkodzić, ale nie zawsze wystarczy, by dogłębnie oczyścić skórę i zapobiec powstawaniu zaskórników.
  • Płyn micelarny lub tonik – wspiera dogłębne oczyszczanie, przy jednoczesnym odżywianiu i nawilżaniu. Warto jednak wybierać preparaty bezalkoholowe – te z dodatkiem alkoholu, stosowane przez dłuższy czas, mogą przyczyniać się do odwodnienia i nadmiernego łuszczenia naskórka.
  • Serum lub kremy na tłustą cerę – ważne, by miały lekką konsystencję i nie pozostawiały na powierzchni skóry dodatkowego, tłustego filmu. Na dzień najlepiej sprawdza się lekki krem o właściwościach matujących i nawilżających, natomiast na noc – krem lub serum regulujące produkcję sebum.
  • Podkład – wybranie podkładu do cery tłustej nie jest łatwe. Powinien on posiadać lekką konsystencję i zapewnić skórze dostęp powietrza. Nie może zapychać porów, by nie doprowadzić do powstania zaskórników i innych problemów (dotyczy to szczególnie podkładu na lato, kiedy twarz nadmiernie się poci).
  • Puder – najlepiej wybierać produkty o właściwościach matujących, nie można jednak przesadzić z ich ilością – zbyt gruba warstwa pudru zatyka pory i przyczynia się do powstania stanów zapalnych.
  • Maseczka – od czasu do czasu można stosować na tłustą skórę maseczki oczyszczające na bazie glinki.

Reklama

Cera tłusta trądzikowa

Cera tłusta wiąże się z nadmierną produkcją sebum, co często prowadzi do powstawania stanów zapalnych i zmian trądzikowych. Jak pielęgnować cerę tłustą trądzikową? Potrzebuje ona wyjątkowej dbałości nie tylko o zmniejszenie łojotoku, ale też odpowiednią regenerację, odżywienie i poziom nawilżenia.

Zmiany trądzikowe powstają na skutek nagromadzenia bakterii i zatrzymania ich w porach, gdzie dochodzi do chorobotwórczych procesów. Skórze tłustej towarzyszą rozszerzone pory oraz pokrywające ją warstwy tłuszczu oraz złuszczonego, martwego naskórka działające zapychająco. Środowisko takie bardzo sprzyja stanom zapalnym i tworzeniu się ropnych wyprysków. Aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu, warto do codziennej pielęgnacji wprowadzić kosmetyki antybakteryjne, ale nie na bazie alkoholu.

Reklama

Cera tłusta naczynkowa

Niektórzy mówią, że sposób na tłustą cerę to zaakceptowanie jej i docenienie jej zalet:

  • większej odporności na działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz czy wiatr,
  • wolniejszego starzenia niż w przypadku skóry suchej,
  • późniejszego powstawanie zmarszczek,
  • brak uczucia ściągania towarzyszącego cerze suchej.

Zdarza się jednak, że cerze takiej towarzyszy problem pękających naczyń krwionośnych. Cera tłusta naczynkowa z jednej strony wydziela zbyt dużo łoju, z drugiej – podatna jest na podrażnienia i uszkodzenia, dlatego dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych jest w jej przypadku trudny. 

Dogłębne oczyszczanie może wzmagać podrażnienia. Do mycia najlepiej wybierać wówczas płyny bezalkoholowe na bazie wyciągów roślinnych, natomiast do nawilżenia i odżywienia – lekkie, niezapychające porów kremy witaminowe oil-free.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Zmarszczki wokół ust – jak się ich pozbyć?
Zabieg na zmarszczki wokół ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Malowanie ust permanentne
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!