To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Leki na stawy kolanowe - maść, tabletki, krem

Leki na stawy kolanowe: paracetamol, diklofenak, naproksen, kwas salicylowy i preparaty z kwasem hialuronowym, chondroityną, glukozaminą i kolagenem. Co stosować na stawy kolanowe? Które środki działają skutecznie i kompleksowo, a przy tym są bezpieczne i nie obciążają organizmu?
Leki na stawy kolanowe
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Leki na stawy kolanowe

Leki na stawy kolanowe wykorzystywane w terapii typowych schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy choroba zwyrodnieniowa (ChZS), bazują na właściwościach kilku podstawowych substancji czynnych.

Oprócz tego, jako leki na stawy kolanowe, stosowane są środki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), wśród których wymienić można przede wszystkim diklofenak, naproksen, metamizol, meloksykam, ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy. Ich działanie jest jednak krótkotrwałe i nie zawsze bezpieczne dla organizmu, zwłaszcza gdy są przyjmowane ogólnoustrojowo, drogą doustną. Obciążające są też glikokortykosteroidy, które są środkami sterydowymi.

Reklama

Suplementy na stawy kolanowe

Suplement na stawy kolanowe zalecane są dla osób uprawiających sport, amatorsko lub zawodowo. Powinny zawierać m.in. między innymi kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy oraz hydrolizat kolagenu. Dodatkowo działanie wzmocnione jest przez komponenty pomocnicze wśród których wymienić można ekstrakty z kadzidłowca indyjskiego, owocu awokado, imbiru, zielonej herbaty, a także kurkuminę oraz witaminę C. Dzięki, niektórym z nich suplementy mają działanie antyoksydacyjne i wpływa na prawidłowy stan stawów i łagodzi stany zapalne. 

Maść na stawy kolanowe

Innym rozwiązaniem jest maść na stawy kolanowe, ewentualnie zbliżony w konsystencji krem lub żel. Wyróżnić w tym względzie można środki o działaniu przeciwzapalnym, a także rozgrzewającym oraz wzmacniającym stawy. Paleta stosowanych substancji czynnych jest niezwykle szeroka, a zaliczają się do nich między innymi:

 • kolagen, kwas hialuronowy,
 • maść końska, kamfora, kwas salicylowy, olejek eukaliptusowy,
 • nagietek lekarski, aloes, mentol, alantoina.

Substancje te wchłaniają się przez skórę, działają miejscowo i nie obciążają układu trawiennego. Łagodzą stany zapalne, uśmierzają ból, redukują obrzęki, rozszerzają naczynia krwionośne, zwiększają elastyczność, spowalniają procesy degradacji chrząstki stawowej. Wadą maści i kremów na stawy kolanowe jest stosunkowo krótki czas i relatywnie niewielka siła działania.

Reklama

Leki przeciwbólowe na stawy kolanowe

Stosuje się też w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów typowe leki przeciwbólowe. Jednym z podstawowych wyborów jest paracetamol – substancja o stosunkowo lekkim działaniu, do niedawna uważana za relatywnie bezpieczną i jako taka, zalecana osobom cierpiącym na schorzenia wątroby i dwunastnicy, aczkolwiek w ostatnich latach coraz częściej kojarzona z występowaniem niepożądanych objawów ubocznych.

Silniejsze aniżeli paracetamol i szerzej działające leki przeciwbólowe na stawy kolanowe to środki z grupy NLPZ, przeznaczone zarówno do stosowania miejscowego, jak też ogólnoustrojowego - w szczególności diklofenak i naproksen. Także i one mają jednak swoje ograniczenia, trzeba też pamiętać, że w postaci doustnej są lekami mocno obciążającymi układ trawienny.

Reklama

Zastrzyki na stawy kolanowe

U pacjentów z bardziej zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, a także u wszystkich osób niereagujących na standardowe leczenie za pomocą środków doustnych i miejscowych, stosuje się zastrzyki. Na stawy kolanowe polecić można w tym kontekście preparaty zawierający hialuronian sodu, czyli kwas hialuronowy w stężeniu 1 procent. Substancja ta:

 • odpowiada za smarowanie i amortyzację stawów,
 • zmniejsza tarcie pomiędzy powierzchniami stawowymi,
 • chroni miękkie tkanki przed kontuzją,
 • stymuluje syntezę proteoglikanową,
 • łagodzi ból, działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i ochronnie na chrząstki.

Zastrzyki są wyrobem medycznym sprzedawanym najczęściej w ampułkostrzykawkach,  przeznaczonym do aplikacji poprzez wstrzykniecie wewnątrzstawowe. Standardowa terapia u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów powinna być prowadzona przez 6 miesięcy. Dodatkowo zaleca się jej wsparcie suplementem w tabletkach.

Czytaj również

Bibliografia

 • Wojciech Romanowski, Agata Zdanowska, Mateusz Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne 2016, tom 2, nr 2
 • Ewa Karuga, Bogusława Żywicka, Stanisław Pielka, Uszkodzenia chrząstki stawowej – problem do rozwiązania, http://chps.fsid.cvut.cz
 • Tadeusz S. Gaździk, Chondroitin sulfate in the treatment of osteoarthrosis, The Journal of Orthopaedics Trauma Sugery and Related Research, 6 (26) 2011
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Implant wykonany z biomateriałów
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?
Kobieta trzyma się za kolano
Podobne artykuły
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!