Dla Ciebie, na zdrowie!

Perinatolog – czym zajmuje się ten lekarz? Co leczy?

Perinatolog opiekuje się kobietą w ciąży i jej nienarodzonym dzieckiem. Lekarz tej specjalizacji czerpie wiedzę z różnych dziedzin medycyny, zapewniając całościową opiekę medyczną kobiecie w ciąży i jej dziecku. Czym się zajmuje ten lekarz?
Perinatolog przeprowadza badanie
Źródło: 123RF
Spis treści

Termin „perinatologia” oznacza w najprostszym tłumaczeniu naukę o rodzeniu. Ta gałąź medycyny rozwija się dość mocno i coraz więcej klinik oferuje tego typu opiekę kobiecie w ciąży. Kompleksowa ochrona, jaką zapewnia perinatolog, daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa w okresie ciąży.

Reklama

Czym zajmuje się perinatologia?

Ta dziedzina medycyny jest często nazywana medycyną matczyno – płodową. Głównym celem jest stworzenie właściwej opieki medycznej nad mamą i jej mającym narodzić się dzieckiem. Lekarz nie tylko monitoruje stan zdrowia kobiety w ciąży, ale równolegle kontroluje rozwój dziecka w życiu płodowym. 

Perinatologia łączy w sobie wiedzę z różnych dziedzin medycyny. Do najważniejszych należą:

 • neonatologia,
 • położnictwo,
 • chirurgia,
 • genetyka,
 •  kardiologia dziecięca,
 •  umiejętność wykonywania ultrasonografii położniczej,
 • inwazyjna diagnostyka prenatalna,
 • leczenie ciąż wysokiego ryzyka,
 • terapia perinatalna płodu.

Lekarze twierdzą, iż ta gałąź medycyny jest podspecjalnością położnictwa. Wymaga szerokiej wiedzy i zdolności łączenia wiadomości z zakresu kilku dziedzin medycyny. 

Jakie są zadania perinatologii?

Głównym zadaniem perinatologii jest szybkie wykrywanie wad płodu i natychmiastowe wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Kompleksowa opieka pozwala stwierdzić wady rozwojowe dziecka jeszcze w łonie matki, a czas w takich sytuacjach ma ogromne znaczenie. Nie tylko dziecko jest objęte opieką. Każda choroba czy niedyspozycja matki jest analizowana przez lekarza perinatologa, który wdraża odpowiednie działania medyczne. 

Perinatologia rozwija się dość mocno od kilkunastu lat. Dawniej wszystko to, co działo się z dzieckiem w łonie matki było zagadką. Wiele chorób, którymi były obarczone kobiety w ciąży oddziaływało na stan zdrowia dziecka. Medycyna w tym zakresie uległa ogromnemu rozwojowi. Każda mama może uzyskać pełne informacje o stanie zdrowia dziecka. Zdecydowanie sprzyja temu rozwój technologii. Dostępność do tego typu badań pozwala na wykrywanie wad wrodzonych tak szybko, iż jest możliwe leczenie jeszcze przed narodzinami dziecka. 

Reklama

Co umożliwia perinatologia?

Perinatologia umożliwia operacje w łonie matki, które są ogromną szansą na urodzenie zdrowego dziecka, zapobiegając tym samym rozwojowi choroby. Dzięki perinatologii istnieje możliwość wykonywania takich zabiegów z pełnym powodzeniem. 

Do najczęściej wykonywanych należą:

 • zamknięcie rozszczepu kręgosłupa, polegające na osłonięciu rdzenia kręgowego dziecka w celu ochrony przed dalszymi uszkodzeniami,
 • usuwanie wad serca, polegające na wewnątrzmacicznych operacjach serca w celu uniknięcia pogłębiania się wady,
 • operacja przepukliny przeponowej, która jest poważnym zagrożeniem dla płodu, a dzięki temu zabiegowi zapewniony jest prawidłowy rozwój płuc,
 •  transfuzje dopłodowe, czyli transfuzje krwi do żyły pępowinowej, 
 • odbarczanie u dziecka torbieli płuc, które uciskają inne narządy.

Żadna z tych operacji nie byłaby możliwa, gdyby nie rozwijająca się w szybkim tempie perinatologia. Specjalizacja z zakresu tej części medycyny obejmuje szeroki zakres wiedzy medycznej. Wczesne wykrycie wad płodowych daje szansę na wprowadzenie leczenia we wczesnym etapie życia płodowego i stworzenie warunków do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Opieka perinatologiczna kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Od tego momentu przechodzi ono pod opiekę neonatologa

Kim jest perinatolog?

W szpitalach położniczych i przychodniach pracują specjaliści perinatologii. Perinatolodzy są członkami zespołów Klinik Położnictwa i Perinatologii w poszczególnych miastach. Lekarze ci otaczają opieką kobiety w ciąży dotknięte chorobami, a także ciąże dotknięte wadami płodowymi i rozwojowymi. 

Perinatolog to lekarz, absolwent Akademii Medycznej, który ukończył specjalizację II stopnia z zakresu perinatologii, będącą podspecjalnością ginekologii i położnictwa. Czym zajmuje się ten specjalista? 

Reklama

Czym zajmuje się perinatolog?

Oto podstawowe zadania perinatologa: 

 • kompleksowa opieka medyczna nad kobieta w ciąży i jej nienarodzonym dzieckiem,
 • wykrywanie wad wrodzonych płodu we wczesnym etapie ciąży,
 • diagnozowanie wad płodu, związanych z chorobami serca dziecka, wadami układu moczowego, torbieli, guzów serca czy innych poważnych chorób życia płodowego,
 • monitorowanie stanu zdrowia kobiety przez cały okres ciąży,
 • opieka nad ciężarnymi kobietami, które cierpią na choroby przewlekłe (takie jak cukrzyca, choroby serca lub nerek),
 • opieka nad kobietami w ciąży, co do których stwierdzono stan zagrożenia ciąży i możliwość pojawienia się niebezpiecznych powikłań,
 • opieka nad ciężarnymi kobietami w sytuacjach zagrożenia życia płodu,
 • sprawowanie opieki nad ciężarną kobietą, aby urodziła zdrowe dziecko, prawidłowo rozwijające się po porodzie. 

Zadaniem każdego perinatologa jest wypracowanie takiego systemu działań, który zapewnia kobiecie optymalną opiekę nie tylko samej kobiecie, a także jej nienarodzonemu potomstwu. Głównym celem działań medycznych specjalisty perinatologa jest zmniejszanie częstotliwości narodzin wcześniaków, obniżanie poziomu umieralności płodów i ciężarnych kobiet. 

Lekarze obejmują pełną opieką medyczną kobietę i jej nienarodzone dziecko, zapewniając im dostęp do opieki medycznej na jak najwyższym poziomie. Poradnie perinatologiczne udzielają także wsparcia i pomocy medycznej kobietom, które pragną zajść w ciążę w przypadkach problemów zdrowotnych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. J. Młodawski, W. Rokita, M. Młodawska „Stosowanie progesteronu w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2018 (3),
 • 2. P. Kamiński, M. Wielgosz „Przypadki kliniczne w perinatologii”, Warszawa 2012,
 • 3. M. Pietryga, K. Toboła „Ultrasonograficzna diagnostyka prenatalna – możliwości technik 3D”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2017 r.,
 • 4. A. Prejbisz, P. Dobrowolski, P. Kosiński i inni „Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym u kobiet w ciąży”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2019, tom 4.
 • 5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U.2020.1566 z dnia 2020.09.11).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
AFP - badanie, norma i cena. Co oznacza podwyższone?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!