Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Korekcja nosa ( rhinoplastyka )

Korekcja nosa może poprawić jakość naszego życia
Spis treści

Na korekcję nosa decydujemy się z powodów medycznych lub estetycznych. Te pierwsze dotyczą wrodzonego lub mechanicznego skrzywienia przegrody nosowej. Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną chrapania lub problemów z oddychaniem, które z kolei prowadzą do senności, zmęczenia, czy bólów głowy. Zabieg korekcyjny skutecznie likwiduje te objawy .

Względy estetyczne decydują o korekcji nosa wtedy, gdy po prostu nie jesteśmy zadowoleni z jego kształtu . W tym przypadku po zabiegu poprawia się nasze samopoczucie i samoocena .

Reklama

Jak poprawić sobie nos ?

Bez względu na przyczyny , jakie stoją za decyzją o korekcji nosa możemy poprawić nasz narząd węchu na kilka sposobów:

- wielkość nosa
- szerokość nosa
- profil nosa ( garb, wklęśnięcie)
- czubek nosa
- nozdrza
- asymetrię nosa

Reklama

Jak wybrać chirurga plastycznego ?

To bardzo ważne żeby znaleźć odpowiedniego chirurga plastycznego, który wykona korekcję nosa. Nie powinniśmy kierować się ceną zabiegu. Droga klinika nie zawsze zagwarantuje nam efekt, którego oczekujemy. Nie warto też jednak przesadnie oszczędzać, bo tańsze kliniki nie zawsze oferują pacjentom wymagane w tej dziedzinie standardy. Najważniejszy jest dobry kontakt z lekarzem, który ma wykonać operację. Najlepiej byłoby zrobić wstępny rekonesans i umówić się na wizyty w kilku klinikach. Dzięki temu można się zorientować w cenach i zakresie proponowanych usług. W rozmowach z lekarzem nie należy wstydzić się pytań o kompetencje lekarza, jego staż czy port folio, ilustrujące jego umiejętności.

Reklama

Refundacja korekcji nosa

Są sytuacje, w których można ubiegać się o refundację zabiegu korekcji nosa z NFZ.  Pacjent może się ubiegać o dofinansowanie jeżeli operacja jest wymagana z powodu urazu, lub w sytuacji wad wrodzonych np. rozszczepu nosa, podniebienia, niesymetryczności przegrody nosowej, które mogą utrudniać oddychanie. Refundowaną operację korekcji nosa można wykonać w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Reklama

Kto może zrobić korekcję nosa?

Korekcji nosa może poddać się każdy, u kogo zakończył się już wzrost i rozwój. Za wiek wyjściowy u mężczyzn uznaje się 18 lat, a u kobiet 16. Górna granica wieku nie jest sztywno ustalona, ale należy pamiętać, że po 35 roku życia skóra nie jest już tak elastyczna, a proces gojenia przebiega wolniej. Gojenie przebiega wolniej u osób z cerą tłustą i mieszaną. Przeciwwskazaniem do zabiegu korekcji nosa jest choroba zakrzepowo – zatorowa.

Reklama

Jak przygotować się do zabiegu korekcji nosa?

Korekcja nosa jest zabiegiem chirurgicznym . Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować .
- należy wykonać wszystkie zlecone przez lekarza przed zabiegiem badania
- przyjmować zalecone przez lekarza leki, które mają nas przygotować do zabiegu
- na 2 – 4 tygodnie przed zabiegiem należy rzucić lub chociaż ograniczyć palenie papierosów
- jeśli zabieg korekcji nosa będzie się odbywał w znieczuleniu ogólnym  6 godzin przed planowaną operacją nie wolno nic jeść i pić
-  na 2 tygodnie przed operacją należy odstawić przyjmowanie aspiryny i jej pochodnych bo ma ona  wpływ na krzepliwość krwi

Zobacz: Złamanie nosa – objawy, leczenie

Reklama

Zabieg korekcji nosa

Korekcja nosa jak prawie każdy zabieg chirurgiczny jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zabieg polega na korekcji kształtu chrząstki lub kości nosa, w zależności od wybranego kształtu . Czasem zabieg wymaga uzupełnienia ubytków chrząstki lub kości . Wtedy trzeba je przeszczepić z innych partii ciała. Najczęściej przeszczepia się tkankę z przegrody nosowej, ucha lub rzadziej z żebra. Na koniec lekarz zakłada szwy, robi tamponadę i usztywnia nos przy użyciu specjalnej szyny. Cały zabieg trwa od 1 do 3 godzin .

Ostateczny efekt zabiegu korekcji nosa najwcześniej widoczny jest po kilku tygodniach, kiedy zaczyna znikać opuchlizna pooperacyjna . Ponieważ regeneracja tkanki przebiega u każdego pacjenta inaczej, niektórzy żeby zobaczyć swój nowy nos w pełnej krasie muszą poczekać nawet  kilka miesięcy .

Reklama

Rodzaje zabiegów korekcji nosa:

- Operacja metodą zamkniętą – przeprowadza się ją za pomocą  cięcia wewnętrznego, dzięki czemu blizny pooperacyjne nie są widoczne.
- Operacja metodą otwartą – ta metoda jest bardziej inwazyjna. Polega na cięciu prostopadłym przegrody nosowej. Blizna po prawidłowo wykonanej operacji tego typu nie powinna być bardzo widoczna.
- Wtórna rhinoplastyka – to po prostu powtórny zabieg korekcji nosa czyli reoperacja. Utrudnieniem w tym przypadku są zmiany, które powstały w budowie tkanki podczas poprzednich zabiegów. Dlatego chirurdzy plastyczni zalecają przynajmniej roczną przerwę między kolejnymi zabiegami.

Zobacz: Opryszczka w nosie. Boli bardziej niż zimno na ustach

Powikłania po korekcji nosa

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, tak również po korekcji nosa mogą, ale nie muszą wystąpić powikłania. Możliwe są:
- pęknięcie małych powierzchownych naczynek nosa
- infekcja
- gorsze gojenie się ran
- ryzyko związane ze znieczuleniem
- nadmierne krwawienie
- asymetria nosa
- odrętwienie
- zmiana w procesie wdychania powietrza może się pojawić po zabiegu plastyki nosa lub plastyki przegrody nosowej
- nierówności przegrody – pojawiają się rzadko i wymagają zabiegu korygującego
- blizny
- zmiany w kolorze skóry
- obrzęk
- prawdopodobieństwo powtórnej operacji

Rekonwalescencja po korekcji nosa

Po ok. 48 godzinach wyjmuje się z nosa tamponadę czyli wewnętrzny opatrunek . Po 7 – 10 dniach lekarz zdejmuje szynę unieruchamiającą . Obrzęk twarzy znika po ok. 3 – 4 tygodniach. Przez pierwsze dni po korekcji nosa należy leżeć z głową wysoko ułożoną na poduszkach . Stosowanie zimnych okładów zmniejsza obrzęk i krwiaki .

Przez trzy miesiące należy uważać na urazy. Nos po operacji jest szczególnie wrażliwy, toteż należy zachować ostrożność podczas uprawiania sportów . Zwłaszcza dyscyplin grupowych, sportów sztuk walki itp. Niewskazane jest też przed upływem 3 tygodni noszenie okularów. Na początku trzeba również unikać nadmiernego nasłonecznienia oraz korzystania z solarium i sauny .
 

szo

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda
Olejek rycynowy - na włosy, rzęsy brwi i paznokcie - jak stosować?
Ziarna rącznika pospolitego
FizjoBalans
Podobne artykuły
Włosy z białym łupieżem
Łupież - jak się go pozbyć domowymi sposobami? Antyłupieżowe płukanki, wcierki i maseczki
Łupież skórny o łagodnym przebiegu
Łupież różowy Giberta - przyczyny i domowe sposoby. Czy można się nim zarazić?
Odciski na stopach
Sposób na odciski - jak się ich pozbyć? Plastry i usuwanie
Korekcja nosa ( rhinoplastyka )
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości i zastosowanie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!