Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Chirurg plastyczny - na NFZ. Lekarz dla dzieci i dorosłych

Chirurg plastyczny zazwyczaj poprawia wygląd. Ale też często przywraca możliwość normalnego funkcjonowania, a niekiedy wręcz ratuje życie. Zobacz, czym zajmuje się chirurg plastyk. Sprawdź, kiedy operację można wykonać z refundacją NFZ, a także – jakie są koszty zabiegów w prywatnych klinikach.
Pacjenta przed operacją plastyczną
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Kim jest chirurg plastyczny?

Chirurg plastyczny jest specjalistą, który zajmuje się korektą wad ciała, wrodzonych lub nabytych, postrzeganych w kategoriach obiektywnych bądź subiektywnych. 

W obrębie tej specjalizacji wyróżnić można de facto dwie profesje, wykonywane łącznie lub oddzielnie:

 • chirurgia rekonstrukcyjna, której celem jest naprawa lub odtworzenie form ciała u osób z różnego typu schorzeniami i urazami lub po zabiegach operacyjnych wymagających amputacji, usunięcia dużych połaci skóry etc.;
   
 • chirurgia estetyczna, której trzon stanowią zaawansowane zabiegi wykonywane u osób zdrowych, ale niezadowolonych ze swojego wyglądu, pragnących poprawić to, co stworzyła natura.

Co ważne, istnieje wyraźne rozróżnienie między chirurgiem plastycznym (rekonstrukcyjnym bądź estetycznym) a osobą, która zajmuje się medycyną estetyczną, a więc wykonywaniem prostych zabiegów (często nawet w gabinetach kosmetycznych), takich jak nastrzykiwanie ust botoksem. 

Aby zostać lekarzem chirurgiem plastycznym, należy ukończyć specjalizację i zdać państwowy egzamin potwierdzający kompetencje. Wymaga to podstawowego wykształcenia lekarskiego oraz dodatkowych lat ciężkiej pracy w celu podwyższenia kwalifikacji. Wciąż jest to zawód stosunkowo rzadki, choć z reguły – bardzo intratny. 

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w całym kraju specjalizację z chirurgii plastycznej posiada 245 osób, z czego 236 praktykuje w zawodzie. Dla porównania, liczba chirurgów ogólnych wynosi 9639, dziecięcych – 1255, onkologicznych – 928, naczyniowych – 604. 

Reklama

Czym zajmuje się chirurg plastyk?

Chirurg plastyk w swojej pracy zajmuje się różnego typu problemami. Należą do nich przede wszystkim:

 • Korekcja niedoskonałości estetycznych, w tym:
  • lifting twarzy i szyi, 
  • plastyka powiek dolnych i górnych,
  • korekta kształtu nosa i uszu,
  • powiększanie, pomniejszanie, podnoszenie piersi,
  • modelowanie pośladków,
  • plastyka warg sromowych,
  • liposukcja czyli odsysanie tłuszczu z brzucha, ud, pośladków, podbródka;
    
 • Rekonstrukcje skóry, mięśni, ścięgien, kości i innych tkanek u pacjentów, którzy cierpią z takich powodów, jak:
  • choroby nowotworowe, w szczególności obejmujące zewnętrzne powłoki ciała;
  • rozległe oparzenia i urazy, wymagające przeszczepu skóry lub innych tego typu działań uzupełniających ciągłość powłok;
  • amputacje kończyn górnych i dolnych, piersi u kobiet etc.;
  • różnego typu przepukliny wymagające modelowania powłok skórnych;
  • zniekształcenia kości i innych tego typu struktur, wrodzone lub nabyte w wyniku schorzeń i urazów;
  • patologiczne, obiektywnie obniżające komfort życia defekty anatomiczne, takie jak znaczny przerost warg sromowych czy niewłaściwa budowa przegrody nosowej, utrudniająca oddychanie. 

Reklama

Chirurgia plastyczna na NFZ

Większość zabiegów chirurgii estetycznej nie jest refundowana przez NFZ i zazwyczaj wykonuje się je w prywatnych klinikach. Ceny w takim przypadku są zazwyczaj bardzo wysokie. 

Przykładowo, koszt korekty nosa może sięgać 20 tysięcy złotych, a za lifting twarzy zapłacić trzeba nawet 25 tys. zł. Chirurgia plastyczna na NFZ jest jednak możliwa w ściśle określonych przypadkach, pod warunkiem że dany zabieg jest niezbędny do zapewnienia właściwego funkcjonowania pacjenta w otaczającym świecie. 

Należą do tej kategorii operacje korygujące wady wrodzone, a także powstałe w wyniku urazów, chorób lub interwencji chirurgicznych. 

Wskazaniem do darmowego zabiegu są między innymi:

 • rozległe oparzenia i urazy – rekonstrukcje powłok skórnych, usuwanie szpecących blizn w widocznych miejscach;
 • korekta zniekształceń twarz i ciała u osób, które poniosły poważne obrażenia w wyniku wypadku;
 • ginekomastia (nadmierny rozrost piersi u mężczyzn);
 • zmniejszenie biustu u kobiet, jeśli jego rozmiar powoduje np. istotne przeciążenia kręgosłupa;
 • wady wrodzone, takie jak rozszczep  wargi lub podniebienia, czy nieprawidłowa budowa nosa upośledzająca funkcje oddychania.
 • znaczny przerost warg sromowych w stopniu powodującym bolesność, utrudniający chodzenie i wykonywanie innych czynności fizycznych. 

Katalog okoliczności, w jakich NFZ refunduje w całości lub częściowo zabieg operacji plastycznej, nie jest do końca sztywny. W wielu przypadkach wymagana jest nie tylko kwalifikacja do operacji przez chirurga, ale też zaświadczenia od innych specjalistów, na przykład od neurologa czy ortopedy, potwierdzające wskazania medyczne. 

Czas oczekiwania na wizytę do chirurga plastycznego na NFZ wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Oddziały bądź kliniki chirurgii plastycznej znajdują się w kilkunastu szpitalach w całej Polsce, między innymi w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Sosnowcu, Bielsku Białej, Łęcznej, Polanicy Zdrój, Nowej Soli, Gryficach.

Reklama

Chirurgia plastyczna twarzy

W praktyce, większość zabiegów chirurgii plastycznej dotyczy estetyki twarzy lub piersi. Zazwyczaj poddają się im kobiety, choć rośnie w ostatnich latach także odsetek pacjentów płci męskiej. 

Chirurgia plastyczna twarzy najczęściej ma na celu niwelację widocznych efektów upływu czasu, a także niedoskonałości anatomicznych. 

Jakie są typowe zabiegi estetyzujące wykonywane w dużych klinikach?

 • Lifting twarzy – poprawa wyglądu poprzez naciągnięcie skóry i usunięcie jej nadmiaru. Aby uzyskać optymalny efekt, chirurg musi wykonać kilka nacięć w niewidocznych miejscach (we włosach lub na ich granicy, za uszami). Zabieg trwa od 1,5 do nawet 4 godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Wymaga 2-dniowej hospitalizacji. 
   
 • Plastyka powiek górnych i dolnych jest stosunkowo prostym zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolic oczu. Operację wykonuje się najczęściej u osób po 40 roku życia,  wyraźnie zaznaczonym opadem powieki górnej.
   
 • Lipotransfer, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej z innych partii ciała na twarz, w celu poprawy jej konturów i nadania odpowiedniej objętości. Tym samym tłuszcz pobrany np. z ud lub pośladków może posłużyć do powiększenia ust czy kształtu policzków.
   
 • Otoplastyka, czyli modyfikacja kształtu lub położenia małżowin usznych. W praktyce najczęściej poddają się jej osoby o zbyt odstających uszach.
   
 • Rhinoplastyka – zmiana kształtu nosa (zazwyczaj zmniejszenie lub prostowanie) w celach estetycznych, ale też zdrowotnych (ułatwienie oddychania, zapobieganie nawracającym zapaleniem zatok etc.)

Reklama

Chirurg plastyczny dla dzieci

Coraz częściej do gabinetów chirurgii plastycznej trafiają nie tylko dorośli, ale też dzieci. Poza specyficznymi i sporadycznymi zabiegami u pacjentów z ciężkimi wadami wrodzonymi, po wypadkach i operacjach, wykonywana jest przede wszystkim jedna procedura. Jaka? 

Chirurg plastyczny dzieci zdecydowanie najczęściej operuje w celu korekty odstających uszu. Jest to wada nie mająca wpływu na fizyczne funkcjonowanie człowieka, ale niejednokrotnie wpływająca na dobrostan psychiczny i samoocenę, zwłaszcza w środowisku rówieśniczym dzieci i nastolatków. 

Otoplastyce z reguły poddawane są dzieci w wieku 5-7 lat, do lekarza przyprowadzane przez rodziców przed pójściem do szkoły. Drugą dużą grupę stanowią samodzielne już nastolatki, które w związku z wyglądem uszu mają zaniżoną samoocenę lub zdążyły doznać krzywd psychicznych, dlatego świadomie decydują się na zabieg. Należy jedynie pamiętać, że do ukończenia 18 roku życia niezbędna jest zgoda rodzica na podjęcie tego typu interwencji. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Zestawienie liczbowe lekarzy i lekarzy dentystów wg dziedziny i stopnia specjalizacji, Naczelna Izba Lekarska w Warszawie, https://www.nil.org.pl
 • Oddziały szpitalne, pełna lista, Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, https://www.ptchprie.pl
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Geriatra rozmawia z pacjentką
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Personel szpitalny
Perinatolog – czym zajmuje się ten lekarz? Co leczy?
Perinatolog przeprowadza badanie
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Jaki ma zakres obowiązków i uprawnienia ma opiekun medyczny?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!