Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Podolog - kim jest i kiedy udać się do niego na wizytę?

Podolog to specjalista zajmujący się pielęgnacją stóp. Zabiegi podologiczne obejmują zarówno usługi związane z dbaniem o skórę, jak i paznokcie u stóp. Zobacz, jak zostać podologiem i kiedy warto rozważyć u niego wizytę.
Zabieg u podologa
Fot. 123RF
W skrócie
  • Podolog to zawód z zakresu usług kosmetycznych, choć wymaga wiedzy z różnych dziedzin nauk medycznych, np. dermatologii.
  • Zadaniem takiego specjalisty jest dbanie o dobrą kondycję skóry i paznokci u stóp. Pedicure podologiczny to podstawowy zabieg realizowany w gabinetach podologicznych.
  • Podolog pomaga również w doborze właściwego obuwia. Może też zasugerować noszenie wkładek ortopedycznych, które są przygotowywane specjalnie dla konkretnego pacjenta.
Spis treści

Reklama

Kim jest podolog i czy jest lekarzem?

W Polsce zawód podologa wciąż okryty jest pewną dozą tajemnicy. Nawet osoby korzystające z jego usług do końca nie wiedzą, kto to jest podolog.

Wiele z nich zastanawia się, czy podolog to lekarz. Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Podolog to specjalista od stóp i paznokci. W ramach swojej pracy zajmuje się ich pielęgnacją, a także łagodzeniem i eliminacją różnych zmian, m.in. zapalnych. Nie jest to jednak lekarz.

Ten zawód - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 maja 2021 roku - zalicza się do zawodów z zakresu usług kosmetycznych i fryzjerskich.

Jednocześnie, z uwagi na to, że coraz więcej osób potrzebuje profesjonalnej pomocy w pielęgnacji stóp, podolog może mieć dodatkowe wykształcenie związane z medycyną, np. studia pielęgniarskie.

Nie jest to jednak warunek konieczny i często podologami są np. kosmetyczki, które ukończyły szkołę policealną na tym kierunku.

Aby zostać podologiem należy ukończyć dwuletnią szkołę policealną na kierunku podologia i zdać państwowy egzamin zawodowy organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Kto może podjąć naukę w takiej szkole? Taka osoba musi:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • być absolwentem szkoły średniej (nie jest wymagana matura),
  • mieć zaświadczenie od lekarza potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w zawodzie podologa.

Konieczność wpisania zawodu podologa do systemu oświaty wynika - jak można przeczytać na oficjalnej stronie rządowej - „z braku wykwalifikowanej kadry na potrzeby usług podologicznych. Zapotrzebowanie na usługi podologa jest bardzo duże, co wynika m.in. z rozwoju chorób cywilizacyjnych np.: cukrzycy, otyłości oraz zmian demograficznych - starzenie się społeczeństwa przy jednoczesnym wydłużaniu się ludzkiego życia”.

Każdy gabinet podologii powinien zatrudniać specjalistów od pielęgnacji stóp oraz od paznokci u nóg, którzy mają stosowne wykształcenie.

Warto pamiętać, że szkolnictwo branżowe to nie jedyna droga do zawodu - wykształcenie podologa mogą zdobyć również absolwenci wybranych kierunków studiów, np. kosmetologii, fizjoterapii, podejmując się studiów podyplomowych z zakresu podologii.

Czym zajmuje się podolog?

Podologia to dziedzina kosmetologii łącząca w sobie wiedzę z zakresu: dermatologii, diabetologii, fizjoterapii, ortopedii, miologii czy reumatologii.

Czym zatem zajmuje się podolog? To specjalista podejmujący się pielęgnacji i dbający o dobrą kondycję stóp i paznokci. Wśród usług na liście podologa znajdują się zabiegi oparte na pozbywaniu się defektów w obrębie skóry oraz płytek paznokciowych.

Czy podolog może wystawić zwolnienie lekarskie, zwane też potocznie L4? Podolog nie jest lekarzem, więc nie ma uprawnień do takich działań.

Podobnie sytuacja wygląda z wystawianiem recept przez podologów - osoba, która jest podologiem nie ma uprawnień do podejmowania takich działań. Chcąc więc zdobyć np. lek na receptę do leczenia schorzeń skórnych, należy udać się do dermatologa.

Czy podolog może dać znieczulenie? Jeżeli jest to znieczulenie w formie np. kremu znieczulającego to może je zaaplikować.

Natomiast nie może podawać znieczulenia o bardziej inwazyjnym charakterze, np. w zastrzyku ogólne albo prowadzące do chwilowej utraty czucia w nogach. Takie środki może podawać tylko uprawniony lekarz.

Z jakimi problemami stóp zwrócić się do podologa?

Osoby rozważające wizytę w gabinecie podologicznym, zadają sobie pytanie: co „leczy” podolog. Przykładowo: czy podolog usuwa odciski albo czy podolog usuwa kurzajki?

Jak już wiemy, nie jest to lekarz, a więc nie ma też uprawnień, które ma osoba reprezentująca zawód medyczny, może jednak stanowić dodatkowe wsparcie w terapii różnych problemów zdrowotnych.

Wśród dolegliwości, z którymi można zgłosić się do podologa wymienić można zarówno te w obrębie skóry, jak i paznokci stóp.

Najpowszechniejsze usługi z zakresu podologii to:

  • usuwanie odcisków oraz modzeli,
  • walka z haluksami,
  • terapia ostrogi piętowej,
  • walka z nadpotliwą albo przesuszoną skórą stóp,
  • terapia pękających pięt,
  • pozbywanie się kurzajek - warto tu wspomnieć, jak podolog usuwa brodawki - terapia może opierać się tu m.in. na wymrażaniu. Może też posłużyć się metodą mechaniczną i za pomocą skalpela i dłutka oczyścić zainfekowaną skórę. Następnie aplikuje preparaty, które odciążą bolesne miejsce i będą hamować dalszy rozwój wirusa na skórze.

W ramach pielęgnacji paznokci podolog zajmuje się również:

Poza tym na liście usług podologa znajdą się te, związane z pielęgnacją stopy cukrzycowej oraz dbaniem o dobry stan stóp diabetyków, którzy z uwagi m.in. na pojawiające się zaburzenia związane z krążeniem mogą znacznie później niż osoby zdrowe zauważyć u siebie niepokojące zmiany.

Poza tym z racji choroby przewlekłej są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje bakteryjne i grzybicze. Z tego też powodu regularne kontrole u podologa są tu wskazane.

Co ciekawe, wiele problemów stóp ma związek z wadami ortopedycznymi stóp albo niewłaściwie dobranym obuwiem.

Rolą podologa jest również wskazanie klientowi, co robić, by uniknąć np. pojawienia się odcisków. Obecnie niektórzy podolodzy proponują np. korzystanie z indywidualnie zaprojektowanych wkładek ortopedycznych, specjalnie z myślą o potrzebach stopy konkretnej osoby.

Czy podolog wykonuje pedicure?

Zabieg z zakresu podologii, który może przynieść ulgę w przypadku problemów z paznokciami, to przede wszystkim pedicure podologiczny. Co to jest pedicure podologiczny?

To stały element towarzyszący:

  • terapii wrastających paznokci,
  • leczeniu grzybicy paznokci,
  • niwelowaniu onycholizy, czyli odklejaniu się paznokci.

Podczas pedicure podologicznego specjalista zajmuje się nie tylko paznokciami, ale również opracowuje skórę, na której mogą znajdować się m.in.:

  • odciski,
  • modzele,
  • brodawki,
  • pęknięcia.

Dodatkowo dokładnie ogląda stopy i proponuje metody walki z problemami zdrowotnymi, np. z grzybicą czy odciskami.

Czy podolog maluje paznokcie? Może to uczynić, jednak nie taki jest główny cel tego zabiegu.

To przede wszystkim przywrócenie zdrowia skórze i paznokciom u stóp. Gdy zależy nam jedynie na zdobieniu paznokci, wystarczy skorzystać z pedicure kosmetycznego.

Ponadto pedicure podologiczny tym różni się od zwykłego pedicure’u kosmetycznego, że jego celem jest nie tylko poprawa wyglądu paznokcia, ale przede wszystkim jego ogólna kondycja oraz stan zdrowia.

W trakcie zabiegu specjalista używa różnorodnych preparatów, które wzmacniają paznokcie. Podolog zajmuje się również rekonstrukcją paznokci uszkodzonych np. w przebiegu grzybicy.

Czy podolog zajmuje się paznokciami u rąk? Co do zasady, podolog pielęgnuje paznokcie u stóp i wykonuje pedicure.

Jednak w niektórych gabinetach można skorzystać ze wsparcia podologa w niwelowaniu problemów paznokci kończyn górnych. Podolog może zająć się więc paznokciami u rąk. Nie jest to wykluczone.

Pirolam® Lakier
Pirolam Lakier, lakier do paznokci leczniczy, jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na paznokcie w przypadku grzybicy paznokci. Zawarta w leku substancja czynna - cyklopiroks, przenika przez płytkę paznokcia i działa przeciwgrzybiczo na grzyby powodujące grzybicę paznokci.
Pirolam® Lakier. Skład i postać: Każdy g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu. Lakier do paznokci leczniczy. Wskazania: Grzybicze zakażenia paznokci. Produkt jest przeznaczony do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy, obejmujących mniej niż 50% powierzchni paznokcia maksymalnie 4 z 10 paznokci. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2021.01.07

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Podolog dziecięcy. Kiedy się do niego zwrócić?

Z problemami ze skórą i paznokciami u stóp mierzą się nie tylko dorośli, ale również najmłodsi. Co ciekawe, nawet noworodki mogą mieć dolegliwości w tym obszarze, co przekłada się na pojawianie się u nich bólu, płaczliwości.

Z różnorodnymi kłopotami podologicznymi, w tym brodawkami wirusowymi, odciskami, wrastającymi paznokciami, grzybicą skóry lub grzybicą paznokci, mierzą się także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Wówczas warto udać się z pociechą do podologa dziecięcego. Taki specjalista dostosowuje przebieg wizyty do potrzeb dziecka. Cechuje go również odpowiednie podejście, które łagodzi u malucha lęk czy niechęć do pokazania stóp.

Podolog dla dzieci potrafi rozmawiać z dzieckiem, a jednocześnie specjalizuje się w problemach małych stópek, co pozwoli szybciej przynieść ulgę.

Taki specjalista powinien mieć też wiedzę związaną z tym, czy konkretne preparaty, np. stosowane u dorosłych, są wskazane i bezpieczne dla dziecka.

Reklama

Czy podolog przyjmuje na NFZ?

Wielu klientów korzystających z usług tego specjalisty zadaje sobie pytanie: czy podolog jest na NFZ. Zawód podologa nie jest zawodem medycznym, m.in. dlatego też jego usługi nie są finansowane w ramach NFZ.

Refundowane są natomiast jedynie takie wybrane zabiegi wykonywane w obrębie stóp, które są przeprowadzane przez lekarzy, np. ortopedów, chirurgów czy dermatologów, stąd na niektórych stronach np. placówek zajmujących się chirurgią podologiczną można znaleźć informację o dofinansowaniu w ramach NFZ.

Jednocześnie należy podkreślić, że zabieg jest tu wykonywany przez lekarza, a nie podologa. Co więcej, podolog nie ma takich uprawnień jak lekarz, dlatego nie może wykonywać zabiegów czy operacji chirurgicznych stóp.

Reklama

Cena wizyt i zabiegów u podologa

Ile kosztuje podolog? Od czego zależy koszt wizyty? Cennik podologów zależy przede wszystkim od miasta, w którym realizowane są usługi oraz renomy specjalisty.

Znaczenie ma też rodzaj zabiegu i określony typ terapii. Przykładowo cena usuwania kurzajek u podologa w Warszawie będzie wyższa niż w mniejszych miejscowościach.

Inaczej też będą kształtować się koszty związane z wymrażaniem kurzajek w porównaniu do laserowego usuwania takich zmian.

Koszt pozbycia się brodawek zaczyna się na poziomie około 150-200 zł. Podobnie kształtują się ceny:

  • usuwania odcisków,
  • leczenia wrastającego paznokcia,
  • rekonstrukcji paznokcia.

Za wizytę wraz z zabiegiem trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Czasem potrzebna jest też dodatkowa wizyta kontrolna.

Co ciekawe, coraz częściej można usłyszeć również o mobilnych podologach, a więc podologach z dojazdem do domu. W tym przypadku niekiedy do ceny usługi należy doliczyć sobie koszty związane z wizytą domową i np. czasem podróży oraz wydanymi pieniędzmi na przejazd.

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Kłosińska, E. Jaworska, A. Pawelczyk-Klimaszewska, Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.2-6.pdf, [data dostępu: 29.12.2023].
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 28 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001087/O/D20211087.pdf, [data dostępu: 29.12.2023].
  • J. Arct, Zespół pękających pięt - przyczyny i postępowanie podologiczne, Pol J Cosmetol 2016, 19(3): 214-222, https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna-Pytkowska/publication/356749218_Zespol_pekajacych_piet_-przyczyny_i_postepowanie_podologiczne_Cracking_heels_syndrome_-podiatric_causes_and_treatment/links/61a9ca6fca2d401f27be49db/Zespol-pekajacych-piet-przyczyny-i-postepowanie-podologiczne-Cracking-heels-syndrome-podiatric-causes-and-treatment.pdf, [data dostępu: 29.12.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Poradnia audiologiczna
Czym zajmuje się chirurg naczyniowy? Jakie schorzenia leczy?
Chirurg naczyniowy w trakcie operacji
Proktolog - lekarz od odbytu. Jak wygląda wizyta?
Proktolog wykonuje m.in. per rectum
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
"Opiekun medyczny - kurs i zakres obowi\u0105zk\u00f3w. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?"
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?

Reklama