Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫

Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody

Kto pracuje w szpitalu i za co odpowiada? Temat wydaje się prosty i wszystkim znany, ale to nie tylko lekarze i pielęgniarki. Istnieje bardzo wiele zawodów medycznych. Nie zawsze każdy, kto ukończył medycynę musi być koniecznie lekarzem. Wiedza medyczna pozwala na pracę w szpitalu w wielu innych różnych zawodach.
Personel szpitalny
źródło:123RF
Spis treści

Szpital to jeden z najważniejszych elementów całego systemu opieki zdrowotnej. To miejsce udzielania różnych świadczeń medycznych w warunkach zamkniętych. Każdy szpital jest w stanie prawidłowo funkcjonować tylko z odpowiednim personelem, nie wystarczy tylko dobrze zorganizowany mechanizm codziennego funkcjonowania. Każdą placówkę medyczną tworzą głównie pracownicy służby zdrowia. 

Kto pracuje w szpitalu?

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U.2020.295 z dnia 2020.02.25) szpital to zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w formie świadczeń szpitalnych (art. 2 ust.1 pkt.9). Ustawa podaje także definicję osoby wykonującej zawód medyczny. 

Zgodnie z art. 2 ust.1 pkt. 2 ww. ustawy jest to osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Zadaniem całego personelu medycznego, niezależnie od zawodu osóbpracujących w szpitalu, jest wykonywanie całą dobę kompleksowych świadczeń zdrowotnych polegających na:

  • diagnozowaniu,
  • leczeniu,
  • pielęgnacji,
  • rehabilitacji.

Najprostszy podział personelu medycznego, pracującego w szpitalu jest następujący:

  • lekarze (bez specjalizacji i w trakcie specjalizacji),
  • lekarze specjaliści,
  • pielęgniarki (bez specjalizacji i w trakcie specjalizacji),
  • pielęgniarki specjalistki,
  • położne (bez specjalizacji i w trakcie specjalizacji),
  • położne specjalistki,
  • ratownicy medyczni,
  • diagności laboratoryjni,
  • pozostali pracownicy ochrony zdrowia, jak fizjoterapeuci, dietetycy czy specjaliści ds. żywienia.

Reklama

Kto pracuje w szpitalu? Zawody

Wykaz zawodów medycznych w szpitalach przedstawia się następująco:

  1. Lekarz- zasady i warunki wykonywania zawodu lekarza zostały określone w Ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarzy i lekarza dentysty. Lekarzem jest osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje medyczne, potwierdzone właściwymi dokumentami. Do zadań lekarza należy badanie stanu zdrowia, rozpoznawanie chorób i zapobieganie im, leczenie oraz rehabilitacja chorych, udzielanie porad lekarskich. Przepisy szczegółowo określają warunki przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza.
  2. Lekarze specjaliści- to tacy,którzyodbyliszkolenie specjalizacyjne i zdaliegzamin państwowy z konkretnego zakresu medycyny. W każdym szpitalu pracuje zespół specjalistów, aby jak najlepiej świadczyć pełen zakres usług medycznych: 
  • chirurdzy, 
  • anestezjolodzy,
  • onkolodzy, 
  • pulmonolodzy, 
  • endokrynolodzy, 
  • urolodzy, 
  • dermatolodzy, 
  • gastrolodzy,
  • neurolodzy, 
  • kardiolodzy,
  • diabetolodzy,
  • geriatrzy,
  • ginekolodzy,
  • hematolodzy,
  • laryngolodzy,
  • okuliści. 
     
  1. Pielęgniarki- obecnie każda pielęgniarka musi skończyć studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo i odbyć wymaganą liczbę zajęć oraz praktyk pielęgniarskich. W szpitalach pracują nie tylko pielęgniarki ogólne, ale także te, które odbyły szkolenia specjalizacyjne. Do tych kategorii zaliczane są pielęgniarki chirurgiczne, kardiologiczne, onkologiczne czy psychiatryczne. Szkolnictwo oferuje wiele kursów dla pielęgniarek, podnoszących kwalifikacje zawodowe. Szczególną kategorią pielęgniarek są położne, które zajmują się specjalistyczną opieką nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu i pierwszych tygodni życia noworodka.
     
  1. Diagności laboratoryjni- ten personel medyczny wykonuje badania laboratoryjne, określające właściwości fizyczne, chemiczne, biologiczne płynów ustrojowych, wydzielin i tkanek pobranych do celów diagnostycznych, leczniczych oraz profilaktycznych. Analitycy medyczni wspierają i w ogromnym stopniu uzupełniają cały proces leczenia każdego chorego, przebywającego w szpitalu.

 

  1. Specjaliści z zakresu ochrony zdrowia, wspomagający działania lekarzy- do tej grupy pracowników szpitala należą fizjoterapeuci, logopedzi, farmaceuci, specjaliści terapii uzależnień, technicy elektroradiologii, masażyści i ratownicy medyczni.
     
  2. Dietetyk- to specjalista z zakresu żywienia pacjentów, zajmujący się wpływem żywności i żywienia na zdrowie każdego chorego. Jegozadaniem jest przygotowywaniew szpitalach jadłospisów i diet żywieniowych, dostosowanych do konkretnych grup pacjentów ze względu na charakter schorzenia. Rola dietetyka w szpitalu ma duże znaczenie i polega także na nadzorowaniu prawidłowego żywienia w placówkach żywienia zbiorowego, a takimi są także szpitale.
     
  3. Asystent medyczny-to nowa kategoria pracowników szpitali. Tworzenie takich stanowisk wymusza konieczność usprawniania prac biurowo-administracyjnych w każdym szpitalu. Zadaniem tych specjalistów jest prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów, obsługa systemów teleinformatycznych, organizacja stanowisk pracy. Osoby te usprawniają pracękażdego szpitala i umożliwiają lekarzom większe skupienie na pacjencie i procesie leczenia.
     
  4. Sanitariusz szpitalny- zajmujesię wspieraniem personelu medycznego poprzez pomoc w podstawowych czynnościach medycznych. Do takich należy pomoc chorym w codziennych czynnościach, dawkowanie leków pod nadzorem lekarza, podłączanie kroplówek czy transport materiałów do badań diagnostycznych. Do wykonywania tego zawodu na terenie szpitala uprawnia ukończenie kursu sanitariusza medycznego, obejmującego zajęcia teoretyczne i praktyczne.
     
  5. Salowa, salowy- to kategoria pracowników służby zdrowia, którzy dbają o czystość i porządek w szpitalach. Często także pełnią funkcje pomocnicze w opiece nad chorymi i są wsparciem w ich obsłudze. Salowe i salowi bezpośrednio podlegają pielęgniarkom przełożonym na poszczególnych oddziałach.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U.2020.295 z dnia 2020.02.25),
  • 2. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarzy i lekarza dentysty (Dz.U.2020.514 z 2020.03.24),
  • 3. Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U.2019.849 z 2019.05.08),
  • 4. www.nfz.gov.pl
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Geriatra rozmawia z pacjentką
Perinatolog – czym zajmuje się ten lekarz? Co leczy?
Perinatolog przeprowadza badanie
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!