To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jaki kolagen na stawy wybrać?

Kolagen jest białkiem występującym naturalnie w skórze, ścięgnach oraz chrząstkach stawowych. Jego ilość maleje wraz z wiekiem, co prowadzi między innymi do choroby zwyrodnieniowej stawów. Dlatego seniorom oraz innym osobom narażonym na dolegliwości z strony narządu ruchu zaleca się suplementację kolagenu na stawy. Sprawdź, jaki suplement diety na stawy wybrać.
Kolagen na stawy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kolagen na stawy

Kolagen na stawy jest białkiem strukturalnym, występującym niemal we wszystkich ludzkich tkankach i narządach. Gdyby podliczyć wszystkie białka, jakie znajdują się w organizmie człowieka, kolagen stanowiłby aż 25 proc. Największa ilość białek kolagenowych znajduje się w chrząstkach, więzadłach, ścięgnach oraz skórze.

Kolagen decyduje o strukturalnej integralności tkanek i narządów. Nadaje im sprężystości oraz sprawia, że są wytrzymałe na rozciąganie. Dotyczy to zwłaszcza skóry, ścięgien i stawów. Ponadto bierze udział w procesie gojenia się ran, wspomaga metabolizm organizmu oraz pracę układu krwionośnego, a także łagodzi ból pochodzenia mięśniowego i redukuje obrzęki.

Ilość kolagenu w organizmie maleje wraz z wiekiem. Z tego powodu skóra z czasem traci swoją elastyczność, a stawy stają się bardziej obolałe i podane na urazy. W związku z tym zaleca się dostarczanie kolagenu z zewnątrz, w tym w postaci suplementów diety. Dotyczy to zwłaszcza seniorów oraz sportowców.  

Reklama

Kolagen rybi na stawy

Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele preparatów zawierających kolagen. Można znaleźć kolagen w proszku, tabletkach, kapsułkach oraz w płynie. Preparaty apteczne różnią się nie tylko formą podania, ale także pochodzeniem kolagenu – mogą bowiem zawierać kolagen rybi, bydlęcy lub wieprzowy. W przypadku dolegliwości kostno-stawowych zalecany jest przede wszystkim kolagen rybi, gdyż jest najbardziej zbliżony budową do ludzkiego.

Stawy - kolagen czy glukozamina?

Siarczan glukozaminy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej. Glukozamina występuje także w owocach morza, a konkretnie w pancerzach skorupiaków. Jej obecność w organizmie prowadzi do zatrzymywania wody w tkance łącznej, co skutkuje poprawą jej sprężystości. Ponadto glukozamina jest niezbędna do syntezy glikozoaminoglikanów chrząstek, które z kolei stanowią nośnik dla kolagenu.

Reklama

Lek na stawy

Ilość kolagenu w organizmie maleje wraz z wiekiem. Dlatego seniorzy tak powszechnie odczuwają różne dolegliwości związane z narządem ruchu – ból, sztywność stawów, obrzęk etc. Postępującego procesu zwyrodnienia stawów niestety nie da się zatrzymać – jest on nieodłącznym elementem starzenia się organizmu. Mimo ogromnego postępu medycyny, naukowcom nie udało się opracować leku na stawy, który zatrzymałby ten proces. Warto pamiętać, że w przypadków wystąpienia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów zastosowanie znajdują głównie środki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Pacjentów kieruje się także na zabiegi fizjoterapeutyczne oraz chirurgiczne.

Reklama

Suplement diety na stawy

Większość suplementów diety na stawy zawiera nie tylko kolagen, ale także inne składniki, m.in. siarczan glukozaminy. Na szczególną uwagę zasługują suplement diety, które zawierają 4 substancje budulcowe – hydrolizat kolagenu, siarczan glukozaminy, a także siarczan chondroityny i kwas hialuronowy. Z kolei siarczan chondroityny należy do wspomnianych wcześniej glikozaminoglikanów. Glikozaminoglikany po połączeniu z białkami tworzą tzw. proteoglikany, będące tym składnikiem tkanki łącznej, który odpowiada za właściwości mechaniczne chrząstki stawowej.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia 2012.
  • https://bieganie.pl/?show=1&cat=25&id=1469
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Implant wykonany z biomateriałów
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?
Kobieta trzyma się za kolano
Podobne artykuły
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!