Najzdrowsze miejsce w internecie

Chondroityna w lekach: działanie i stosowanie

Chondroityna to idealne rozwiązanie na bolące stawy. Dobry preparat z chondroityną i glukozaminą wyhamuje proces degradacji chrząstki, zwiększy ruchomość stawów, złagodzi ból. Jak wybrać najlepszy lek na bazie siarczanu chondroityny?
Chondroityna w na stawy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest chondroityna?

Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym, mukopolisacharydem zaleczanym do grupy glikozoaminoglikanów. W organizmie ludzkim pełni niezwykle istotną rolę, stanowiąc jeden z najważniejszych składników chrząstki stawowej. Siarczan chondroityny zapewnia właściwy poślig, zapobiegając nadmiernemu tarciu ruchomych elementów stawów. Niedobór chondroityny lub ograniczenie jej właściwości prowadzić mogą do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) oraz innych schorzeń reumatycznych, uszkodzeń i stanów zapalnych.

Działanie chondroityny

Działanie chondroityny polega na hamowaniu aktywności tzw. enzymów litycznych w chrząstce stawowej. Substancja ta stymuluje też biosyntezę proteoglikanów oraz kwasu hialuronowego. Siarczan chondroityny posiada zdolność wiązania wody, dzięki czemu jest w stanie tłumić wstrząsy, na które narażone są stawy.

Efektem tego jest zmniejszone ryzyko mikrouszkodzeń chrząstki oraz zwiększenie ruchomości stawów. Dodatkowo część naukowców przyglądających się działaniu chondroityny zauważyła, że może ona stabilizować szerokość szpary stawowej. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, siarczan chondroityny może korzystni wpływać na kondycję tzw. podchrzęstnej blaszki kostnej. Podejrzewa się, iż ma to związek z hamowaniem resorpcji kości przez osteoklasty, a także zwiększonym wychwytem wapnia przez białka podścieliska kości.

Reklama

Chondroityna i glukozamina

Chondroityna najwyższą skuteczność wykazuje współdziałając z glukozaminą – aminocukrem, będącym pochodną glukozy, któremu przypisuje się właściwości przeciwbólowe. Glukozamina hamuje też proces degradacji chrząstki stawowej. Chondroityna i glukozamina w krajach europejskich są powszechnie stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów we wczesnym i średniozaawansowanym stadium jej rozwoju. Co niezwykle istotne, obie substancje uznawane są za bardzo bezpieczne w stosowaniu i nie wywołujące istotnych skutków ubocznych. W szczególności dotyczy to chondroityny, która jest najmniej toksycznym ze wszystkich związków stosowanych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Chondroityna w lekach

Niezależnie od stosowania leków, warto rozważyć suplementację chondroityny. Na rynku dostępne są preparaty zawierające w swoim składzie nie tylko chondroitynę, ale też wszystkie niezbędne substancje maksymalizujące jej skuteczność, w tym siarczan glukozaminy. 

Zachowanie zdrowych stawów zależy od odpowiednich działań profilaktycznych. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.

Reklama

Jak działają preparaty z chondroityną?

Preparaty na stawy zawierają w swoim składzie  substancje budujące. Są to m.in.:

 • siarczan chondroityny (50 mg w jednej saszetce),
 • siarczan glukozaminy (1500 mg),
 • hydrolizat kolagenu (10 000 mg),  
 • kwas hialuronowy (25 mg).

Dodatkowo działanie preparatu wzmocnione jest przez składniki takie jak:

 • ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego – wspiera aparat ruchu i produkcję kolagenu,
 • wyciąg z owocu awokado,
 • ekstrakt z imbiru – działa przeciwzapalnie,  
 • ekstrakt z zielonej herbaty – wpływa na prawidłowy stan kości,
 • kurkumina,
 • witamina C – pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu.

Część z tych substancji wykazuje działanie przeciwzapalne oraz ma pozytywny wpływ na aparat ruchu i tworzenie się kolagenu.

Chondroityna na stawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to choroba reumatyczna, rozwijająca się wskutek wystąpienia stanów zapalnych lub uszkodzeń chrząstki stawowej. Do grupy ryzyka w szczególności należą osoby otyłe, schorowane oraz uprawiające sport, najczęściej po czterdziestym roku życia (zwłaszcza kobiety), narażone na znaczne obciążenia stawów oraz cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia w obrębie chrząstki.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Tadeusz S. Gaździk, Chondroitin sulfate in the treatment of osteoarthrosis, The Journal of Orthopaedics Trauma Sugery and Related Research, 6 (26) 2011
 • http://flexistav.pl/produkt/flexistav-xtra
 • Wojciech Romanowski, Agata Zdanowska, Mateusz Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne 2016, tom 2, nr 2
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Boląca lewa ręka
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Boląca pięta
Przeczytaj artykuł
Ból pod kolanem - z tyłu, z przodu, z boku. Co oznacza?
Uraz stawu kolanowego
Podobne artykuły
Kolano skoczka u koszykarza
Kolano skoczka - ćwiczenia i leczenie. Jak się objawia?
Blizna po endoprotezie kolana
Endoproteza kolana (stawu kolanowego) - operacja i rehabilitacja
Zmiany na palcach dłoni
Guzki Heberdena - co stosować? Maść, zioła czy dieta
Kwas moczowy - czy powinniśmy się go bać?
Kwas moczowy - jak obniżyć podwyższony? Norma
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama