Neurochirurg dziecięcy – czym się zajmuje i co leczy?

Neurochirurg dziecięcy zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń obejmujących obwodowy i ośrodkowy system nerwowy. Leczy m.in. takie schorzenia jak wodogłowie, guzy mózgu, dyskopatie, czy oporną na leki padaczkę. Jak wygląda wizyta u tego specjalisty, kiedy należy się do niego zgłosić?
Neurochirurg dziecięcy bada pacjentkę
źródło:123RF
Spis treści

Czym zajmuje się neurochirurgia dziecięca?

Neurochirurgia dziecięca to dział medycyny zajmujący się problemami i chorobami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego u najmłodszych pacjentów. Lekarzem specjalizującym się w tej materii jest neurochirurg dziecięcy, który rozpoznaje i leczy schorzenia dotyczące systemu nerwowego. 

Dla neurochirurgii dziecięcej istotne jest zbadanie na jak wcześniejszym etapie wszelkich symptomów, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby obciążającej układ nerwowy. 

Na neurologię dziecięcą mali pacjenci zwykle trafiają skierowani przez innych lekarzy, głównie pediatrów, okulistów, ortopedów, czy laryngologów, którzy po wyczerpaniu własnych pomysłów na terapię i metod leczniczych kierują dziecko do neurochirurga, by sprawdzić tę sferę zdrowia. 

Niekiedy dziecko pojawia się w gabinecie neurochirurga dziecięcego po nieudanej kuracji neurologicznej, opartej na farmakologii. Wówczas zachodzi wysokie prawdopodobieństwo przeprowadzenia małoinwazyjnego zabiegu lub operacji, wykonywanych przez neurochirurga. 

Czym zajmuje się neurochirurg dziecięcy?

Czym zajmuje się neurochirurg dziecięcy? Przede wszystkim wykrywaniem nieprawidłowości, czy schorzeń powiązanych z obwodowym i ośrodkowym układem nerwowym oraz prowadzeniem skutecznego leczenia zdiagnozowanej choroby. 

Zanim lekarz neurochirurg postawi diagnozę, przeprowadza w gabinecie dokładny wywiad z rodzicami, a czasem też z samym dzieckiem oraz zrobi wnikliwe badanie małego pacjenta. Ponadto będzie chciał się oprzeć na wynikach różnych badań, w tym m.in. tomografii komputerowej, USG, czy rezonansu magnetycznego.

Neurochirurga dziecięcego interesują wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu centralnego i obwodowego systemu nerwowego. Do tego specjalisty mali pacjenci są kierowani przez medyków innych specjalizacji. 

Jednak również sami rodzice mogą skonsultować swoje obawy z neurochirurgiem, zwłaszcza jeśli zauważą u własnej pociechy m.in. następujące symptomy:

 • częste zasłabnięcia i omdlenia;
 • powtarzające się bóle i zawroty głowy;
 • drętwienie i mrowienie nóg bądź rąk;
 • problemy z koordynacją ruchową;
 • bóle kręgosłupa;
 • drgawki;
 • zaburzenia słuchu, wzroku oraz orientacji;
 • kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem.

Jak przebiega wizyta u neurochirurga dziecięcego?

Dobry lekarz neurochirurg rozpocznie wizytę lekarską od wypytania rodziców oraz małego pacjenta o objawy, częstotliwość i okoliczności ich występowania, inne zdiagnozowane schorzenia, historię chorób w rodzinie, przyjmowane przez dziecko leki, itp. Na takie spotkanie warto też zabrać ze sobą wyniki wszystkich dotychczas przeprowadzonych badań. 

Następnie lekarz wykona podstawowe badanie neurologiczne dziecka oceniające m.in. postawę ciała, występowanie objawów oponowych, zborność ruchów, czucie powierzchowne i głębokie oraz analizę sprawności działania nerwów czaszkowych.

Bardzo często w dalszej części diagnozy zleca się przeprowadzenie badań obrazowych, takich jak RTG, USG, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Najwięcej informacji o pacjencie medyk jest w stanie zdobyć na podstawie analizy wyników tomografii emisyjnej.

Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych danych na temat małego pacjenta neurochirurg stawia diagnozę i zaproponuje najbardziej efektywną w konkretnym przypadku metodę leczenia.

Co leczy neurochirurg dziecięcy?

Co leczy neurochirurg dziecięcy? Lekarz tej specjalizacji rozpoznaje i zajmuje się leczeniem m.in. takich schorzeń jak:

 • krwiaki podokostnowe u niemowlaków, 
 • guzy rdzenia kręgowego, 
 • dyskopatie (szyjne, piersiowe i lędźwiowe), 
 • wady cewy nerwowej, 
 • wodogłowie, 
 • urazy głowy, 
 • guzy mózgu
 • wodniaki podtwardówkowe, 
 • przepukliny oponowo-rdzeniowe, 
 • padaczkę lekooporną, 
 • spastyczność,
 • malformacje naczyniowe mózgu i rdzenia kręgowego. 

Do neurochirurga dziecięcego warto się także wybrać z niemowlęciem, u którego doszło do zbyt wczesnego zrośnięcia się szwów czaszkowych. 

Poza tym u dziecięcego neurochirurga szuka się pomocy jeśli rodzic dziecka zauważy u swojej pociechy jakieś niepokojące oznaki, taki jak np. częste omdlenia, zawroty głowy, bóle w tej części ciała, czy mrowienie albo drętwienie kończyn.

Neurochirurg dziecięcy opiekuje się też pacjentami z zaburzeniami występującymi w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego albo zespołu Tourette’a.

Poza zdiagnozowaniem i prowadzeniem małego pacjenta pod względem medycznym, neurochirurg dziecięcy opiekuje się nim także po zakończeniu leczenia. Ważne jest bowiem regularne kontrolowanie efektów terapii. 

Metody leczenia neurochirurga dziecięcego

Neurochirurg dziecięcy po postawieniu diagnozy wprowadza skonsultowane z rodzicami dziecka leczenie. Ma do wyboru terapię zachowawczą, przepisanie odpowiednich farmaceutyków, wykonanie nieinwazyjnych zabiegów lub skierowanie na operację (zwłaszcza jeśli inne metody lecznicze zawiodą). 

W ramach tych mało inwazyjnych zabiegów neurochirurgicznych przeprowadza się m.in. endoskopowe usunięcie przepukliny dysku, przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa, czy dynamiczną stabilizację implantem elastycznym. 

Czasem konieczne okazuje się wykonanie operacji, szczególnie w takich przypadkach jak np. wodogłowie, guzy mózgu, tętniaki mózgu, krwiaki wewnątrzczaszkowe, uszkodzenia powłok czaszki powstałe w wyniku jakiegoś urazu, złamania kości czaszki lub uszkodzenia nerwów obwodowych po urazach, czy też nowotworach. 

Dobrze na lekarza swojego malucha wybrać takiego specjalistę, który ma zarówno doświadczenie w pracy z małymi pacjentami neurochirurgicznymi, jak i odpowiednie podejście do małych dzieci.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Ian Bone, Geraint Fuller, Lindsay Kenneth W., Neurologia i neurochirurgia, Edra Urban & Partner, 2010, Wrocław, II, ISBN 9788376098630.
 • 2. Schirmer Michael, Neurochirurgia, Wydawnictwo Medyczne Urban & Parner, 1998, ISBN 83-85842-92-6.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama