To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Chondroityna w lekach: działanie i stosowanie

Chondroityna to idealne rozwiązanie na bolące stawy. Dobry preparat z chondroityną i glukozaminą wyhamuje proces degradacji chrząstki, zwiększy ruchomość stawów, złagodzi ból. Jak wybrać najlepszy lek na bazie siarczanu chondroityny?
Chondroityna w na stawy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest chondroityna?

Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym, mukopolisacharydem zaleczanym do grupy glikozoaminoglikanów. W organizmie ludzkim pełni niezwykle istotną rolę, stanowiąc jeden z najważniejszych składników chrząstki stawowej.

Siarczan chondroityny zapewnia właściwy poślig, zapobiegając nadmiernemu tarciu ruchomych elementów stawów. Niedobór chondroityny lub ograniczenie jej właściwości prowadzić mogą do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) oraz innych schorzeń reumatycznych, uszkodzeń i stanów zapalnych.

Reklama

Działanie chondroityny

Działanie chondroityny polega na hamowaniu aktywności tzw. enzymów litycznych w chrząstce stawowej. Substancja ta stymuluje też biosyntezę proteoglikanów oraz kwasu hialuronowego. Siarczan chondroityny posiada zdolność wiązania wody, dzięki czemu jest w stanie tłumić wstrząsy, na które narażone są stawy.

Efektem tego jest zmniejszone ryzyko mikrouszkodzeń chrząstki oraz zwiększenie ruchomości stawów. Dodatkowo część naukowców przyglądających się działaniu chondroityny zauważyła, że może ona stabilizować szerokość szpary stawowej. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, siarczan chondroityny może korzystni wpływać na kondycję tzw. podchrzęstnej blaszki kostnej.

Podejrzewa się, iż ma to związek z hamowaniem resorpcji kości przez osteoklasty, a także zwiększonym wychwytem wapnia przez białka podścieliska kości.

Chondroityna i glukozamina

Chondroityna najwyższą skuteczność wykazuje współdziałając z glukozaminą – aminocukrem, będącym pochodną glukozy, któremu przypisuje się właściwości przeciwbólowe. Glukozamina hamuje też proces degradacji chrząstki stawowej.

Chondroityna i glukozamina w krajach europejskich są powszechnie stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów we wczesnym i średniozaawansowanym stadium jej rozwoju. Co niezwykle istotne, obie substancje uznawane są za bardzo bezpieczne w stosowaniu i nie wywołujące istotnych skutków ubocznych.

W szczególności dotyczy to chondroityny, która jest najmniej toksycznym ze wszystkich związków stosowanych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Reklama

Chondroityna w lekach

Niezależnie od stosowania leków, warto rozważyć suplementację chondroityny. Na rynku dostępne są preparaty zawierające w swoim składzie nie tylko chondroitynę, ale też wszystkie niezbędne substancje maksymalizujące jej skuteczność, w tym siarczan glukozaminy. 

Zachowanie zdrowych stawów zależy od odpowiednich działań profilaktycznych. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.

Reklama

Jak działają preparaty z chondroityną?

Preparaty na stawy zawierają w swoim składzie  substancje budujące. Są to m.in.:

 • siarczan chondroityny (50 mg w jednej saszetce),
 • siarczan glukozaminy (1500 mg),
 • hydrolizat kolagenu (10 000 mg),  
 • kwas hialuronowy (25 mg).

Dodatkowo działanie preparatu wzmocnione jest przez składniki takie jak:

 • ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego – wspiera aparat ruchu i produkcję kolagenu,
 • wyciąg z owocu awokado,
 • ekstrakt z imbiru – działa przeciwzapalnie,  
 • ekstrakt z zielonej herbaty – wpływa na prawidłowy stan kości,
 • kurkumina,
 • witamina C – pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu.

Część z tych substancji wykazuje działanie przeciwzapalne oraz ma pozytywny wpływ na aparat ruchu i tworzenie się kolagenu.

Reklama

Chondroityna na stawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to choroba reumatyczna, rozwijająca się wskutek wystąpienia stanów zapalnych lub uszkodzeń chrząstki stawowej.

Do grupy ryzyka w szczególności należą osoby otyłe, schorowane oraz uprawiające sport, najczęściej po czterdziestym roku życia (zwłaszcza kobiety), narażone na znaczne obciążenia stawów oraz cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia w obrębie chrząstki.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Tadeusz S. Gaździk, Chondroitin sulfate in the treatment of osteoarthrosis, The Journal of Orthopaedics Trauma Sugery and Related Research, 6 (26) 2011
 • http://flexistav.pl/produkt/flexistav-xtra
 • Wojciech Romanowski, Agata Zdanowska, Mateusz Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne 2016, tom 2, nr 2
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!