Nowy sklep

już ON-LINE

Chondroityna w lekach: działanie i stosowanie

Chondroityna to idealne rozwiązanie na bolące stawy. Dobry preparat z chondroityną i glukozaminą wyhamuje proces degradacji chrząstki, zwiększy ruchomość stawów, złagodzi ból. Jak wybrać najlepszy lek na bazie siarczanu chondroityny?
Chondroityna w na stawy
Źródło: 123RF
 

Co to jest chondroityna?

Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym, mukopolisacharydem zaleczanym do grupy glikozoaminoglikanów. W organizmie ludzkim pełni niezwykle istotną rolę, stanowiąc jeden z najważniejszych składników chrząstki stawowej. Siarczan chondroityny zapewnia właściwy poślig, zapobiegając nadmiernemu tarciu ruchomych elementów stawów. Niedobór chondroityny lub ograniczenie jej właściwości prowadzić mogą do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) oraz innych schorzeń reumatycznych, uszkodzeń i stanów zapalnych.

Działanie chondroityny

Działanie chondroityny polega na hamowaniu aktywności tzw. enzymów litycznych w chrząstce stawowej. Substancja ta stymuluje też biosyntezę proteoglikanów oraz kwasu hialuronowego. Siarczan chondroityny posiada zdolność wiązania wody, dzięki czemu jest w stanie tłumić wstrząsy, na które narażone są stawy.

Efektem tego jest zmniejszone ryzyko mikrouszkodzeń chrząstki oraz zwiększenie ruchomości stawów. Dodatkowo część naukowców przyglądających się działaniu chondroityny zauważyła, że może ona stabilizować szerokość szpary stawowej. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, siarczan chondroityny może korzystni wpływać na kondycję tzw. podchrzęstnej blaszki kostnej. Podejrzewa się, iż ma to związek z hamowaniem resorpcji kości przez osteoklasty, a także zwiększonym wychwytem wapnia przez białka podścieliska kości.

Chondroityna i glukozamina

Chondroityna najwyższą skuteczność wykazuje współdziałając z glukozaminą – aminocukrem, będącym pochodną glukozy, któremu przypisuje się właściwości przeciwbólowe. Glukozamina hamuje też proces degradacji chrząstki stawowej. Chondroityna i glukozamina w krajach europejskich są powszechnie stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów we wczesnym i średniozaawansowanym stadium jej rozwoju. Co niezwykle istotne, obie substancje uznawane są za bardzo bezpieczne w stosowaniu i nie wywołujące istotnych skutków ubocznych. W szczególności dotyczy to chondroityny, która jest najmniej toksycznym ze wszystkich związków stosowanych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Chondroityna w lekach

Niezależnie od stosowania leków, warto rozważyć suplementację chondroityny, np. w postaci preparatu Flexistav Xtra. Jest on polecany na zdrowe i mocne stawy. To wyjątkowy preparat zawierający w swoim składzie nie tylko chondroitynę, ale też wszystkie niezbędne substancje maksymalizujące jej skuteczność, w tym siarczan glukozaminy. Zalecany jest osobom chcącym uzupełnić codzienną dietę o powyższe składniki, w tym uprawiającym sport, zarówno wyczynowo, jak też amatorsko. Skład suplementu został opracowany w oparciu o doświadczenie specjalistów z Kanady. Flexistav Xtra dostępny jest w saszetkach – preparat z chondroityną przeznaczony jest do picia po rozpuszczeniu w wodzie.

Jak działają preparaty z chondroityną?

Flexistav Xtra zawiera w swoim składzie 4 substancje budujące. Są to:

 • siarczan chondroityny (50 mg w jednej saszetce),
 • siarczan glukozaminy (1500 mg),
 • hydrolizat kolagenu (10 000 mg),  
 • kwas hialuronowy (25 mg).

Dodatkowo działanie preparatu wzmocnione jest przez 6 składników, takich jak:

 • ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego – wspiera aparat ruchu i produkcję kolagenu,
 • wyciąg z owocu awokado,
 • ekstrakt z imbiru – działa przeciwzapalnie,  
 • ekstrakt z zielonej herbaty – wpływa na prawidłowy stan kości,
 • kurkumina,
 • witamina C – pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu.

Część z tych substancji wykazuje działanie przeciwzapalne oraz ma pozytywny wpływ na aparat ruchu i tworzenie się kolagenu.

Chondroityna na stawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to choroba reumatyczna, rozwijająca się wskutek wystąpienia stanów zapalnych lub uszkodzeń chrząstki stawowej. Do grupy ryzyka w szczególności należą osoby otyłe, schorowane oraz uprawiające sport, najczęściej po czterdziestym roku życia (zwłaszcza kobiety), narażone na znaczne obciążenia stawów oraz cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia w obrębie chrząstki.

Czytaj też:

 

Bibliografia

 • Tadeusz S. Gaździk, Chondroitin sulfate in the treatment of osteoarthrosis, The Journal of Orthopaedics Trauma Sugery and Related Research, 6 (26) 2011
 • http://flexistav.pl/produkt/flexistav-xtra
 • Wojciech Romanowski, Agata Zdanowska, Mateusz Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne 2016, tom 2, nr 2

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Pytanie: Jaki jest Twój najlepszy sposób na bolące stawy?

  aktywność fizyczna

  regularne stosowanie suplementów diety, m.in. z kolagenem

  korzystanie ze sprzętu medycznego, np. wkładek ortopedycznych lub opasek uciskowych

  leki przeciwbólowe na receptę

  gorące kąpiele i okłady